Makine Haber

Henkel, 2021’in ilk yarısında organik satış ve kâr alanlarında çift haneli büyüdü

Covid-19 salgınının dünya genelinde yarattığı olumsuz etkilere rağmen Henkel, 2021’in ilk yarısında kayda değer bir satış ve kâr büyümesi ortaya koydu. Yılın ilk altı ayında organik satış büyümesi yüzde 11,3 olurken; grup düzeyinde ise satışlar nominal olarak yüzde 4,7 oranında artarak, yaklaşık 10 milyar Euro olarak gerçekleşti.

  • 31 Ağustos 2021
Henkel, 2021’in ilk yarısında organik satış ve kâr alanlarında çift haneli büyüdü

Henkel, 2021 mali yılına güçlü bir şekilde başlamasının ardından kur etkilerine uyum sağlayarak, yılın ilk yarısında büyümeye bir kez daha hız verdi. Şirket böylece, 2019’un kriz öncesi seviyesini geride bıraktı. Covid-19 salgınının dünya genelinde yarattığı olumsuz sosyal ve ekonomik etkilere rağmen Henkel, yılın ilk yarısında kayda değer bir satış ve kâr büyümesi ortaya koydu. 2021’in ilk altı ayında organik satış büyümesi yüzde 11,3 olurken; grup düzeyinde ise satışlar nominal olarak yüzde 4,7 oranında artarak, yaklaşık 10 milyar Euro olarak gerçekleşti.
Şirketin düzeltilmiş faaliyet kârı yüzde 20,1 oranında artarak 1,430 milyar Euro seviyesinde gerçekleşirken; faiz ve vergi öncesi kâr marjı yüzde 1,9 puan artış göstererek yüzde 14,4 oldu. Böylece şirket, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yine yüzde 1,9 puan artış sergiledi.

Knobel: “2019’un kriz öncesi seviyesini geride bırakmayı başardık”
2021’in ilk yarısında da Covid-19 salgınından etkilenmeye devam ettiklerini ifade eden Henkel CEO’su Carsten Knobel, şunları aktardı: “Ancak buna karşın, satış ve kâr alanlarında çift haneli yüzde oranlarda bir büyüme gerçekleştirdik. Kur etkilerine göre ayarlanmış satışlarda 2019’un kriz öncesi seviyesini geride bırakmayı başardık. Bu başarı ise, üstün ekip ruhumuz ve dünya genelindeki çalışanlarımızın gösterdiği kararlılığın yanı sıra, tüketici ve endüstriyel iş birimlerimizdeki müşterilerimize sunduğumuz başarılı markalar ve yenilikçi teknolojilerle oluşan dengeli ve güçlü portföyümüz sayesinde gerçekleşti.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ