Makine Haber

Fanuc, İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü iş birliği ile vaka çalışması gerçekleştirdi

Fanuc’un İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü iş birliğiyle gerçekleştirdiği vaka çalışmasında, robotlu üretim hatlarına yönelik 5 farklı problem, gruplar halindeki öğrencilerin çözümüne sunuldu. En başarılı çalışmayı yapan ekip, robot programlama eğitimini almaya hak kazandı.

Fanuc, İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü iş birliği ile vaka çalışması gerçekleştirdi

Dünya genelinde 650 bini aşkın endüstriyel robot ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumuyla sektörün önemli otomasyon üreticilerinden olan Fanuc, 2 Mayıs 2021 tarihinde İTÜ OTOKON (Kontrol ve Otomasyon) Kulübü ile bir vaka çalışması gerçekleştirdi. Etkinliğe başvuran öğrenciler arasından 30 kişinin katıldığı çalışmada, Fanuc Türkiye Uygulama Mühendisi Emre Bekler, şirketin teknolojileri hakkında bir sunum yaptı. Ardından, Fanuc robotlu üretim hatlarına yönelik 5 ayrı problem, gruplar halindeki öğrencilere sunuldu. Sonrasında ise, önceden hazırlanan bir Roboguide simülasyon hücresi ve uygulama videoları ile var olan robotlu üretim hattını iyileştirme konusunda çalışmalar talep edildi. İyileştirmelere örnek olarak da; robot modeli seçimi, yerleşimi, kapasite seçimi, cycle time, makine besleme uygulamaları gibi konular yer aldı. Sorunun çözümü için en başarılı yöntemi uygulayan öğrenci grubu, 1.350 Euro değerinde Fanuc Akademi sertifikalı robot programlama eğitimine hak kazandı.

Yiğit: “Gerçek sorunlara şimdiden çözüm üretme fırsatı yakaladılar”
İTÜ OTOKON Kulübü’nün düzenlediği etkinlikleri yakından takip ettiklerini belirten FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, beyin fırtınası gerçekleştirilebilen vaka çalışmalarının öğrencilere faydalı olduğunu söyledi. Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Öğrenciler problemlere cevap bulmak için çalışırken, sahadaki gerçek sorunlara şimdiden çözüm üretme fırsatı da yakaladılar. Bu etkinliğin bir diğer önemli noktası ise, uyum içerisinde birden fazla probleme yönelik çözüm üretmek, hemfikir olmak ve bunu da bir sunuma dökerek ekip sözcüsü aracılığıyla profesyonellere anlatmak. Bu mini yarışma sonucunda kısa sürede en iyi çözümü getiren ekip, Fanuc’un temel seviye robot programlama eğitimi ile hem kendini geliştirme imkânı bulacak, hem de bu eğitimin sertifikasını özgeçmişine dâhil edecek. Endüstriyel robot uygulamaları alanında mühendislerin sahada sık karşılaştığı ve çözüm getirmek üzere projeler ürettiği konuları öğrencilerle buluşturmaya devam etmeyi hedefliyoruz.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ