Makine Haber

Gencer: “Yerli makine aleyhine olan düzenlemelerin kaldırılması çok önemli bir adım”

‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ ile yatırım teşvik sisteminde köklü bir düzenlemeye gidildiğini dile getiren MİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, yapılan düzenleme ile MİB’in yıllardır üzerinde durduğu ve sürekli olarak gündeme getirdiği sorunun çözüldüğünü ifade etti.

Gencer: “Yerli makine aleyhine olan düzenlemelerin kaldırılması çok önemli bir adım”

29 Haziran 2021 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yatırım Teşvik Sistemi’nde bir dizi değişikliğe gidildi. Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı S. Emre Gencer, “Yerli makine aleyhine olan düzenlemelerin kaldırılması, bu yönde atılmış çok büyük bir adım. Bu tarihten sonra artık herkes eşit bir düzlemde rekabet edecek” dedi.
29.06.2021 tarih ve 31526 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ ile yatırım teşvik sisteminde köklü bir düzenlemeye gidildiğini ifade eden Gencer, yapılan düzenleme ile MİB’in yıllardır üzerinde durduğu ve sürekli olarak gündeme getirdiği sorunun çözüldüğünü vurguladı. Gencer, şunları söyledi: “Bugüne kadar yerli imalatçıların lehine alınan önlemler, teşvik sisteminin bir önceki uygulaması ile bir nevi devre dışı bırakılmaktaydı. Eski teşvik sistemi yerli imalatçıları desteklemek üzere getirilen ilave gümrük vergileri uygulamaları için bir ‘kara delik’ konumundaydı. Yerli imalatçı hem ikinci el ithal makineler ile rekabet etmek zorunda kalırken, hem de Uzakdoğu’dan gelen ucuz ve kalitesiz makineler ile mücadele ediyorlardı. Bu düzenleme ile rekabet düzleminin eşitlendiğini görüyoruz. Oluşturulan eşit rekabet şartları ile yerli makinelerimiz artık daha kolay yerli yatırımcıların ilgi alanına girebilecek ve yerli makinelerimiz yurt içi yatırımlarda hak ettikleri seviyeye ulaşacak.”

“Kalitesiz ve ikinci el makineler ile Türkiye adeta makine çöplüğüne döndü”
Kalitesiz ve ikinci el makineler ile Türkiye’nin adeta makine çöplüğüne döndüğünü söyleyen Gencer, “İmalatçısı ve yedek parçası dâhi bulunamayan, kullanım ömrünü çoktan tamamlamış, hurda niteliğinde makineler, fabrika bahçelerinde kaderine terk edilmiş şekilde paslanmakta. Milli servetin çürümesini izlemek veya bu konuda bir şey yapmak gerekiyordu. Biz ikincisini seçtik. Sanayi üretiminin aksayacağı ve ihracatımıza olumsuz etki edeceği korkusunu ortaya atan birileri, çok daha fazla ileri giderek Türklerin bu makineleri yerlileştiremeyeceği iddiasında dâhi bulunmaktadır. Son 20 yıllık süreçte, ülkemiz ihracatının yüzde 11’ini gerçekleştirecek kadar büyüyen, kendi başına 20 milyar dolarlık ihracat yapan bir sektör haline gelen makine imalat sektörünü hafife alanların ‘vergi ödememek için başka yollar bulunur’ söylemi ise konuya ne kadar milli yaklaştıklarının da açık göstergesidir. Kişisel menfaatlerini milli çıkar ve vizyonumuzun üzerinde gören bu birileri maalesef içimizde” ifadelerini kullandı.

“Makine sektöründe yerlileştirme bir zorunluluktur”
Pandemi sürecinin ve Türkiye’nin son yıllarda bölgesinde yaşadığı büyük güvenlik ve savunma sorunlarının, yerli makine imalatının ve yerlileştirmenin önemini çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu öne süren Emre Gencer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Savunma sanayiinde yaşanan köklü değişiklik ve başarılar bunun en güzel örnekleridir. Bu kapsamda 5 eksenli makinelerde ülkemize konan açık veya kapalı ambargolar, makine sektöründe yerlileştirmenin bir tercih veya temenniden öte bir zorunluluk olduğunu bizlere göstermektedir. Bahse konu İlave Gümrük Vergisi uygulaması 2017 yılından beri yürürlükte. Ticaret Bakanlığı tarafından Ticarette Korunma Önlemleri kapsamında alınan kararlar teşvik sistemi ile etkisizleştirilmekteydi. Değişim sadece bundan ibarettir. Ucuz işgücü, devlet destekleri ve damping gibi uygulamalar ile kendi imalatçısına büyük avantaj sağlayan ülkelerin sözcülüğünü yapanlar ve yerli imalatçıları küçük gören tavırları büyük bir utanç kaynağıdır.”

“Her işi başaracak, her makineyi yapacak güçte firmalarımız var”
Türkiye’nin katma değerli üretim ve toplumsal kalkınma için yüksek teknolojiyi üreten makineleri de yapması gerektiğini açıklayan Gencer, “Yeter ki yerli imalatçı yerinde düzenlemelerle desteklensin; her işi başaracak, her makineyi yapacak güçte firmalarımız var. Bu uygulama; ülkeye katma değer, istihdam ve ihracat artışı olarak geri dönecektir. Yatırım teşvik sisteminden çıkarılmış gibi lanse edilen liste, ülkemizde imalatı olan makine listesidir. Avrupa ve dünya genelinde söz sahibi olduğumuz makinelerdir. Tüm makine ithalatının içinde yüzde 7, yatırım teşvik sisteminin içinde ise sadece yüzde 14 payı bulunmaktadır. Fırtına bir kaşık suda koparılmak istenmektedir. Listedeki makineler teşvik sisteminden çıkarılmamış, sadece ithal makinelere gümrük vergisi uygulaması gelmiştir. Katma değer vergisinden muaf şekilde yatırımlarda ithal makineler halen ülkemize gelebilmektedir ve önlerinde buna engel bir durum bulunmamaktadır. Haksız rekabete uğrayan yerli imal edilen makinelerle aynı düzleme gelmiş olmak bile ithalatçıları rahatsız etmeye yetmiştir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve bakanlık çalışanlarına, yerli makine imalatçılarının STK’sı MİB olarak teşekkürü bir borç biliriz. Ayrıca, ithalatçılardan yükselen sesler uygulamanın ne kadar yerinde olduğunun açık bir göstergesidir” diyerek sözlerine son verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ