Makine Haber

IT/OT yakınsamasını hızlandıran yeni nesil uç birim veri yöneticisi

FactoryTalk Edge Gateway; önceden hazırlanmış veri analitik modelleri, makine öğrenimi, ihtiyaca özel uygulamalar ve ölçeklendirilebilir hesaplama gibi unsurların da dâhil olduğu, daha geniş kapsamlı bir akıllı uç birim veri yöneticisi platformunun sunduklarının önemli temellerinden biri.

  • 16 Kasım 2020
IT/OT yakınsamasını hızlandıran yeni nesil uç birim veri yöneticisi

Rockwell Automation

Rockwell Automation, IT/OT yakınsamasını basitleştirmek ve hızlandırmak için FactoryTalk Edge Gateway ile akıllı uç birim veri yöneticisi ürün stratejilerinin ilk yetkinliğini sergiledi. Endüstriyel şirketler, heterojen kaynaklardan gelen operasyonel veriyi bir araya getirmekte ve kaynaktan (proses koşulları, zaman damgası, makine durumu ve diğer üretim durumları gibi kaynaklardan) IT katmanına ilgili içerikleri eklemekte zorlanıyorlar. Bu da, şirket düzeyinde oyunun kurallarını değiştirebilecek içgörü potansiyelini kullanmalarına engel oluyor. Geleneksel dönüştürücü çözümleri bu önemli zorluklara yanıt olamazken; FactoryTalk Edge Gateway bir adım öteye geçerek, hem OT verilerini kritik içeriklerle en kritik noktalarda (en gelişmiş teknolojilerde) zenginleştiriyor, hem de bunu endüstriyel şirketlerin rekabetçi güçlerini artıracak kritik içgörüler alabilmeleri için IT uygulamalarına esnek ve ortak bir veri modeliyle ulaştırıyor.

Farklı sektörlerde IIoT kullanımlarına hitap ediyor
FactoryTalk Edge Gateway; önceden hazırlanmış veri analitik modelleri, makine öğrenimi, ihtiyaca özel uygulamalar ve ölçeklendirilebilir hesaplama gibi unsurların da dâhil olduğu, daha geniş kapsamlı bir akıllı uç birim veri yöneticisi platformunun sunduklarının önemli temellerinden biri. Başarısını kanıtlamış ve yaygın şekilde kullanılan FactoryTalk Analytics çözümüne getirilen bu son yenilik, farklı sektörlerde endüstriyel IoT (IIoT) kullanımlarına hitap ediyor.
FactoryTalk Edge Gateway aynı zamanda; Rockwell Automation’ın endüstriyel aygıtları PTC ve Microsoft’un da aralarında olduğu partnerliklerle bulut katmanına taşımak için dijital çevikliği hızlandırma stratejisinin de önemli bir ayağı.
Günümüzde, endüstriyel tesisler çok farklı ve çok büyük hacimlerde veri oluşturan heterojen sistemler ve aygıtlardan kurulmuştur. Bu da, çok ciddi veri siloları gerektirmektedir. Yüksek katma değerli içgörüler oluşturabilmek için gerekli OT veri içeriğini inşa ederek, endüstriyel veri siloları arasında noktaları birleştirebilmek kritik bir öneme sahiptir. Dahası; endüstriyel OT verisi hem IT, hem de OT uygulamalarının anlayabileceği mantıklı bir veri modeline aktarılmadıkça, IT/OT yakınsaklığı sadece bir hayal olarak kalır.

“Tek bir çözümle veriler hem toplanıyor, hem de gerekli olan veri alınabiliyor”
Fortune 100’e giren bir ilaç üreticisi şöyle diyor: “Bugünkü kurulu sistemler IIoT özellikli değil ve veriyi toplayıp organize etmek için birçok yazılım programına ihtiyaç duyuyor. Mevcut yöntemlerle toplanmış operasyonel atıf değerlerinde farklı zaman dalgaları var. Bu nedenle, veriyle senkronize etmek de imkânsız. Ancak FactoryTalk Edge Gateway, verileri otomatik olarak birbirine ataçlıyor ve bu veriyi konfigürasyonu önceden yapılmış bir enformasyon modeli hiyerarşisine yüklüyor. Tek bir çözümle veriler hem toplanıyor, hem de gerekli olan veri alınabiliyor”.
FactoryTalk Edge Gateway’in eşsiz veri yönetimi yetkinlikleri, veri bilimcileri ve analistleri için analitik veri hazırlık ihtiyacını yüzde 70 gibi bir oranda düşürerek, aynı zamanda daha kaliteli OT verisi sağlıyor. Temeldeki ortak enformasyon veri modeli benzersiz Rockwell Automation FactoryTalk Smart Object yetkinlikleriyle uyumlu şekilde çalışıyor ve şirket genelinde, tesiste veya bulut uygulamalarında verimli bir şekilde haritalandırılabiliyor. FactoryTalk Edge Gateway Microsoft Azure ve PTC destekli FactoryTalk InnovationSuite’in de aralarında olduğu sınıfının en iyisi ekosistem çözümleriyle, büyük veri, IIoT ve bulut uygulamalarıyla entegre olacak şekilde tasarlandı.

Rao: “Gerekli zaman ve çabayı çok büyük oranlarda düşürüyoruz”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rockwell Atomation Enformasyon Sistemleri İçin Ürün Yönetimi Direktörü Arvind Rao, “Endüstriyel şirketler hedeflerine ulaşabilmek için kurum genelinde işlemeye uygun içgörülere ihtiyaç duyarlar. Müşterilerimiz, IT/OT entegrasyonunu gerçekleştirirken ve içgörüler için operasyonel verinin gücünü kullanırken, dijital dönüşüm inisiyatiflerini ölçeklendirebilmek için doğru OT veri içeriğine sahip olmanın ne kadar kritik olduğunu fark ediyorlar. FactoryTalk Edge Gateway ile bu kritik OT içeriğini oluşturmak, korumak ve zenginleştirmek için gerekli zaman ve çabayı çok büyük oranlarda düşürüyoruz. Bu, müşterilerimize analitik sayesinde iki haneli operasyonel iyileşme fırsatlarını gerçekleştirme imkânı sağlıyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ