Makine Haber

Geri dönüştürülmüş alüminyumda yepyeni bir dönem

Latina bölgesindeki Centro Rottami hurda geri dönüşüm tesisi, yakınındaki bir fabrikaya yüzde 85 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip biyet üretimi için geri dönüştürülmüş alüminyum tedarik ediyor. Bu; daha az enerji tüketimi ve kirlilik ile nasıl kaliteli nihai ürün üretileceğine dair çok iyi bir örnek oluşturuyor.

Geri dönüştürülmüş alüminyumda yepyeni bir dönem

Tomra

Alüminyum, geri dönüştürüldüğünde estetik ve performans özelliklerini koruyan kıymetli bir malzemedir. Zenginleştirilebilir ve zenginleştirilmesi gereken; aynı zamanda da yüzde 100 geri dönüştürülebilir olan alaşım, boksitten birincil alüminyum üretimi için gerekli olan enerjiye kıyasla yüzde 95 enerji tasarrufu sağlıyor. Dolayısıyla da, CO2 emisyonları azalmış oluyor.
İtalya, yüzde 70 geri kazanım oranıyla Avrupa’da geri dönüştürülmüş alüminyum üretiminde ilk sırada yer alıyor ve Avrupa Birliği hedeflerini büyük bir farkla aşıyor (2025 için yüzde 50).

Prete: “Tomra’nın teknolojileri sayesinde alüminyum geri dönüşümünde uzmanlaştık”
İtalya’da 1985 yılında kurulan Centro Rottami, 10 yıldır alüminyum hurda ile çalışıyor. Tesisin Teknik Direktörü Gennaro del Prete, konu ile ilgili şunları söyledi: “İşe, demir hurdaları kırarak başladık. Ardından, bundan beş yıl önce alüminyum geri dönüşümünde uzmanlaşmaya karar verdik. Bu uzmanlaşma, Tomra’nın teknolojileri sayesinde mümkün oldu.”
Merkez tesis, her ay yaklaşık 1.500 ton alüminyum ve 1.000 ton demir hurdası işliyor. Alüminyum girdilerini esas olarak eski pencere profilleri oluşturuyor. Plastik ve kauçuk gibi bazı kirleticilerin yanı sıra; bakır, pirinç, çinko ve çelik gibi diğer metal malzemeleri içeren girdi malzemelerden saf alüminyum parçalar üretmek için bunların tümünün ayrılması gerekiyor.

12 yıldır Tomra ile çalışıyor
12 yıldır Tomra ile çalışan şirket, şu anda üç adet Tomra Finder ve üç adet Tomra X-Tract sensörlü ayıklama makinesine sahip. Girdi malzeme, parçalanmalarının ardından mıknatıslar ve eddy akımlı ayırıcılar ile ön ayıklamaya tabi tutulduktan sonra malzeme, iki hattı takip ediyor. Eddy akımlı ayırıcı tarafından yakalanan malzeme, paslanmaz çelik gibi ürünlerin geri dönüşümünü sağlayan Finder ünitesi tarafından işleniyor. Suppix ve Z-Tect gibi ileri teknolojiler sayesinde Finder, metal nesneleri büyük hassasiyetle tespit ediyor ve olağanüstü saflık seviyeleri sağlayarak satış imkânını artırıyor.


Eş zamanlı olarak üç adet Tomra X-Tract üniteleri, eddy akımlı ayırıcı tarafından ayıklanan alüminyumu temizliyor. Gelişmiş X-ray iletim teknolojisi sayesinde X-Tract, geri kalan kontaminantları algılıyor ve bunları atomik yoğunluklarına göre tasnif ediyor. Bu sayede, bir yandan parçalanan alüminyum olağanüstü bir hassasiyet ve güvenilirlikle bakır, pirinç ve dökme alüminyum gibi ağır metallerden arındırılırken; diğer yandan da az miktarda enerji kullanılıyor ve üretim kapasitesi artırılıyor.

“2019 yılında iki adet Tomra X-Tract ünitesi daha satın aldık”
2019’da alüminyum pazarındaki miktar ve kalite talebinin sürekli olarak artmasından dolayı, iki adet Tomra X-Tract ünitesi daha satın aldıklarını ifade eden del Prete, “Ardından üç makineyi tek bir hatta birleştirdik. Daha fazla detaya inmek ve parçalama süreci ile geri kazanılan alüminyum kalitesini maksimuma çıkarmak için taranacak parçaları alt bölümlere ayırdık. Bu tercih, aynı zamanda şirkete komşu olan Indinvest alüminyum izabe tesisi ile olan sinerjinin avantajını kullanmak için de yapıldı. Seçilmiş ve saf alüminyum garantisi sunan bir teknoloji kullanmak, yüksek kalite tutarlılığının birincil öncelik olduğu dökümhanelerle bir güven ilişkisi kurmak için esastır. Tomra sayesinde, mümkün olan en yüksek kaliteyi yakaladık” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ