Makine Haber

Pelister: “Üretimdeki artışın ihracata olumlu bir şekilde yansımasını bekliyoruz”

Aşılamanın yaygınlaşması ile özellikle yılın ikinci yarısında daha olumlu bir sürece girilmesini beklediklerini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, üretimdeki artışın ihracata da olumlu bir şekilde yansıyacağını öngördüklerini dile getirdi.

Pelister: “Üretimdeki artışın ihracata olumlu bir şekilde yansımasını bekliyoruz”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, 2021 yılının Ocak ayında 1 milyar 636 milyon dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi. Söz konusu dönemde en fazla kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı yapılan ülke İtalya olurken; ABD yüzde 76,70’lik artışla ikinci sırada yer aldı. Lübnan’a yapılan ihracat ise yüzde 68,33 oranında arttı.

“Pandemi gölgesinde yıla başladık”
2020 yılında 18,3 milyar dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan ikinci sektör olduklarını ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Bu yıl Ocak ayında ise, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,82’lik azalışla 1,64 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi. Küresel olarak pandemi gölgesinde yıla başlasak da; aşılamanın yaygınlaşmasını ve etkisine bağlı olarak özellikle yılın ikinci yarısında daha olumlu bir sürece gireceğimizi umut ediyoruz. Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri Aralık’ta 50,8 olan endeksin, Ocak ayında 54.4’e yükseldiğini gösteriyor. Üretimdeki artışın önümüzdeki aylarda ihracatımıza da olumlu yansıyacağını öngörüyoruz” dedi.

“Kimya sektörüne de yatırımlarda öncelik verilmesini bekliyoruz”
Hükümetin reform çalışmaları kapsamında kimya sektörüne de yatırımlarda öncelik verilmesini beklediklerini aktaran Pelister, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İKMİB olarak biz de, sektörümüze yönelik yatırım yapılabilecek öncelikli alanları belirleyen bir rapor hazırladık. ‘Türk Kimya Sektörü Yatırım Öncelikli Ürünler Raporu’nu hem ilgili Bakanlıklarımızla, hem de sektörümüzle ve kamuoyu ile paylaştık. Bu raporumuzun da, sektörümüze yerli yatırım yapmak isteyenlere yol göstereceğine inanıyoruz. İhracatımızda 2021 yılını yüzde 12 büyümeyle tamamlamayı hedefliyoruz.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ