Makine Haber

Festo, hibrit otomasyona odaklanıyor

Festo’nun hedefi teknolojiler arası bir konuma yerleşmek olduğundan, elektrikli otomasyon alanındaki ürün portföyünü bir kez daha genişletti. Bu alanda, çok farklı rakiplerin bulunduğu geniş bir sahayla ilgileniyoruz. Bu nedenle, kendi ürün portföyümüzü geliştirirken kesintisiz bağlantıya odaklandık.

  • 07 Eylül 2021
Festo, hibrit otomasyona odaklanıyor

Dr. Frank MELZER
Festo Teknoloji Yöneticisi

Biz bu kapsamda, pnömatik ve elektrikli otomasyon sınırlarının nasıl giderek daha çok iç içe girdiğini göstermeye çalışacağız. Festo, ister pnömatik veya elektrikli, isterse hibrit çözümler alanında olsun, piyasadaki en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Festo, dünyanın lider otomasyon teknolojisi ve teknik eğitim sağlayıcısı olarak, aynı zamanda kendi ürün ve hizmetlerini dijitalleşme bağlamında akıllı üretime kanalize ediyor.

Kendi ürün portföyümüzü geliştirirken kesintisiz bağlantıya odaklandık
Festo’nun hedefi teknolojiler arası bir konuma yerleşmek olduğundan, elektrikli otomasyon alanındaki ürün portföyünü bir kez daha genişletti. Bu alanda, çok farklı rakiplerin bulunduğu geniş bir sahayla ilgileniyoruz. Bu nedenle, kendi ürün portföyümüzü geliştirirken (ana pnömatik işimizde olduğu gibi), kesintisiz bağlantıya odaklandık. Yani, makine eksen mekanikleri ve elektronik devrelerden yapay zekaya ve tek bir kaynaktan dijitalleşmeye kadar her şeyi sunuyoruz. Sadece Festo ile müşteri ihtiyaçları karşılanabilir.
Festo, kişiselleştirilmiş USB bellekler için bir modüler üretim sistemi kullanarak, iş parçaları ve mekanik parçalardan buluta kadar teknolojiler arası otomasyonu uyguluyor. Bu ‘Verimlilik
Ustası’, Festo Automation Suite ile ilgili tüm Festo mühendislik araçlarının, aynı zamanda komponentlerin, donanım ve yazılımdaki çözümlerin kombinasyonunu göstermektedir.

Yeni ürünlerle tak ve çalıştır
‘Simplified Motion Series’ (basitleştirilmiş hareket serisi) ile Festo, elektrikli kumandalar alanında kendi ürün portföyünü genişletiyor. Bu alandaki altı sürücümüz, en basit hareket ve konumlandırma görevleri için tasarlanmıştır. İlave olarak; yazılım, programlama bilgisi veya elektrik bağlantı teknolojisi bilgisi olmadan ‘Simplified Motion Series’ ile hızlı bir şekilde işletime alınabilir. Entegre IO-Link, genişletilmiş fonksiyonlar sunar: Bunlar arasında; uzaktan ayarlama, parametre kopyalama, yedekleme fonksiyonu ve genişletilmiş proses parametreleri için okuma fonksiyonları bulunur. Maliyet-etkin tak ve çalıştır çözümü, böylece elektrik sistemlerinin güçlü yönlerini pnömatik devrelerin basitliğiyle birleştirir.
Ürünün öne çıkan bir başka yeniliği, mekanik parçalardan kontrole kadar tüm elektrikli sürücü paketini işletmeye almak için kullanılan Festo Automation Suite yazılımıdır. Bu yazılım, Festo
komponentlerinin parametrelendirme, programlama ve bakım işlemlerini bir tek programda birleştirmektedir. Sistem, kısa bir sürede işletmeye alınabilmektedir.
Festo, kendi ürünlerini üçüncü taraf ürünlerine bağlamak suretiyle müşterilerine ilave katma değer sunmaktadır. CMMT servo kontrolör, her yönde uyumludur. Örneğin; diğer üreticilerin kontrol sistemlerine hızlı ve sorunsuz entegrasyon için veya bir tek kablo çözümü kullanarak basit bir motor bağlantısı için kullanılabilir.

Uçan hareketli robot böcek
Dünyanın en büyük uçan robot böceği BionicOpter, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Tıpkı gerçeği gibi, helikopter böceği her yönde uçuyor ve en karmaşık uçuş manevralarını yapıyor. Tüm kanatlarını birbirinden bağımsız olarak hareket ettirme yeteneği, durmasını ve dinamik olarak dönmesini, çabucak hızlanmasını ve hatta geriye doğru uçmasını mümkün kılıyor. İlk olarak bir model, helikopterlerin, uçakların ve hatta oktokopterlerin tüm uçuş koşullarının üstesinden gelebiliyor.

Endüstri 4.0 için dijitalleşme ve yetkinlik
Gelecek 10 yılın eşiğinde, Festo 10 yıl ileriye bakıyor. Dijitalleşme 2030 yılında endüstriyi nasıl şekillendirecek? Bir otomasyon teknolojisi üreticisi, müşterilerinin makineler ve tesisler tasarlayarak başarılı ve rekabetçi şekilde işletmesine nasıl yardımcı olabilir? Festo, kullanıcıların daha şimdiden yararlanabileceği çok sayıda dijital ürüne sahip.
Project ve Dashboards ile tüm komponentler göz önünde. ‘Project’, kullanıcıların kendi otomasyon projelerini Festo ve içerdikleri komponentlerle merkezi olarak, kolayca ve tüm ürün
kullanım ömrü boyunca koordine etmelerini sağlıyor. Yazılım, konfigürasyona özel ürün verilerine hızlı ve açık bir genel bakış sağlıyor. Kullanılan komponentler; kontrol sistemi, fieldbus ve komponentler arasındaki ilişkiye göre sezgisel ve açık bir şekilde düzenlenir. Ürünler değiştiğinde veya güncellendiğinde kullanıcılar bilgilendirilir. Yazılım aynı zamanda iş birliğini de kolaylaştırıyor:
Festo Didaktik, aynı zamanda endüstriyel otomasyon teknolojisi alanındaki en yeni eğitim programıyla sektörde yerini alıyor. Giderek daha akıllı olan sistemler ve esnek üretim süreçleri, dijital ve akıllı sistemleri işletmek için çalışanlardan yeni yeterlilikler istiyor. Örneğin Festo Didactic, pratik bilgi transferi için siber-fiziksel öğrenim platformu ‘CP Factory’i geliştirdi. Bu platform, gerçek bir üretim tesisinin durum ve proseslerini bir öğrenme fabrikası şeklinde tasvir ediyor. Buna ilave olarak, Festo Didactic aynı zamanda çalışanların ilave eğitimleri için birçok eğitim fırsatı sunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ