Makine Haber

Halıcı: “Dijital dönüşüm gerçeği ile korkmadan yüzleşmeliyiz”

Dijital dönüşüm sürecinde; profesyonel, teknik destek, eğitim ve süreklilik içeren çözüm ve yazılımlar alınması gerektiğinin altını çizen Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, KOBİ’lerin geç kalma psikolojisine kapılarak panik yapmamaları gerektiğini ifade etti.

Halıcı: “Dijital dönüşüm gerçeği ile korkmadan yüzleşmeliyiz”

Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen ve Teknoloji Girişimcisi & Teknoloji ve İnovasyon Danışmanı Ergi Şener’in moderatörlüğünü üstlendiği ‘Doğru Yazılım Seçim ve Entegrasyonu’ isimli online seminerde, dijital dönüşüm sürecini ve süreçteki yazılımın önemini anlattı.
Dijital dönüşüm sürecinde gerek müşterinin, gerekse yazılım firmasının birbirine güvenmesi gerektiğini vurgulayan Halıcı, dijitale geçilemediği takdirde proseslerin işletilmeyeceğini ve korkmadan dönüşüm gerçeğiyle yüzleşilmesi gerektiğini söyledi.

“Dönüşüm her sektöre göre farklılık gösteriyor”
Sanayiden kamuya, finanstan sağlığa kadar bütün sektörleri etkileyen dönüşümün her sektöre göre farklılık gösterdiğini ifade eden Halıcı, “Her sektörün ortak hedefi dijitalleşmek; ancak standart ve/veya hazır bir dijital dönüşüm çözümü yok. Sanayiden de ziyade, çimento endüstrisinde farklı bir dijital dönüşüm; hatta fabrika bazında bile ihtiyaçlar ayrışıyor. Aynı tür hastalığı yaşasa bile her insanda farklı semptomlar görülebildiği gerçeğinden hareketle, dönüşüm sürecinin bir doktor reçetesi gibi yazılması gerekiyor. Genel bir çözüm önerirseniz, başarılı bir sonuç elde edilemeyecektir” dedi.

“KOBİ’ler geç kalma psikolojisine kapılmamalı”
Dijital dönüşüm sürecinde; profesyonel, teknik destek, eğitim ve süreklilik içeren çözüm ve yazılımlar alınması gerektiğinin altını çizen Dr. Halıcı, KOBİ’lerin geç kalma psikolojisine kapılarak panik yapmamalarının önemine değindi. Halıcı, “KOBİ’ler; yanlış yatırımı önlemek için detaylı araştırmalar yapmalı, danışmanlık ve uygulama firmalarını doğru seçmeli, doğru analiz ve durum tespiti yapmadan çözüm almamalı” diye konuştu.
Dijital dönüşümün geniş bir kavram ve zor bir ders olduğunu vurgulayan Halıcı, şöyle devam etti: “Dijitalleşme’, ‘dijital dönüşüm’, ‘Endüstri 4.0’, ‘Toplum 5.0’ ve ‘akıllı üretim’ gibi birçok kavram var. Ülkemizin yüzde 98’inin KOBİ olduğunu düşünürsek; sanayicilerimizin bilhassa KOBİ’lerimizin özellikle ilk kez karşılaştıkları, aşina olmadıkları bu kavramlar karşısında endişelerini gidermek adına söz konusu tanımlamaların çok iyi anlatılması şart.”
Konuyla ilgili örnek bir başarı hikâyesi anlatılsa bile, algının oluştuğunu; ancak çözümü oluşturacak yapının kurulamadığını kaydeden Dr. Hüseyin Halıcı, “Yazılım, otomasyon, mekanik vb. uzmanlar bir masaya oturacak ve herkes kendi uzmanlığını anlatarak ortak bir payda oluşturacak ki; günün sonunda herkes ve en önemlisi de müşteriler anlayabilsin. Algı tamam ama; nasıl bir çözüm sunulacağı konusunda tereddütler var. Endüstri 4.0 çözümü talep edildiğinde; ‘mekanik & robot’, ‘elektrik & otomasyon’ ve ‘bilişim & iletişim & yapay zeka’ olmak üzere üç gruptaki bileşenlerin tamamının uyumlu bir şekilde sağlanması durumunda doğru çözüm elde edilecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ