Makine Haber

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin eylül ayı sonuçları açıklandı

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Eylül 2021 dönemi sonuçları açıklandı. Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

  • 09 Ekim 2021
İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi’nin eylül ayı sonuçları açıklandı

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, eylül ayında 54,7 oldu ve ihracat pazarlarındaki talep koşullarında belirgin iyileşmenin devam ettiğini gösterdi. Buna karşın, endeks ağustostaki 55,9 seviyesine göre düşüş kaydederek, ihracat iklimindeki iyileşmenin son üç aydır yavaşladığına işaret etti.
Euro Bölgesi’nde; Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde ekonomik aktivitedeki genişleme hız kaybetti. Birleşik Krallık’ın büyüme hızı arka arkaya dört ay yavaşladı. ABD’de üretim yükselmeye devam etti; ancak ekonomik aktivitedeki artış hızı son bir yılın en zayıf düzeyinde kaydedildi. Orta Doğu’nun büyük bir bölümünde talep koşulları belirgin iyileşti. En hızlı üretim artışı Katar’da gerçekleşti. Mısır ve Lübnan’da talep koşullarının bozulduğuna ilişkin sinyaller yer aldı. Birçok Asya-Pasifik pazarında ise aksaklıklar sürdü.

Harker: “İhracat iklimi daha sürdürülebilir olduğunu umut ettiğimiz bir hızda iyileşiyor”
Endeks sonuçları hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Büyümenin yıl başlarında kaydettiği güçlü toparlanmanın ardından, ihracat koşullarının iyileşme hızında bir miktar yavaşlama yaşanması kaçınılmazdı. Buna rağmen, ihracat iklimi halen belirgin şekilde ve daha sürdürülebilir olduğunu umut ettiğimiz bir hızda iyileşiyor. Türk firmalarının tüm önemli ihracat pazarları, yılın son çeyreğine girilirken büyüme bölgesinde yer almaya devam etti. Her ne kadar Asya-Pasifik Bölgesi’nin bir kısmı Covid-19 salgınından olumsuz etkilenmeye devam etse de, vaka sayılarının azalmaya başlamasıyla birlikte daralmaların hafiflediğine yönelik belirtiler de mevcut.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ