Makine Haber

Cobot pazarı 2030 yılında 24 milyar doları aşacak

Gelecek ne karanlık fabrikalarda, ne de geleneksel işçilikte aranmalı. Risk analizine bağlı olarak, insanlarla yan yana çalışabilen cobotlarla birlikte yeni bir süreç doğuyor. İnsanlar ve kolaboratif robotların bu kombinasyonu gelecekte ‘Endüstri 5.0’ çağının da belirleyicisi olacak.

  • 18 Ekim 2021
Cobot pazarı 2030 yılında 24 milyar doları aşacak

Kandan Özgür GÖK
Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi ABI Research, 2019 yılında 711 milyon dolar olan kolaboratif robot kolu pazarının 2030 yılına kadar büyük bir artışla 11,8 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Şirket, cobot kullanımı ile ilgili yazılımlar ve uç elemanları gibi aksesuarlar da hesaba katıldığında, 2019’da 1 milyar doları aşan toplam cobot pazarının 2030 yılına kadar yüzde 28,6’lık büyümeyle 24 milyar doları aşacağını öngörüyor. Tüm bu veriler ışığında cobotlar; hızlı kurulumu, kolay programlaması, esnek ve güvenli kullanımıyla robot pazarındaki payını artıracak. Cobotlar, firmanın büyüklüğü ya da ürünün özelliği ne olursa olsun her türlü üretim tesisine kolayca entegre edilebiliyor. Gelecek ne karanlık fabrikalarda, ne de geleneksel işçilikte aranmalı. Risk analizine bağlı olarak, insanlarla yan yana çalışabilen cobotlarla birlikte yeni bir süreç doğuyor. İnsanlar ve kolaboratif robotların bu kombinasyonu gelecekte ‘Endüstri 5.0’ çağının da belirleyicisi olacak.

Cobotlar, yeniden programlanabilir özelliğiyle ön plana çıkıyor
Risk analizine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlar ile yan yana, esnek bir üretimin kapılarını açan cobotlar, az alanda tüm eksenlerde ± 360 derece dönüş kabiliyetine sahip. Son derece hafif olan cobotlar, üretim düzenini değiştirmeden birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor. Robotların daha önce tek bir görev için uygulandığı yerlerde cobotlar, yeniden programlanabilir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Örneğin; üretim sürecinde yeni bir ihtiyaç ortaya çıktığında, cobot çok basit bir programlama ile başka bir iş için uygulanabiliyor.

Yeni bir enerji yatırımına ihtiyaç duymuyor
Düşük enerji tüketimi ve hızlı yatırım dönüşü sağlayan cobotların bakım maliyeti bulunmuyor. 220V enerjiyle kullanan cobotlar, yeni bir enerji yatırımına ihtiyaç duymuyor. Alışılagelmiş şekilde bakım gerektirmeyen cobotlar, her zaman aynı yüksek hassasiyet ve titizlikle çalışıyor. Böylece, kalite her zaman istenilen standartta oluyor. İnsan hatasından kaynaklı kayıplar cobotlarla sıfıra iniyor. İşi öğrenme ve işe alışma gibi üretim sürecini yavaşlatan sorunları ortadan kaldıran cobotlar, kaynakların daha iyi kullanılmasını ve daha verimli bir üretim elde edilmesini garanti ediyor. Bir cobotu kutusundan çıkartıp kurmak ve basit bir program yapmak sadece 60 dakika sürüyor. Dolayısıyla cobotlar, son derece kısa sürede kurulup programlanabiliyor. Ayrıca cobotlar; düşük işletme maliyetinin yanı sıra, üretimde sağladığı verimlilikle hızlı yatırım geri dönüşü sağlıyor.

İsteyen herkes 87 dakikada cobot programlamayı öğrenilebilir
Kullanıcı dostu sezgisel el kumandası olmasının yanı sıra, robot kolunu elle hareket ettirerek de programlama imkânı sunması cobotların diğer önemli avantajları arasında yer alıyor. Universal Robots’un internet sitesinden 7/24 ulaşılabilen UR Akademi ile isteyen herkes; çevrim içi, Türkçe ve e-sertifikalı eğitimler ile yaklaşık 87 dakikada cobot programlamayı öğrenebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ