Makine Haber

Endüstriyel üretimde lazer malzeme işleminde TÜV denetimli güvenlik

Lazer ışın kaynaklarının yüksek performansları sebebiyle daha yüksek güvenlik ihtiyaçları oluşuyor. Kuka LaserSpy 4.0. da, pasif sistemlere göre daha güvenli ve ekonomik olan TÜV denetimli optik sensörü sayesinde, aktif bir güvenlik sistemine sahip olunmasına olanak tanıyor.

  • 01 Temmuz 2020
Endüstriyel üretimde lazer malzeme işleminde TÜV denetimli güvenlik

Kuka

Lazer performansı arttı, lazer ışını gelişti ve ışının erişim alanı gittikçe daha çok büyüyor. Bir hata durumunda ise, koruyucu duvar sistemleri dayanmak zorunda oldukları daha güçlü ışınlara maruz kalırlar. Yeterli bir koruma sağlamak için, pasif güvenlik sistemlerindeki lazer koruma kabinleri son derece büyük yapılı olmalıdır. Sadece bu şekilde lazer odağı ile yeterli mesafe sağlanabilir ve ışın dışarıya sızmaz. Fakat bu durum, çoğunlukla sağlanamıyor veya çok masraflı oluyor. Kuka LaserSpy 4.0 gibi aktif lazer sistemleri ise, bu noktada yerden tasarruf sağlayan ve uygun maliyetli bir alternatif sunuyorlar.

Endüstriye uygun ve ekonomik lazer koruması
LaserSpy 4.0, kabinin koruyucu duvar sistemlerini aktif olarak denetleyen optik bir lazer koruma sensörüdür. Sensör, örneğin bir fazla akım sebebiyle duvar elemanlarının içinde çok yüksek bir ışın ölçtüğünde, birkaç milisaniye içinde güvenlik devresi tetiklenmekte ve lazer işlemi durdurulmaktadır. Tesis ve kullanıcı için bu şekilde gerekli koruma sağlanmaktadır. Bu esnada sensör, bir koruyucu duvarın ışık geçirmeyen ara alanını denetlemektedir. Dolayısıyla, bir sistemin çalışması için çift duvarlı bir kabinin mevcut olması gerekmektedir.,

Endüstriyel üretimde lazer malzeme işleminde süreç denetimi
Lazer ışını, kabinin iç duvarına zarar verirse; optik sensör bu hatayı algılar ve ışın dış koruma duvarının içinden geçemeden önce, lazer ışını kaynağını acil kapama devresi üzerinden kapar. Bu durum, 850 ilâ 1.100 nanometre arası dalga boyları alanındaki yüksek performanslı ışın kaynakları için geçerlidir.
Kuka’nın Lazer Güvenlik Teknolojisi Proje Müdürü Matthias Mießen, “Bu prensip sayesinde süreci güvenli bir şekilde kontrol altında tutabiliyoruz” diye konuşuyor.
IEC/EN 60825-4 standardı uyarınca aktif lazer koruma duvarlarına yönelik tüm teknik koşullar sağlanmaktadır. Mießen, şunları aktarıyor: “Güvenliği sağlamak için gereksiz büyüklükte hücrelere ihtiyaç duyulmadığı için LaserSpy 4.0 çözümü son derece ekonomik.”
Her sensör, bir çekirdeğin etrafında daire biçiminde düzenlenmiş detektörden oluşmaktadır. Bu sayede, her yönde 3,50 metrelik bir alan denetlenebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ