Makine Haber

Kısa çalışma ödeneğine en çok hangi sektörler başvurdu?

Kısa çalışma ödeneğine en çok başvuru yapan sektör yüzde 40 ile imalat sektörü oldu. Ödeneğe en fazla başvuru yapan diğer sektörlerin oranı; yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret sektörü, yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 6 ile de eğitim sektörü oldu.

  • 22 Mayıs 2020
Kısa çalışma ödeneğine en çok hangi sektörler başvurdu?

İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, Nisan 2020 sonu itibariyle fonun toplam varlığı 133 milyar 223 milyon TL oldu. Nisanda 2 milyon 590 bin 589 kişi, toplamda 4 milyar 95 milyon TL kısa çalışma ödemesi almaya hak kazandı. Mart ayında ise, 96 bin 636 kişi kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanmıştı.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kısa çalışma ödeneğine en çok başvuru yapan sektör yüzde 40 ile imalat sektörü. Ödeneğe en fazla başvuru yapan diğer sektörlerin oranı; yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret sektörü, yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 6 ile de eğitim sektörü olarak belirtildi.

Şenel: “100 binlerce işletme kısa çalışma ödeneğine başvurdu”
Koronavirüs salgınıyla birlikte 100 binlerce işletmenin kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu aktaran IFASTURK Mali Müşavirlik ve Denetim Kurucusu Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut Şenel, “Bu işletmelerin yüzde 51’inin işyerlerinde 1 ilâ 3 kişi istihdam ediliyor. 4 ilâ 9 çalışanı olan işletmelerin oranı ise yüzde 28. Çalışan sayısı 50’den az olan işletmeler, toplam başvuru yapan işletmelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ