Makine Haber

Hasanova: “CMSE eğitim programımız yoğun bir ilgi görüyor”

CMSE eğitimini TÜV Nord ile 2014’te pazara sunduklarını söyleyen Pilz Türkiye Eğitim Hizmetleri Koordinatörü Selcan Hasanova, eğitim programının; iş sağlığı ve güvenliği ile makine emniyeti alanındaki teknik konuları ve riskleri doğru yönetebilmek için profesyonel ve detaylı bir bakış açısı sağladığını kaydetti.

  • 30 Mart 2020
Hasanova: “CMSE eğitim programımız yoğun bir ilgi görüyor”

1948’de kurulan Pilz, günümüzde 5 kıtadaki 32 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, 2002’de Bursa’da, 2005 yılında ise İstanbul’da açtığı ofisleriyle Türk sanayiine hizmet vermeye başladı. Kurulduğu günden beri büyümeye devam eden Pilz Türkiye, endüstrinin makine emniyeti alanındaki tüm ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi hedefliyor. Şirket, uzman danışmanlık ve mühendislik kadrosu ile; risk değerlendirmesi, emniyet konsepti, emniyet tasarımı, sistem entegrasyonu, emniyet doğrulaması, CE onayı, tesis değerlendirmesi, kilitleme etiketleme sistem tasarımı ve ATEX konularında hizmet veriyor. Pilz aynı zamanda; makine emniyeti eğitimleri, ürün kursları ve CMSE sertifikalı makine emniyeti uzmanı eğitimleri de düzenliyor.

“Pilz, emniyet otomasyonun mucidi”
Emniyet otomasyonun mucidi Alman menşeli bir firma olan Pilz’in, 1948 yılında Stuttgart’ta kurulduğunu ifade eden Pilz Türkiye Eğitim Hizmetleri Koordinatörü Selcan Hasanova, şirketin günümüzde 5 kıtada yer alan 32 ülkede faaliyet gösterdiğini aktardı. Hasanova, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pilz, 2002’de Bursa’da, 2005 yılında ise İstanbul’da açtığı ofisleri ile Türk sanayiine hizmet vermeye başladı. Kuruluşundan beri büyümeye devam eden Pilz Türkiye, endüstrinin makine emniyeti alanındaki tüm ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi hedefliyor. Uzman danışmanlık ve mühendislik kadromuzla; risk değerlendirmesi, emniyet konsepti, emniyet tasarımı, sistem entegrasyonu, emniyet doğrulaması, CE onayı, tesis değerlendirmesi, kilitleme etiketleme sistem tasarımı ve ATEX (potansiyel patlayıcı ortamdan korunma) konularında hizmet veriyoruz. Aynı zamanda, alanında donanımlı eğitim kadromuzla; makine emniyeti eğitimleri, ürün kursları ve CMSE (Certified Machinery Safety Expert) sertifikalı makine emniyeti uzmanı eğitimleri de düzenliyoruz.”

“CMSE eğitimini 2014’te düzenlemeye başladık”
CMSE eğitimi hakkında detaylı bilgiler veren Hasanova, “CMSE, Pilz’in TÜV Nord ile 2014 yılında pazara sunduğu uluslararası geçerliliği olan bir Makine Emniyeti Uzmanlık Sertifika Programı’dır. Türkiye’de yapılan ilk İngilizce eğitimden sonra, 2015 yılında Türkçe eğitim ve sınav düzenlenmeye başlandı. Ülkemizde makine emniyeti alanındaki Dünya ve Avrupa standartları henüz tam olarak Türkçeye çevrilmemiş ve üniversitelerimizde henüz dersler açılmamışken, 600 sayfalık eğitim materyali profesyonel kadromuz tarafından Türkçeye tercüme edildi ve uyarlandı. Bu yıl, başarıyla düzenlediğimiz Türkçe eğitimlerimizin 5. yılını kutluyoruz” dedi.
CMSE eğitim programının; iş sağlığı ve güvenliği ile makine emniyeti alanındaki teknik konuları ve riskleri doğru yönetebilmek için katılımcılara profesyonel ve detaylı bir bakış açısı sağladığını bildiren Hasanova, şöyle konuştu: “Ayrıca, uluslararası standartlardan ve direktiflerden fonksiyonel emniyete kadar makinelerin yaşam döngüsü içerisinde kapsamlı bilgi sunuyor. Dört günlük eğitimin ardından, TÜV Nord’un uyguladığı çoktan seçmeli sınav sonrasında, katılımcılar yüzde 80 başarı puanını elde ederek sertifika almaya hak kazanıyorlar.”

“91 sanayi kuruluşundan CMSE eğitimi konusunda talep aldık”
Şu ana kadar Türkiye’nin önde gelen 91 sanayi kuruluşundan CMSE eğitimi konusunda talep aldıklarını anlatan Hasanova, 274 katılımcının 265’ine CMSE sertifikalarını verdiklerini kaydetti. Hasanova, “Bu açıdan bakıldığında, CMSE’nin başarı oranı oldukça yüksek ve profesyonel bir eğitim olduğunu söyleyebiliriz. Başarı oranının yüksek olmasının temel sebebi, eğitmenlerimizin kapsamlı teorik bilgiyi sahadan veya makineler üzerinden pratik örneklere indirgeyerek anlatmaları ve kolay anlaşılır hale getirmeleridir. Bu katma değer nedeniyle ülkemizde yapılan eğitimlerin başarı oranı Avrupa’daki benzerlerinden daha iyi durumdadır. Ülkemizin değerli profesyonellerini, Türkiye’de alternatifi olmayan bu ileri seviye uzmanlık programına katılmaya ve sertifikalarını almaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de 265 CMSE uzmanı var”
Türkiye’de 265 CMSE uzmanının olduğunu kaydeden Hasanova, sözlerini şöyle sürdürdü: “CMSE eğitimine katılanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile makine emniyeti konularında AB ve dünyada kabul görmüş en güncel standart ve direktifler hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bununla birlikte, standartların içeriğini anlayarak, yorum gerektiren karmaşık durumlarda doğru yorum yapabilme yetisi kazanıyorlar. Sanayi tesislerinin; üretim, bakım, kalite, İSG ve tasarım bölümlerinde çalışan profesyoneller, iş süreçlerinin bir aşamasında mutlaka İSG ve makine emniyeti konularına temas etmek zorunda kalıyorlar. Söz konusu branşlarda çalışan profesyoneller için önemli bir eksiği tamamlayan CMSE’nin, uluslararası geçerliliğe sahip olması önemli avantajlar getiriyor. Örnek vermek gerekirse; sertifika sahipleri AB ülkelerindeki gelişmiş pazarlara yönelik ürün ve hizmet tasarımlarını eksiksiz yapabilme ve yurt dışında kabul görerek çalışabilme olanağına da sahip oluyorlar.”

“Çok farklı mühendislik disiplinlerini barındıran oldukça kapsamlı bir alan”
İSG ve makine emniyetinin; temelde makine, elektrik, elektronik, kimya ve çevre gibi çok farklı mühendislik disiplinlerini barındıran oldukça kapsamlı bir alan olduğunu vurgulayan Selcan Hasanova, “Takdir edersiniz ki; dört yıllık fakültelerde okutulan bu branşların temellerinin dört günde katılımcılara transfer edilmesi ve bu yetinin risk değerlendirmesinde kullanılması mümkün değil. Bu nedenle, katılımcılar genellikle kendi branşlarında ileri seviye yetkinlikler kazanırken; diğer branşlar hakkında da, neyin nasıl yapılması ve yönetilmesi gerektiğini de öğrenmiş oluyorlar. Bu multi-disipliner konu, gelişmiş ülke sanayilerinde farklı uzmanlıklardan danışmanlık desteği alınarak ve alınan hizmetleri doğru yöneterek çözümlenirken; ülkemizde ise tek bir kişi veya branşın her derde çare olması bekleniyor. Bu beklenti, maalesef rasyonel ve sürdürülebilir değil. Dolayısıyla, CMSE sertifikasını alan profesyonellerin tüm konularda tam olarak etkin ve yetkin olabilmeleri için; bu eğitimin ardından saha ve uygulama tecrübelerini geliştirecek şekilde uzun süre bu içeriklerle ilgili çalışıyor olmaları gerekiyor. Aslında CMSE uzmanlarından beklenmesi gereken; kendi branşlarında olmayan konularda dışarıdan alacakları danışmanlık hizmetlerinin içeriğini, risklerini ve kalitesini en iyi şekilde yöneterek işletmelerine fayda sağlamalarıdır” şeklinde konuştu.

“Uzman olunmayan konularda dışarıdan destek alınması şart”
Firmaların CMSE eğitimi almış uzmanları istihdam etmelerinin önemi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Hasanova, “6331 sayılı İSG Yasası, işverenin risk değerlendirmesi yapmasını zorunlu tutuyor. Yasa; ‘İşveren veya Temsilcisi Risk Değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak zorundadır. Yaptırması kendi sorumluluğunu ortadan kaldırmaz’ diyor. Yani yasa, aslında işveren ve/veya temsilcisine büyük sorumluluklar yüklemiştir. Öte yandan, bu multi-disipliner konu tek bir kişi veya branşın uzmanlığı ile çözümlenemez. Uzman olunmayan konularda dışarıdan destek alınması şart. Destek alırken de, doğru kişilerden doğru şekilde hizmet alındığından işverenin emin olması gerekiyor; aksi halde yanlış yapılan işlerin sorumluluğu işveren ve/veya temsilcisine ait olacaktır. Bu noktada CMSE uzmanları; doğru tedarikçiyi seçme, yönetme ve hizmetin etkin şekilde alınarak risklerin azaltılması konusunda işletmelere önemli faydalar sağlıyorlar. Dolayısıyla, CMSE uzmanları kendi branşlarındaki konularda doğrudan hizmet veriyor durumda olurken; kendi branşları dışındaki konularda da seçme, yönetme ve denetleme fonksiyonlarını lâyıkıyla yerine getiriyor olacaklardır. CMSE uzmanlığı, bu süreçlerin en doğru şekilde yönetilebilmesi için vazgeçilmez bir unsur” diye konuştu.

“İSG açısından son derece önemli”
Mesleki gelişimlerini Pilz’in eğitimleri ile desteklemek isteyen profesyonellerin, 2020 yılında düzenlenecek tüm eğitimleri şirketlerinin internet sitesinden veya sosyal medya hesaplarından takip edebileceklerini söyleyen Selcan Hasanova, sözlerini şöyle noktaladı: “Yukarıda da vurguladığım gibi; bunlar İSG açısından son derece önemli ve her kurumda en az üç uzmanın alması gereken eğitimlerdir. Gerek insan kaynakları, gerekse ilgili departman yöneticilerinin bu konuya büyük bir hassasiyet gösterdiğine ve göstermeye devam edeceğine yönelik inancım tam.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ