Makine Haber

Farisè: “2021 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vereceğiz”

Prysmian Group çatısı altında attıkları her adımda sürdürülebilirliği temel argümanları olarak kabul ettiklerini aktaran Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, sorumluluklarının sadece şirket ortaklarına değil, toplumsal ortaklarına karşı olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.

  • 17 Aralık 2020
Farisè: “2021 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vereceğiz”

Mevcut üretim ve tüketim dinamiklerinin sınırlı kaynaklar karşısında denge oluşturmasını esas alan sürdürülebilirlik, değişen tüketici davranışları karşısında şirketlerin de dönüşümünü hızlandırıyor.
İş dünyasının söz konusu değişim rüzgârına entegre olmasının bir tercih değil zorunluluk olduğunu söyleyen Türk Prysmian Kablo CEO’su Cinzia Farisè, belirledikleri hedefler doğrultusunda 2021 yılında sürdürülebilirlik çalışmalarına ağırlık vereceklerini belirtti.

“Sürdürülebilirlik şirketleri ve iş yapış modellerini yeniden şekillendiriyor”
Sürdürülebilirliğin şirketleri ve iş yapış modellerini yeniden şekillendirdiğini ifade eden Farisè, şunları söyledi: “Sistemler değişiyor, kurallar yeniden yazılıyor. Eski düzene baktığımızda, şirketlerin birincil gayesinin kâr elde etmek olduğunu görüyoruz. Bugün ise, kâr elde etme mekanizması toplumsal çıkarlar ile paralel ilerliyor. Şirketler sürdürülebilirlik politikaları gereği ekonomik olarak büyürken, topluma sağladıkları katma değer ile farklı bir noktada konumlanmayı başarıyorlar. Prysmian Group çatısı altında attığımız her adımda; sürdürülebilirliği temel argümanımız olarak kabul ediyor, sorumluluğumuzun sadece şirket ortaklarına değil, toplumsal ortaklarımıza karşı olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Ekonomik açıdan büyüme hedeflerinin yanı sıra, sosyal ve çevre konularının da şirket konularına dâhil edildiği bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. 2021 yılı için de en büyük hedefimiz; sürdürülebilir bir gelecek için dünyayı birbirine teknoloji ile bağlamak.”

“2020 yılı bu anlamda çok verimli geçti”
Sürdürülebilirliğin temelinde toplum yararını korumak ve kendi çıkarlarını toplumun çıkarları üstünde görmemek olduğunu kaydeden Cinzia Farisè, “Sürdürülebilirliğin omurgasını oluşturan ‘toplumsal fayda’ kriterini şirket olarak bir sosyal sorumluluk bilinciyle yorumluyor; bu konuda hayata geçirdiğimiz projelerle daha iyi bir dünya ve gelecek için çalışıyoruz. 2020 yılı bu anlamda bizim için çok verimli geçti. Bursa Mudanya’da bulunan fabrikamızda gelecekteki üretim müdürlerinin ve fabrika direktörlerinin yetiştirilmesi amacı ile kurulan ve grubumuz içerisindeki akademiler arasında 4 Mükemmeliyet Merkezi’nden biri olan Üretim Akademisi’nde, bugüne dek 32 ülkeden 400’den fazla kişiye eğitim verdik. Bunun yanı sıra, Türkiye’de bir ilk olan online kablo eğitimi ile binlerce kişinin yararlanabileceği dijital bir platform kurduk. Öğrencilerin ve akademisyenlerin yanı sıra, elektrik alanında çalışan mühendisler ve teknisyenler gibi sektör profesyonellerinin de ücretsiz yararlanabildiği online eğitim, özellikle pandemi sürecinde sektörün mesleki gelişimine katkı sağladı” dedi.

“Sürdürülebilirlik hassasiyetle yaklaştığımız konuların başında”
Prysmian Group’un global vizyonu doğrultusunda sürdürülebilirliğin hassasiyetle yaklaştıkları konuların başında geldiğine dikkat çeken Cinzia Farisè; sözlerini şöyle sürdürdü: “Sosyal sorumluluk kapsamında, son 3 yıldır imzamızı taşıyan ve artık gelenekselleşen ‘Mutluluk Kumbarası’ adında bir projemiz var,. Gönüllülük esasına dayanan ve çalışanlarımızın desteğiyle sürdürdüğümüz bu proje ile bu sene başında Şanlıurfa Viranşehir’de 168 çocuğumuzun kışlık ihtiyaçlarını karşılarken; eğitim için gerekli malzemeleri de sağladık. Bizim için bir çocuğun yüzündeki gülümsemenin sebebi olabilmek birçok şeyden çok daha değerli. Bu projeye 2021 yılında ve sonrasında da devam etmeyi ve daha çok çocuğun hayatına dokunabilmeyi hedefliyoruz. Gönüllülük esasına dayanarak gerçekleştirdiğimiz bir diğer projemiz hayati önem taşıyan ve her vatandaşın farkındalık kazanması gerektiğini düşündüğümüz diğer bir konu olan kan bağışı. Türk Kızılay iş birliğinde gerçekleşen bu projede, 63 gönüllü çalışanımız kan ihtiyacı olan binlerce kişiye umut olmak hedefiyle kan bağışında bulundu. Aynı zamanda, 187,5 saatlik çalışma kapsamında yangın sebebiyle zarar gören Mudanya’da fidan dikme etkinliği gerçekleştirdik. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın (KAÇUV) İstanbul Pendik’te inşa ettiği ve açılışını yaptığı 2. Aile Evi’ne kablolarımızla hayat verdik. Aynı şekilde, sürdürülebilirlik temeline dayanarak ‘Denize en çok mavi yakışır’ mottosuyla Bursa Mudanya’daki fabrikalarının önündeki sahili temizledik. 2 saatte sahilden 320 kg çöp topladık. Türk Prysmian Kablo olarak; aynı hassasiyetle hareket etmeyi, kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz ile her alanda var olmayı 2021 yılında da sürdüreceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ