Makine Haber

Değişen koşullara uyum sağlayabilmek için operasyonlar nasıl yapılandırılmalı?

Esneklik birçok imalatçı için ulaşılmak istenen bir hedeftir ve bunun arkasında da iyi bir neden yatıyor. Tüm sektörlerde esnek operasyon modellerini uygulayabilen şirketler, bunun sonucunda da endüstriye öncülük eden lider bir konuma ulaşıyorlar.

  • 11 Nisan 2020
Değişen koşullara uyum sağlayabilmek için operasyonlar nasıl yapılandırılmalı?

Rockwell Automation

Amazon ve Alibaba’nın müşteri deneyiminde yenilik oluşturmaya yönelik kararlılıklarına veya otomotiv imalatçılarının karbon emilimini düşürmek için düzenlemelere nasıl uyduklarına bir bakın. Esneklik, yeni şartlar ve pazar koşulları karşısında oldukça güçlü bir koz.
Peki esnek bir imalatçı olmak ne anlama geliyor? Esneklik, uyum sağlamada gösterilen hızla ilgilidir. İhtiyaçtan teslimata, karardan uygulamaya ve zorluktan çözüme kusursuz bir akış oluşturmaktır.
Doğru esneklik; zorlu ve statik operasyon modellerini, daha önce mümkün olmayan kontrol ve hızlı çözüm oluşturma düzeyleriyle değiştirerek, imalatçıları pazarla uyumlu olma konusunda güçlendiriyor.
Esneklik basit teknolojiden çok daha fazlasını barındırıyor. Evet; teknoloji değişimin merkezinde yer alıyor ve yenilik oluşturmak için sürekli yeni yolların oluşturulmasına imkân sağlıyor. Fakat, tek başına teknoloji esnek organize bir çerçevenin desteği olmadan hızlı bir değişim sağlayamaz. Bu sebeple, şirketinizde esnek operasyonlar sağlayabilecek alanları belirlemek için basit ayrıntıların ötesine bakmalısınız.

Odaklanılacak alanları bulun
Esnekliği artırmak için başlangıç noktası, olası bariyerler ve darboğazların bulunabileceği alanları belirlemektir. Bunun için de, pazarınızın ihtiyaçlarına karşılık vermenizi sağlayan bütün alanların kapsamlı bir değerlendirmesin yapmalısınız. Böylesine bir gözden geçirme; anlaşmazlıkların çözümünün yanı sıra, devam eden organizasyonel gelişim için kaynakların daha iyi dağıtılmasını da sağlar.
Müşterilerimizle çalışırken işe genellikle aşağıdaki alanlarla başlıyoruz:

⦁ Teknoloji:
Teknik düzeyde daha güçlü esneklik, akıllı sistemlerin benimsenmesiyle sağlanabilir. Genellikle zorlu operasyonel teknoloji (OT) sistemleri tarafından yönetilen bağlantısız üretim zincirleri, 10 yıllar boyunca imalatın temel dayanağıydı.
Şimdiki dijitalleşme döneminde imalatçılar, veri toplama ve veri analizi fırsatlarına imkân tanımak için en ince detaylara inerek, OT sistemlerini bilişim teknolojisi (IT) sistemleriyle birleştirebiliyor. Sonrasında bu analizler, sistemlerin geri bildirimlerle kendini besleyecek şekilde kullanılmasıyla daha uyumlu ve düzgün operasyonlar oluşturulması için kullanılabiliyor.

⦁ Yetkinlikler:
Bir imalatçının yapabileceği en ölümcül hatalardan biri, teknolojiye çok dar bir açıdan bakarak insan gücünden tamamen bihaber olmaktır. Yüksek yetkinlikte operatörler, mühendisler ve analistler, esnek üretim için gereken personelden yalnızca birkaçı. Personeliniz yeterli olmadığı sürece gelişmiş kapasite kullanımı sınırlı kalacaktır. Böylece, uzmanlaşma ve beceri kazandırmaya yönelik bağlılık da, teknolojik değişimin kaynak kapasitesiyle uygun adımda ilerlemesini sağlamak için esnek bir yaklaşımı desteklemektedir.

⦁ Yönetici desteği:
Esneklik, aynı zamanda karar verme yapılarıyla da ilgilidir. Taze müşteri talepleri doğrultusunda yeni bir ürün üretme veya mevcut pazar değişimlerine yanıt olarak daha önce kâr getiren bir üretim hattını kapatma kararları, hızla ve iş birliği içinde alınmalıdır. Tercihen işletmenin departmanlarını kapsamlı bir şekilde temsil eden ve açık yönetim çerçeveleriyle desteklenen proje sponsorlarının desteğini almak, bir inovasyon projesinin şansını oldukça artıracaktır.

⦁ Tüketim modelleri:
Son 10 yılın en dikkat çeken iş eğilimlerinden biri de, abonelik temelli tüketim modellerine geçiştir. Bunu kullandığımız uygulamalar ve online servislerde gördük ve şimdi aynı yaklaşımın daha önce sermaye yoğunluğuna sahip alanlarda da uygulandığını görüyoruz. Fiziksel makineye sahip olmak, büyük bir taahhüttür ve imalatçının ömrü boyunca varlığa bağlanmasında rol oynar. İmalatçılar, daha fazla esneklik için hizmet olarak makine yaklaşımının, bir üst modele geçme sürecinde artan bir kabiliyet ve piyasaya yeni kapasitelerin gelmesiyle artan değişim kapsamında OpEx yeterliliklerini artırmada daha başarılı olduğunu görüyorlar.

⦁ Pazarı anlamak:
Son kısım müşteriyi anlamaktan geçiyor. Geleneksel olarak birçok şirkette pazarlama, ürüne doğrudan bir katkı sağlamadan satışı artırmaya yarayan ve diğer alanlarla uyumsuz bir fonksiyon olarak görülüyor. Bu yaklaşım artık kullanışlı değil. Şimdi piyasanın bir adım önünde olmak için satışlar ve pazarlamanın da doğrudan imalata bağlanması gerekiyor. Müşterinin kim olduğunu, (şu an) ne istediğini ve nasıl teslim edilmesini tercih ettiğini anlayarak, imalat ürünü isteyenlere sürekli olarak uyum sağlayabilir. Bu yöntem, ürün özellikleri ve kalitesinin yanında, gün geçtikçe müşterilerin önemli bir endişesi haline gelen etik ve sürdürülebilir uygulamalar için de geçerli.

Gerçek zamanlı ve ölçeklendirilebilir
Bu temel alanlarda ensek olmayan noktaları esnek hale getirmek, üretim ve operasyonun yapılacağı güçlü bir temel inşa etmeye yardımcı olacaktır. Müşterilerimize, kendi şirketlerinde bütün bu alanları değerlendirmeleri için yardımcı oluyor ve sorunları çözebilecekleri çözümler öneriyoruz.
Oldukça geniş partner ağımızı kullanarak, müşterilerimizin canlı bir ortamda stres testine tabi tutabileceği kavram kanıtlama (proof of concept) tasarlıyoruz ve başlatıyoruz. Bu süreç genellikle, yeni operasyonların birkaç ay boyunca kullanılması ve performansın takip edilebilmesi için ön yatırım ve kaynak paylaştırmayı içeriyor.
Konseptin etkisi kanıtlandıktan ve devamında gelecek olan süreçler belirlendikten sonra, müşterilerimize tam üretime göre ölçeklendirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz.

Esnek tasarım
İmalat ortamını daha akıllı ve müşteri odaklı bir hale dönüştürmek için esneklik, üretimi koordine etmede somut bir araç olduğu kadar bir zihniyettir aynı zamanda. Hem kısa dönemli şoklar, hem de uzun dönemli eğilimler kapsamında değişen pazar koşullarına adapte olmak; eski yatırımlara ve çalışma şekillerine tutunmayan, kazanç elde etmek için yeniliğe kucak açmaya hazır bir zihniyet gerektirir. Bu da, yalnızca üretim hattında değil; şirket genelinde hız demektir ve bu hız da yalnızca esnek temellerle sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ