Makine Haber

Çelik üretiminin çalışma ortamındaki olası rulman arızaları, üretim için büyük bir tehdit oluşturuyor

Aşırı sıcaklıklar, partikül kirlenmesi, şok yükleri, ağır yükler, su, titreşim, yüksek çalışma hızları ve ani hızlanma/yavaşlama, çelik fabrikası rulmanlarının maruz kaldığı tehlikelerden sadece birkaçı. Ancak, NSK RHP Self-Lube serisi rulman yatakları ve rulmanlar, bu sorunların üstesinden gelebilir. 

  • 26 Ağustos 2021
Çelik üretiminin çalışma ortamındaki olası rulman arızaları, üretim için büyük bir tehdit oluşturuyor

NSK

Bazı sektörler ve uygulamalar, rulmanlara oldukça zorlu görevler yüklerler. Örneğin; çelik üretiminin çalışma ortamı ve bu ortamda görülmesi olası rulman arızaları, üretim için büyük bir tehdit oluşturuyor. Aşırı sıcaklıklar, partikül kirlenmesi, şok yükleri, ağır yükler, su, titreşim, yüksek çalışma hızları ve ani hızlanma/yavaşlama, çelik fabrikası rulmanlarının günlük bazda maruz kaldığı tehlikelerden sadece birkaçı. Ancak, NSK RHP Self-Lube serisi rulman yatakları ve rulmanlar, büyük bir çelik fabrikasında görüldüğü üzere bu sorunların üstesinden gelebilir. Söz konusu uluslararası çelik fabrikasında cevher hazırlama sürecinde kullanılan bir döner kömür vanası, sayısı yılda üçe kadar çıkan rulman arızaları ile boğuşuyordu. Bu arızaların sebep olduğu rulman değiştirme maliyetine ek olarak; üretim kaybı, arıza giderme süresi ve makine bileşenlerinde görülen hasar gibi ikincil zararlar yaşanıyordu. Fabrikanın bu maliyetli soruna bir çözüm getirmesi gerektiği açıktı.

NSK, kapsamlı bir uygulama incelemesi gerçekleştirdi
NSK, sıcaklık taraması ve rulman durum raporu oluşturulması işlemlerini içeren, kapsamlı bir uygulama incelemesi gerçekleştirdi. Yapılan inceleme, mevcut rulmanların yüksek sıcaklıkta gerçekleştirilen işlemler için yetersiz olduğunu ve yağlama miktarı ile sıklığının ise yanlış olduğunu ortaya çıkardı. İncelemenin ardından NSK, RHP Self-Lube dökme demir FC yatağı içinde üretilmiş ve kişiselleştirilmiş bir RHP Self-Lube rulmanın yanı sıra, bir adaptör plakası ve özel ısı yalıtımlı bir ara parça kullanılmasını önerdi.
RHP Self-Lube üniteleri, rulman ve yatak olmak üzere iki temel bileşen içerir. Her ünite, monte edilmiş küresel dış çap ile uzatılmış iç bileziğe sahip sızdırmaz tek sıralı bir bilyalı rulmandan veya tek parçalı tasarımdan yapılmış yüksek kaliteli flanş yataktan oluşur. Daha da önemlisi, küresel dış bilezik montaj sırasında yapılan ilk yanlış hizalamaları düzenler.

Arıza giderme süresinin azaltılmasına katkı sağlıyor
İç ve dış bilezikleri sertleştirilmiş, yüksek kaliteli çelikten üretilen Self-Lube rulmanlar, optimize edilmiş iç geometriye, iki parçalı, perçinli ve yüksek mukavemetli çelik bir kafese, yüksek performanslı grese ve dayanıklı silikon contalara sahip. Özellikle, çelik fabrikasında kullanılan Self-Lube HLT rulmanlar, 180 °C’ye kadarki sıcaklıklara karşı dayanıklılık gösterirken; bakım ve değişim maliyetlerinin yanı sıra, arıza giderme süresinin azaltılmasına da katkı sağlıyor.


Bu üniteler, sıkı geçme mil montajı için çeşitli kilitleme yöntemleriyle sunuluyor. Bu özellik, her türlü ortama yönelik eksiksiz bir sızdırmazlık çözümleri yelpazesiyle birlikte, NSK RHP Self-Lube’un çok yönlü olarak kullanılmasını sağlıyor. Adından da anlaşılabileceği üzere, yeniden yağlama özelliği standarttır.

Yeni rulmanların montaj süreci denetlendi
NSK mühendislerinden oluşan uzman ekip, çelik fabrikasındaki döner vana rulmanları özelinde yağlama miktarlarında ve sıklığında değişikliğe gidilmesini de önerdi. NSK, doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak için, bir test kapsamında yeni rulmanların montaj sürecini denetledi.
12 aydan daha uzun bir süre sonra rulmanlar hala arızalanmamıştı ve müşteri, yıllık toplam 292 bin 136 Euro maliyet tasarrufu sağladı. Tasarruf edilen miktarın hesaplamasında; rulman arızalarından kaynaklanan arıza giderme süresinin ortadan kalkması, sipariş edilen rulman miktarında azalma görülmesi, rulman değiştirme süresinin kısalması ve eski rulmanların aşırı ısınmasını kontrol altına almak için kullanılan basınçlı hava soğutma sisteminin kaldırılması göz önünde bulunduruldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ