Makine Haber

Dinamik Montaj Paketi, son montaj uygulamalarının otomatikleştirilmesindeki eksik olan son parçayı tamamlıyor

Dinamik Montaj Paketi (FTA); araç gövdelerinin içindeki koltuklar, gösterge panelleri ve halılardan aracın dışındaki kapılara, tamponlara ve tekerleklere kadar her şeyi araca monte edebilmek için hızlı, doğru ve güvenli bir otomasyon çözümü sunuyor.

  • 15 Eylül 2020
Dinamik Montaj Paketi, son montaj uygulamalarının otomatikleştirilmesindeki eksik olan son parçayı tamamlıyor

ABB

ABB’nin son montaj uygulamaları için yeni tasarladığı Dinamik Montaj Paketi (FTA); araç gövdelerinin içindeki koltuklar, gösterge panelleri ve halılardan aracın dışındaki kapılara, tamponlara ve tekerleklere kadar her şeyi araca monte edebilmek için hızlı, doğru ve güvenli bir otomasyon çözümü sunuyor. Gerçek zamanlı kameralar, entegre kuvvet kontrol sensörlü kollar ile robot tutucuları sayesinde, robotun iş istasyonuna girerken araç gövdesinin konumunu tam olarak izlemesine olanak tanır.
Geleneksel olarak son montaj uygulamalarında kullanılan robotlar, hem AGV’lerin veya konveyörlerin titreşiminden, hem de üretim hattının hızındaki değişimlerden etkilenmiştir. Bu faktörler, üretimi yavaşlatmadan veya duraklatmadan takılacak olan parçaları otomobil gövdesiyle doğru bir şekilde hizalamayı zorlaştırmış, üretim sürelerini artırmış ve verimliliği azaltmıştır.

Dinamik Montaj Paketi tüm sorunları çözüyor
Dinamik Montaj Paketi tüm bu sorunları çözer. Çok amaçlı video izleme (UVT) kamerasıyla bir AGV veya konveyör üzerinde iş istasyonuna girerken, araç gövdesinin konumunun robot tarafından hassas bir şekilde izlemesini sağlar. Beklenmedik hareketleri veya titreşimleri telafi etmek için, araç gövdesi önceden tanımlanmış bir konuma ulaştığında, robot kolundaki uyumlu görüntü yönlendirme (CVG) kamerası, kapı kenarları gibi tutarlı referans noktaları için onu tarar. CVG kamerası, saniyede 30 ilâ 40 kare (fps) hızında görüntü alarak, bağlantı noktasının olması gereken yerde olup olmadığını ve takılan parçanın tam olarak konumlandırılmasını sağlamak için herhangi bir ayarlamanın gerekli olup olmadığını belirler. Ortam aydınlatmasında görüntü kalitesini etkileyebilecek değişiklikleri telafi etmeye yardımcı olmak için, her iki kamera da tutarlı bir aydınlatma sağlayan LED’ler içerir.
Robot kolu araç gövdesine doğru hareket ederken, ABB’nin entegre kuvvet kontrol sensöründen gelen geri bildirimler; örneğin kokpit konumlandırma pimleri veya kapı menteşeleri gibi tam konumu etkili bir şekilde bulmasına olanak tanıyarak, parçaların milimetre hassasiyetinde araca takılabilmesini sağlar.

Larsson: “Sektörde ezber bozan bir unsur”
ABB Robotik Otomotiv OEM Genel Müdürü Michael Larsson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün son montaj hatlarının (FTA) yüzde 5’inden daha azı robotik otomasyondan yararlanıyor. ABB’nin yeni Dinamik Montaj Paketi, sektörde ezber bozan bir unsurdur. Karmaşık görevlerin hareketli bir hat ortamında güvenli, hızlı ve en yüksek hassasiyetle ele alınmasını sağlayan yeni Dinamik Montaj Paketi, bir sonraki otomasyon düzeyinin kilidini açarak, otomotiv üreticilerinin verimliliklerini ve rekabet edebilirliklerini önemli ölçüde artırmalarına yardımcı oluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ