Makine Haber

Durmazlar, Türkiye’nin ilk tramvay ihracatını gerçekleştirdi

Durmazlar Makine’nin gücü ve teknolojik desteğiyle Türkiye’de ilk defa tramvay üretimini gerçekleştiren Durmazlar Raylı Sistemler, Polonya’nın önde gelen şehirlerinden Olsztyn Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazanarak Türkiye’nin ilk tramvay ihracatına imza attı.

  • 24 Şubat 2020
Durmazlar, Türkiye’nin ilk tramvay ihracatını gerçekleştirdi

Durmazlar’ın 2018 yılında Polonya’da Olsztyn Belediyesi’nin açtığı ihaleyi kazanarak imzaladığı sözleşme çerçevesinde üretilen ilk tramvay yola çıktı. 2009’da Ar-Ge çalışmalarına başlayan Durmazlar Raylı Sistemler, kurulduğu günden bu yana İstanbul, Bursa, Samsun ve Kocaeli gibi şehirler için hafif raylı sistem araçları ve tramvaylar üretiyor. Şirketin söz konusu ülkeye sevk ettiği tramvay ile Türkiye, son dönemde önem kazanan ‘milli ve yerli üretim’ konusunda büyük bir adım daha atarak, ilk tramvay ihracatını da gerçekleştirmiş oldu.

“Test sürüşlerinin 3 ay sürmesi planlanıyor”
Polonya’ya gönderilen ilk tramvay aracının öncelikle test sürüşlerinin tamamlanacağını aktaran firma yetkilileri, aracın 3 ay sürmesi planlanan süreç sonucunda bahar aylarında hizmet vermeye başlamasının öngörüldüğünü söylediler. Yetkililer, şöyle konuştular: “Olsztyn şehri için özel olarak tasarlanan sistem, alçak tabanlı 5 modülden oluşuyor. 32.500 mm uzunluğa ve 2.500 mm genişliğe sahip olan araçlar, uluslararası standartların ve Polonya yerel standartlarının bütün gereklerini yerine getiriyor. Toplamda 210 yolcu kapasiteli olan araçta, 2 engelli bölgesi ve 42 adet koltuk yer alıyor. Aracın önemli bir özelliği ise, zeminin aynı yüksekliği koruyarak eğim ya da basamağa ihtiyaç duymuyor olması. Böylelikle, yolculara önemli bir erişim kolaylığı sağlanıyor.”

“24 adet tramvay için sözleşme imzalandı”
70 km/saat azami hıza sahip olan araçta, aşınmaları en aza indirmek için dönerli boji sistemlerinin kullanıldığını ifade eden yetkililer, “2018 yılında Olsztyn şehrinin toplu taşıma sistemi için açılan ihaleyi; teknik üstünlük, zamanlama ve fiyat avantajı gibi kriterler çerçevesinde yapılan değerlendirmeler sonucunda kazanan Durmazlar Raylı Sistemler, 24 adet tramvay için sözleşme imzalamıştı” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ