Makine Haber

Mono Steel, 5 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor

5 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapan Mono Steel, 2022 yılının ilk çeyreğinde 13 milyon Euro’luk ihracat gerçekleştirdi. 2022’nin başında yaptığı 7,5 milyon Euro’luk yatırımla Sakarya’da yeni bir üretim tesisi kuran firma, tüm üretimlerini 2023 yılına kadar Türkiye’deki fabrikalarında yapma kararı aldı.

  • 08 Temmuz 2022
Mono Steel, 5 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor

Mono Steel, 2022 yılının ilk çeyreğinde 13 milyon Euro ihracat rakamına ulaştı. 2022’nin başında yaptığı 7,5 milyon Euro’luk yatırımla Sakarya’da yeni bir üretim tesisi de kuran firma, ekonomiye katkı sağlamak amacıyla tüm üretimlerini 2023 yılına kadar Türkiye’deki fabrikalarında yapma kararı aldı. Bu karar sonrasında Mayıs ayında yine Sakarya Ferizli’de bir tesis daha açan Mono Steel, 2022 yılı ciro hedeflerine de Eylül ayında ulaşmayı bekliyor.
Şu anda Amerika, Avustralya, Fransa ve İngiltere’nin mega projelerinde yer alan tek Türk firma olan Mono Steel, dünyanın dört bir yanındaki projelere nitelikli çelik yapılar üretmeye devam ediyor. Son olarak Londra-Birmingham ve Manchester United arasındaki seyahati daha hızlı hale getirecek olan HS2 hızlı tren projesi için el sıkışan firma, Almanya’da da yeni iş birliklerine imza atıyor. Bu imza ile markanın devam eden projeleri dışında, 2022 yılında aldığı proje sayısı da 40’a ulaşacak.
Yüzde 36 kadın istihdamı ile çalışan, yeni üretim tesislerinin açılmasıyla bu rakama mavi yakalı kadın istihdamını da katarak daha yükseğe çıkarmayı düşünen Mono Steel, yatırımlarını da öne çekmeyi planlıyor

Toprakçeken: “2022 yılı sonunda yeni bir fabrika daha inşa etmeyi planlıyoruz”


Mono Steel’in CEO’su ve kurucu ortağı Mustafa Toprakçeken, “2022 yılı sonunda yeni bir fabrika daha inşa etmeyi planlıyoruz. Yakında pandemi döneminde ara verdiğimiz yurtdışı projelerdeki montaj işlerine de başlayacağız. Bu sayede, Mono Steel ailesi daha da genişleyecek. Özellikle kadın istihdamı konusuna çok önem veriyoruz. Bunun dışında yurtiçi ve yurtdışı montaj ekipleri de kurmaya başlayacak ve istihdamımızı daha da arttıracağız. Amacımız kadın istihdamında sadece beyaz yakalı değil, mavi yakalı kadınlarımızı da ailemize katmak” dedi.
Dünyada yaşanabilen 6 kıtanın 5’inde Mono Steel imzası taşıyan projelerin yer aldığını vurgulayan Toprakçeken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm üretimlerimiz, bu yılın başında aldığımız karar doğrultusunda sadece Türkiye’deki fabrikalarımızdan çıkıyor. Bu sayede Türk ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ekonomimiz güçlendikçe, bizler de yeni yatırımlar ve istihdamlar sağlayabiliyoruz. Mono Steel’in doğup büyüdüğü topraklarda, Sakarya’da yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. 2023 yılında açmayı planladığımız bir tesisi, yeni iş birliklerimiz ve talepler nedeniyle Mayıs ayında açmaya karar verdik. Şu anda hem eski hem de yeni tesislerimiz için istihdam yaratmaya devam ediyoruz. Sakarya’da yeni yatırımlar yaparak kapasitemizi arttırmayı hedefliyor ve 2023 yılı ihracat rakamlarını, bu yılın iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Yeni iş birlikleri için görüşmelerimiz sürüyor ve özellikle Amerika, Almanya, Afrika ve İngiltere’den yoğun talep görüyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ