Makine Haber

Çelik: “2020 yılını 25,5 milyar dolarlık ihracatla tamamladık”

2020’nin Türkiye ve dünya için zor bir yıl olduğunun altını çizen Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 25,5 milyar dolarlık ihracatla tamamladıkları 2020’de 15. şampiyonluklarına ulaşmayı başardıklarını ifade etti.

Çelik: “2020 yılını 25,5 milyar dolarlık ihracatla tamamladık”

Türkiye otomotiv endüstrisi, Covid-19 pandemisine rağmen 2020 yılında sektörel bazda üst üste 15. ihracat şampiyonluğuna ulaştı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) verilerine göre, salgın nedeniyle ülke pazarlarının kapanmasından en olumsuz etkilenen sektörlerden olan otomotiv, 2020’de bir önceki seneye göre yüzde 16,5’lik düşüşle 25,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bununla birlikte otomotiv endüstrisi, Türkiye ihracatını yine ilk sırada tamamlayarak 15. şampiyonluğunu ilan etti.
Otomotiv, sonbahar aylarında yakaladığı artış grafiğini ise geçen yılın son ayında da sürdürdü. Aralık ayında sektör ihracatı, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 2,8 milyar dolar oldu.
Otomotiv endüstrisi, aralıktaki artışla 2020 yılının aylık bazdaki en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştı. Böylece, sektörün son dört aylık ihracat ortalaması 2,75 milyar dolar oldu. Aralık ayı performansıyla Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan sektörün aldığı pay ise yüzde 15,7 oldu.

“2020, Türkiye ve dünya için zor bir yıl oldu”
2020’nin Türkiye ve dünya için zor bir yıl olduğunun altını çizen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Türkiye otomotiv endüstrisi olarak geçen yıla 32 milyar dolar ihracat hedefi ile başladık. Ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle özellikle Mart-Nisan-Mayıs döneminde çok ciddi ihracat düşüşleri yaşadık. Haziran ayında yeni normalin başlamasıyla ihracatta toparlanma başlasa da, OİB olarak sektör ihracat hedefimizi 25 milyar dolar olarak revize etmek zorunda kaldık. Son dört ayda kaydettiğimiz ihracat artışlarının da etkisiyle revize hedefin üzerine çıkarak; 2020 yılını 25,5 milyar dolar ihracatla tamamlamayı ve 15. şampiyonluğumuza ulaşmayı başardık” dedi.

“İngiltere’ye gümrük vergisiz ihracat avantajımızı korumaya devam edeceğiz”
2021 yılına hem salgına karşı aşı tedavilerinin başlaması, hem de Birleşik Krallık ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın moral ve motivasyonu ile girdiklerini ifade eden Çelik, şunları söyledi: “Son dört yıldır merakla beklediğimiz Brexit’in istediğimiz ölçüde sonuçlanmasıyla birlikte, İngiltere’ye gümrük vergisiz ihracat avantajımızı korumaya devam edeceğiz. Bu noktada İngiltere ile STA sürecinin hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlayan Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a ve Bakanlık yetkililerine otomotiv ihracatçıları adına teşekkür ederiz. 2021 yılında, en büyük pazarımız Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm hedef pazarlara geçen seneden çok daha iyi rakamlarla ihracat yapmayı hedefliyoruz. Diğer yandan, 2021’den itibaren Birleşik Krallık’ın AB ülkelerinden ayrılıp, Diğer Avrupa Ülkeleri grubu altında değerlendirilecek olması ile en büyük pazarımız AB’nin ihracatımızdaki payı azalacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ