Makine Haber

Mega Metal, gümüş kaplı bakır tel üretimi için yatırım yapacak

Gümüş kaplı bakır tel üretimine yatırım yapma kararı alan Mega Metal, Kayseri’de bulunan üretim tesisinde Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın iş birliği ile yeni ürün ve kapasite artış yatırımını hayata geçirecek.

  • 07 Nisan 2021
Mega Metal, gümüş kaplı bakır tel üretimi için yatırım yapacak

Yüksek teknolojili elektrolitik bakır tel üretimi ile sektörünün Türkiye’deki liderlerinden olan Mega Metal, 2019 yılında yüzde 31 büyüyerek 1 milyar 478 milyon TL’lik ciroya ulaştı. 2020’de ise, Covıd-19’a rağmen yüzde 30 oranında büyümeyi başaran şirket, cirosunu yaklaşık 2,1 milyar TL’ye çıkardı. 2020’de Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya 153 milyon dolarlık yüksek teknolojili yüksek elektrolitik bakır tel ihraç eden Mega Metal, yeni bir yatırımı hayata geçiriyor. Şirket, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yaptığı iş birliği ile Türkiye’de gümüş kaplı bakır tel üretecek. Firma, yeni ürün yatırımına ek olarak süper ince bakır tel üretiminde de kapasite artışı gerçekleştirecek.

Turgut: “Ülkemiz ihracatının katma değerini yükseltmeye devam edeceğiz”


Küresel olarak yüksek teknolojili gümüş kaplı bakır telde talep artışı olduğunu söyleyen Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, “Covid-19, küresel olarak tüm endüstrilerde oyunun kuralını değiştirdi. Çevik şirket yapımızla hem pandemi, hem yeni normal, hem de devam eden sürece en iyi adapte olan şirketlerden biriyiz. Pandemiye rağmen 2020 yılını yüzde 30 büyümeyle kapattık. Pandemi sonrası yeni bir dünya düzeninden bahsediyoruz. Toplumun ve gezegenin sürdürülebilirliğine katkı sağlayan işler büyüme gösterecek. Yenilenebilir enerji bu işlerin başında geliyor. Rüzgâr enerjisinin Türkiye’de yenilenebilir enerji içindeki payı ilk defa en büyük dilime ulaştı. Güneş enerjisine hem Türkiye’de, hem de dünyada çok önemli yatırımlar yapılıyor. Mega Metal olarak sektörde oyunu değiştirme gücümüz var. Yine oyunu değiştiriyoruz ve gümüş kaplı bakır tele önemli bir yatırım hayata geçiriyoruz. Yüksek teknolojili, katma değerli ürünlerimizle, sürdürülebilirliğe hizmet edecek stratejilerle Avrupa ve Amerika’da büyüme hedefliyoruz. Müşteri beklentilerine odaklanarak süper ince bakır tel kapasitesini artırarak, yeni ürünümüz gümüş kaplı bakır tel yatırım kararımızla küresel pazar dinamiklerine hızla yanıt vererek, ülkemiz ihracatının katma değerini yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ