Makine Haber

Kabloder’in Genel Kurul Toplantısı 2 Mart’ta gerçekleştirildi

Kabloder’in Genel Kurul Toplantısı’nda, özellikle Çin’den ithal edilen fiber optik kablo ithalatında gümrük vergisi olmaması ve herhangi bir denetimden geçmeden söz konusu kabloların Türkiye’ye girmesinin önlenmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağı ifade edildi.

  • 11 Mart 2020
Kabloder’in Genel Kurul Toplantısı 2 Mart’ta gerçekleştirildi

Türk kablo sektörünün önde gelen 21 üreticisini bünyesinde barındıran Kabloder’in (Kablo Sanayicileri Derneği) 2020 yılı Genel Kurul Toplantısı, 2 Mart 2020 tarihinde Ataşehir Develi Restoran’da gerçekleştirildi. Dernek üyelerinin çoğunluğunun katıldığı toplantıda, 2019 yılı değerlendirildi ve 2020 planları üzerinde görüşüldü.
Son yıllarda Türkiye’ye yapılan kablo ithalatı rakamlarının da konuşulduğu toplantıda, özellikle Çin’den ithal edilen fiber optik kablo ithalatında gümrük vergisi olmaması ve herhangi bir denetimden geçmeden söz konusu kabloların Türkiye’ye girmesinin önlenmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağı belirtildi.
2019 yılı başında standart dışı kablolara karşı savaş açan Kabloder, sektördeki kalite bilincini artırmayı hedefliyor. Çalışmalarının başlangıç noktasını ‘Önce Güvenlik’ şeklinde tanımlayan dernek, piyasada denetimlerin artması ve standartlara uygun olmayan üretim ve dağıtımı engellemek için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iletişim halinde, yoğun bir şekilde çalışıyor.

Kürkçü: “Güvenlik konusunu ön planda tutacağız”


Yeni dönemde de güvenlik konusunun ön planda olacağını belirten Kabloder Başkanı Faik Kürkçü, “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, 2020 yılında ve sonrasında da yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Bizim için her zaman öncelik güvenlik. Dilerim ki; sektörümüzün tüm paydaşları da bu süreçte bizimle birlikte hareket edecek ve sektörümüzü çok daha iyi noktalara hep beraber getireceğiz” dedi.
Türk kablo üreticilerinin 2019’da yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Kürkçü, şöyle konuştu: “Bu ihracatın önemli bir kısmı, başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine yapıldı. Kabloder olarak hedefimiz; Türkiye’yi daha farklı ülkelere de ihracat yapacak hale getirip bir kablo üssü yapmak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ