Makine Haber

Evden çalışanlar için güvenli bağlantı tavsiyeleri

Ofis yerine evden çalışma, artan dijitalleşmeyle birlikte son dönemde giderek daha fazla gündeme geliyor. Ancak, evden çalışmaya geçen firmaların güvenliği ön planda tutmaları gerekiyor. Kurumlara ilk etapta, çalışanlarını kendi sunucularına ya da programlarına yönlendirebilmek için VPN kurmalarını tavsiye ediyoruz.

  • 23 Mart 2020
Evden çalışanlar için güvenli bağlantı tavsiyeleri

Ömer Faruk ERÜNSAL
Zyxel Kanal Satış Müdürü

Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarılarını dikkate alan ve ev ofis çalışma modeline geçen küresel ölçekli şirketlerin ardından, Türkiye’de de birçok şirketin personeli evden çalışmaya başladı. Önümüzdeki haftalarda ülkemizde evden çalışan sayısının 2 milyon kişiye ulaşabileceği tahmin ediliyor. Şirket ağlarına uzaktan erişim sağlayarak kesintisiz bir şekilde işlerine devam eden kişi sayısının hızla artması, maalesef siber tehditleri de beraberinde getiriyor. Kurumların yeni nesil ofis düzeni, siber korsanların atağa kalkmasına vesile oluyor. Covid-19 virüsü, sadece bireyleri değil, şirketleri de zorluyor.

Oltalama saldırılarına karşı tetikte olun
Bilgi işlem ağlarına uzaktan erişim sağlayarak evden çalışanlar, siber korsanların yeni hedefi olabilirler. Önümüzdeki günlerde siber saldırılar daha da artabilir. Evden çalışan sayısının 2 milyonun üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ofis yerine evden çalışma, artan dijitalleşmeyle birlikte son dönemde giderek daha fazla gündeme gelen bir konu. Ancak, evden çalışmaya geçen firmaların güvenliği ön planda tutmaları gerekiyor. Kurumlara ilk etapta, çalışanlarını kendi sunucularına ya da programlarına yönlendirebilmek için VPN, yani sanal özel ağlar kurmalarını tavsiye ediyoruz. Siber korsanların ana hedefi haline gelen evden çalışan beyaz yakalıların, VPN bağlantı ile güvenlik risklerini en aza indirmeleri mümkün.
Siber suçlular, mevcut durumdan yararlanarak; oltalama saldırıları ya da kripto virüsleri gibi benzeri saldırılar gerçekleştirerek, kurumların büyük maddi zararlar görmesine sebep olabilir.

VPN kullanmayanlar büyük risk altında
Siber saldırganlar öncelikle güvensiz ağlar üzerinden çalışan kurum çalışanlarını hedef alacaklardır. Bu yüzden, güvenlik duvarı ve VPN kullanmayanlar büyük risk altındalar. VPN (virtual private network-sanal özel ağ), sizi herhangi bir mekandan; olmadığınız bir yerdeki fiziksel bir ağa uzaktan bağlayan bir teknolojidir. Uzaktan şirketinize bağlanmanın en güvenli ve kolay yolu olan VPN, internet üzerinden bulunduğunuz yer ile çalıştığınız şirket arasında sanki sanal bir kablo varmış gibi size tüm kurum kaynaklarına erişim imkânı sunar. VPN çözümleri bilgisayarınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar ve bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi hareket ederek, size karşıdaki ağdan bir IP numarası verir. Bu sayede, izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişebilirsiniz.

Siber korsanlarla mücadelede yapay zekadan destek alın
Evden çalışanların güvenlik endişesine karşı iyi yapılandırılmış bir firewall cihazı kullanmaları büyük önem taşıyor. Zyxel’in tümleşik olarak komple tam çözüm sağlayan yapay zeka entegreli, çok katmanlı koruma sağlayan ATP Serisi ZyWall Firewall cihazları, ileri seviye VPN özellikleri (SSL VPN & IPsec VPN) ile uzaktan çalışan personeli merkez ofislerine güvenle bağlar. Mobilite günümüzün iş dünyasındaki en önemli kavramlarından bir tanesi. Mobil çalışanların şirket ağına ve bilgilerine her zaman her yerden ulaşabilmesi de kritik önem taşır. Ancak, bu bağlantının güvenli olması da hem kurumlar, hem de çalışanlar için son derece önemli.
Home ofis çalışanların ve işletmelerin siber korsanlara karşı dikkat etmeleri gereken konuları şu şekilde sıralayabiliriz:
⦁  Güvenli uzaktan erişim için ofis ağında mutlaka iyi yapılandırılmış, maksimum güvenlik ortamı sağlayan, 5651 sayılı mevzuatları ile uyumlu olacak şekilde yapılandırılmış uygun bir firewall (güvenlik duvarı) cihazı kullanın.
⦁ Siber güvenlik önlemleri kapsamında önemli servislere iki adımlı doğrulama (2FA) yöntemi ile erişim sağlayın.
⦁ Şirket personelinizin kurum güvenlik politikalarına uymasına dikkat edin.
⦁ Şirket ağına VPN ve benzeri kriptolu iletişim yöntemleri ile bağlanın.
⦁ Kurum ağına uzaktan erişecek bilgisayarların, işletim sistemi yamalarının tam ve antivirüs yazılımlarının güncel olup olmadığını kontrol edin.
⦁ VPN erişimi olmadan uzak masaüstü bağlantısı yöntemiyle ofis ağına bağlanılmasına izin vermeyin.
⦁ Çalışanlarınızın yetkileri doğrultusunda yalnızca erişmesi gereken sistemlerle bağlantıda olduğundan emin olun.
⦁ Uzak erişim bağlantı bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerektiği yönünde kurum çalışanlarınızı uyarın.
⦁ Yakın dönemde işten ayrılan personelin veya herhangi bir sebeple şirket ile ilişkisi kesilen çalışanların uzaktan erişim uygulamalarına erişimin engellendiğinden emin olun.
⦁ Eski şirket çalışanlarının VPN parolalarını devre dışı bırakmayı ihmal etmeyin.
⦁ Şirket tarafından verilen bilgisayarınızı eve götürmeden önce bilgisayarın şifresini yenileyin.
⦁ İş için kullandığınız cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve tablet gibi cihazlarınızı aile üyelerinden, özellikle çocuklardan uzak tutun.
⦁ Coronavirüs salgını temalı oltalama e-postalarına karşı uyanık ve dikkatli olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ