Makine Haber

İspanya’daki bir çelik tesisi, oynak makaralı rulmanlar ile yılda yaklaşık 70 bin Euro tasarruf sağlıyor

Çelik tesisinde yer alan bir sıcak haddehanede kullanılan rulmanın ömrü beklenmedik bir şekilde kısa oluyordu. NSK’nın sunduğu önerileri uygulayan tesis; arıza giderme süresi, bakım, rulman ve yağlama ihtiyaçlarını azaltarak yılda 69 bin 803 Euro tasarruf sağlıyor. 

İspanya’daki bir çelik tesisi, oynak makaralı rulmanlar ile yılda yaklaşık 70 bin Euro tasarruf sağlıyor

NSK

İspanya’daki bir çelik tesisinde yer alan bir sıcak haddehanede kullanılan rulmanın ömrü beklenmedik bir şekilde kısa oluyordu ve bu durum oldukça maliyetli üretim kesintilerine yol açıyordu. Sonuç olarak tesis, uygulamayı değerlendirmesi ve yüksek performanslı oynak makaralı rulmanlara dayanan bir çözüm sunup uygulaması için NSK’nın Teknik Departmanı ile yakın iş birliği yaptı. NSK’nın sunduğu önerileri uygulayan çelik tesisi; arıza giderme süresi, bakım, rulman ve yağlama ihtiyaçlarını azaltarak yılda 69 bin 803 Euro tasarruf sağlıyor.

Çalışma koşulları ile yağlama düzeni ayrıntılı bir şekilde analiz edildi
Arıza ile ilgili kök neden analizi gerçekleştiren NSK’nın uzman ekibi, çalıştırma koşullarını optimize etmek ve kullanım ömrünü uzatmak adına çalışma koşulları ile yağlama düzenini ayrıntılı bir şekilde analiz etti. Dahası, bakım departmanının süreci geliştirme taleplerini desteklemek adına NSK rulman takma sürecini ve toleranslarını inceledi.
Çelik tesisi ile gerçekleştirilen ortak çalışma, analizler ve incelemelerden edinilen bilgiler, tesiste daha yüksek üretkenlik (üretim hızı) ile çalıştırma sırasında yanlış montaj ve yağlama hataları nedeniyle rulmanın çalışma sıcaklığının çok yükseldiğini ortaya koydu.
Uygulama koşullarına daha uygun olması için iç radyal açıklığı daha yüksek NSKHPS (Yüksek Performans Standardı) oynak makaralı rulman kullanılması da, sunulan farklı öneriler arasında yer alıyordu. NSK’nin oynak makaralı rulmanları son derece zorlu çalışma koşullarına dayanabilir. Bu rulmanlar; sürekli titreşim, hizalama bozulmaları ve şok yüklerine rağmen sarmaya ve yıpranmaya karşı dirençlidir.

Rulman tüketimi öncesine göre beşte bire düştü
Bu yeni önlemler sonucunda çelik tesisinde rulman tüketimi öncesine göre beşte bire düştü ve üretimde arıza giderme ve bakım süreleri önemli ölçüde kısaldı.
NSKHPS oynak makaralı rulmanlar 200 °C’ye kadar sıcaklıklarda tutarlı şekilde performans gösterirken, sektör standardına oranla yüzde 25 daha yüksek dinamik yük değerine sahiptir. Sonuç olarak, kullanılan rulmanlar standart alternatiflere oranla iki kat daha uzun çalışma ömrü sağladı.
NSK, gelişmiş hareket teknolojisinin yanı sıra, müşterilerine rulmanlarından maksimum performans alma konusunda ayrıntılı destek sağlıyor. Sıcak haddehane uygulaması ile ilgili sunulan öneri sayesinde rulman kullanım ömrü uzadı. Buna karşın şirket; daha fazla üretkenlik sağlama, stok/envanter azaltma, hedefli eğitim ile geliştirilen müşteri becerileri, tesis içi denetim ve/veya kurulum hizmetleri, teknik rapor veya yağlama analizi dahil olmak üzere farklı şekillerde katma değer sağlayabilir.
Çelik tesisi, NSK’nin önerilerinden ve önerilerin sağladığı faydalardan çok memnun oldu ve yeni NSKHPS oynak makaralı rulman siparişi verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ