Makine Haber

İSO Türkiye İmalat PMI şubat ayında yükseldi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İSO Türkiye İmalat PMI, şubatta 52,4’e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerinde gerçekleşti. PMI, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında son iki yılın en hızlı iyileşmesine işaret etti.

  • 02 Mart 2020
İSO Türkiye İmalat PMI şubat ayında yükseldi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Şubat 2020 dönemi sonuçları açıklandı.
Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ocakta 51,3 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat PMI, şubatta 52,4’e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerinde gerçekleşti. PMI, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında Şubat 2018’den beri en hızlı iyileşmeye işaret etti. Faaliyet koşullarındaki iyileşme, yeni siparişlerdeki belirgin artıştan kaynaklanırken, firmalar müşterilerden gelen talebin güçlendiğini belirttiler. Yeni alınan siparişlerde de son iki yılın en güçlü artışı kaydedildi.
Talep koşullarındaki iyileşmeye bağlı olarak imalatçılar üretimi şubatta artırdılar. Söz konusu artış, iki yıla yakın bir dönemin en yüksek hızında gerçekleşti. Bu gelişmeyle birlikte, üretimdeki mevcut genişleme trendi dördüncü aya ulaştı. Son anket döneminde, istihdam Şubat 2018’den beri en güçlü oranda arttı. Anket katılımcıları, çalışan sayısındaki büyümenin başlıca kaynağının üretim gereksinimlerindeki artış olduğunu ifade ettiler.

Girdi fiyatları artış eğilimini sürdürdü
Maliyet tarafında ise, Türk imalatçılarının girdi fiyatları artış eğilimini sürdürdü. Girdi fiyatları enflasyonu, son sekiz ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Anket katılımcılarının birçoğu, maliyet yüklerindeki artışı Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybıyla açıkladılar. Firmalar, maliyet artışlarının bir kısmını müşterilerine yansıttıkları için şubat ayında ortalama ürün fiyatları yükseldi. Söz konusu artış, geçen yılın haziran ayından beri en yüksek oranda ve belirgin düzeyde gerçekleşti.

Kerr: “Üretimdeki artış işe alımları hızlandırdı”
IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Talepteki canlanmaya bağlı olarak üretim artışının hızlanması ve faaliyet koşullarının son iki yıldaki en hızlı iyileşmeyi sergilemesi, Türk imalatçılarının şubat ayını verimli geçirdiğine işaret etti. Üretimdeki artış, işe alımları hızlandırdı ve personel sayısında güçlü bir artış sağladı. Bu olumlu gelişmeler, sektörün sürdürülebilir bir büyüme dönemine girmiş olabileceğini gösteriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ