Makine Haber

Akkol: “Teknoloji merkezimiz MEXT, Türk sanayisini geleceğe taşıyacak”

MESS, Türkiye sanayisine katkısını, sosyal projelerini ve dijitalleşmeyle yenilenen vizyonunu anlattığı basın toplantısında, işvereni ve çalışanıyla Türk sanayisini geleceğe taşıyacak teknoloji merkezini duyurdu. ‘MEXT’ adıyla geliştirilen teknoloji merkezi, kapsamı açısından Türkiye’de bir ilk olacak.

  • 12 Kasım 2019
Akkol: “Teknoloji merkezimiz MEXT, Türk sanayisini geleceğe taşıyacak”

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), kuruluşunun 60’ıncı yılını geride bırakmanın heyecanını, yeni vizyonunu ve projelerini düzenlediği basın toplantısında paylaştı. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda; sendikanın 60 yıldır Türkiye ekonomisine katkısı, faaliyet alanları dâhilinde burs ve eğitim projeleri, dijital dönüşüm vizyonu, yeni projeleri ve hedefleri ele alındı.

“Ekonomiye her yıl 70 milyar dolardan fazla katkı sağlıyoruz”
MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası 60’ıncı yılını geride bırakıyor. 60 yıl önce zamanının Türkiye’sinin ötesinde bir vizyonla kurulan MESS, bugün 227 üyeyle ekonomiye her yıl 70 milyar dolardan fazla katkı sağlıyor. Sendikamızın üyesi olan şirketler ve 187 bin çalışma arkadaşımız ülkemizin sanayi gücünü sürekli ileri taşıyor. Önümüzdeki dönemde; bunu daha cesaretli, daha sık, daha yüksek sesle dile getireceğiz ve üyelerimizin gücünü daha fazla hissettireceğiz.”
Toplu iş sözleşmelerinde görüş alınan bir kurumdan çok daha fazlası olmak için gayret ettiklerini belirten Akkol, uygulamaları ve projeleriyle topluma değer katan işlere imza atmayı sürdürdüklerini vurguladı. Akkol, “3 yıl önce başlattığımız MESS Mesleki Eğitim Bursu’ndan bu eğitim yılında 5 bin öğrenci yararlanıyor. Toplam değer açısından ülkemizin burs veren en büyük ilk 5 kuruluşundan biriyiz. Kodlama eğitimleriyle bir yılda 11 ilde 3 bin 500 öğrenciye eğitim sunduk. Şu anda, içerisinde çok kıymetli hocaların, uzmanların, aynı zamanda Harvard ve MIT gibi uluslararası üniversitelerin de dâhil olduğu güncel bir eğitim programına sahibiz. Eğitim programımızdan bugüne kadar 6 bin çalışan faydalandı. MESS Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ise, üyelerimizin çalışanlarının özel sağlık kurumlarından hizmet almalarını sağlıyor. Bugüne kadar 560 bin kez tedavi hizmetlerinden yararlanıldı ve 15 binden fazla ameliyat gerçekleşti” diye konuştu.

“Teknolojiyle dönüşen dünyada değişim kaçınılmaz”
Teknolojiyle dönüşen dünyada değişimin kaçınılmaz olduğunun altını çizen Özgür Burak Akkol, şunları aktardı: “Teknoloji bize ne getirecek diye beklemek yerine; ülkemizi Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümde söz sahibi yapacak, dünya standartlarında bir teknoloji merkezi açmaya hazırlanıyoruz. Sürekli ifade ettiğimiz yeni nesil sendikacılık kapsamında 60’ıncı yılımızda yeni vizyonumuzun ilk icraatı olan teknoloji merkezimizi, yani MEXT’i ilk kez duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Yerli kaynaklarla üçüncü çeyrekte açacağımız MEXT, 8 bin metrekare üzerine kuruluyor. Dünyadaki en iyi 16 örnekten edindiğimiz bilgilerden daha fazlasını burada sunacağız. MEXT’in en önemli ayaklarından biri, üretimin her aşamasındaki tüm çalışanları dönüştürecek deneyime dayalı eğitimler olacak. Harvard ve MIT Üniversitesi’nin işbirliğiyle, yılda 30 bin çalışana en ileri eğitim içeriklerini sunacağız. Katılımcıların gelişimini baştan sona planladığımız 2 yıllık bir eğitim planıyla hareket edeceğiz. Dijital fabrikamızda hem parçalı üretimi göreceğiz, hem de galvanize çelik üretiminin dijital ikizini yaratacağız.”

“Fraunhofer Enstitüsü üyelerimize yol haritası çizecek”
Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü’nün, MESS üyelerinin dijital dönüşümü için bir yol haritası çizeceğini bildiren Akkol, “Dijital potansiyel değerlendirmesi kapsamında her üyemiz için 2 yıllık periyotlarla takip edilip güncellenecek. Çok kıymetli bir ekosistem kuruyoruz. Bu ekosistemde, çok önemli markaların ve işbirliği yaptığımız kurumların tamamını bir arada göreceğiz. Dünya çapında en başarılı şirket ve kurumlar, dönüşüm sürecindeki üyelerimizle bu merkezde bir araya gelecek ve bilgi alışverişi yapacak. Bu kapsamda, World Economic Forum tarihinde platform üyeliğine kabul edilen ilk işveren sendikası olduk. Tüm bu yenilikleri ve içeriğiyle projemiz MEXT; 60. yılında MESS’in üyelerine, ülkemize, bölgemize ve dünyaya armağanıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ