Makine Haber

BSH, dijital boyahane projesi ile su tüketimini yüzde 40, elektrik sarfiyatını ise yüzde 50 azalttı

Çerkezköy Buzdolabı Fabrikası’ndaki boyahanesinde üretimi artırırken su ve elektrik tüketiminde rekor seviyede iyileştirmeler sağlayan BSH, söz konusu başarısıyla Soğutucu Üretim Ödülleri 2021’de En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü’ne lâyık görüldü.

  • 25 Mart 2022
BSH, dijital boyahane projesi ile su tüketimini yüzde 40, elektrik sarfiyatını ise yüzde 50 azalttı

Türkiye’de Bosch, Siemens, Gaggenau ve Profilo markalarıyla üretim yapan BSH, Çerkezköy Buzdolabı Fabrikası içerisinde yer alan boyahanesinde, artan üretimi yönetmek üzere sektöre örnek teşkil eden bir projeye imza attı. BSH, Boyahane Deniz Feneri projesinde sürdürülebilirlik odaklı dijital teknolojiler ve yenilikçi çözümler kullanarak tesisin hem kapasitesini, hem etkinliğini artırdı; kaynak tüketimini ise önemli oranda azalttı.
BSH, Çerkezköy Buzdolabı Fabrikası’nın beyaz ve renkli olmak üzere iki boyahane tesisini kapsayan projede, üretim kapasitesi iyileştirme çalışmaları ile yüzde 10 artış sağladı. Söz konusu kapasite artışı ile birlikte kullanılabilirlik, üretkenlik ve kaliteye odaklanan BSH, genel ekipman verimliliğini (OEE) yüzde 70’ten yüzde 90 seviyesine çıkardı.
Verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımla BSH, yenilikçi teknolojilerden yararlandı. Tesis içerisinde RFID sistemi ile stok yönetimi ve takip edilebilirlikte iyileştirme için intra-lojistik uygulamalarına imza attı. Aynı zamanda teknik arıza kaynaklı problemlerini analiz ederek, söz konusu arızaların tekrarlanmaması ve böylece iş kaybını önlemek için veriye dayalı yeni nesil bir plan oluşturdu. Üretim kapasitesinde ek artış talebine yönelik de yenilemeler ve iyileştirmeler gerçekleştirdi. Tüm bu çalışmalar sonucunda ise BSH, tesisin su tüketiminde yüzde 40 oranında iyileştirmeler sağladı.

En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü’nü kazandı
Endüstriyel üretimde teknoloji ile sürdürülebilir değerler yaratmak anlamında önem taşıyan Boyahane Deniz Feneri projesi, globaldeki Soğutucu Üretim Ödülleri 2021’de En İyi Sürdürülebilirlik Ödülü’nü kazanarak başarısını kanıtlamış oldu.
BSH, bir sonraki adımda ise tesisin dijital ikizini oluşturarak tüm parçaların anlık takibinin yapılmasını sağlayacak. Söz konusu çalışma ile BSH, süreç akışını dijital bir ortamda anlık olarak izleyecek ve kritik parametreleri tek bir platformda toplayarak büyük veri elde edecek. Böylece, istatistiksel verileri analiz etme ve bu verilerden anlamlı sonuçlar çıkarma esnekliğini de kazanmış olacak. Dijital boyahane canlı takip sisteminin kurulmasının yanı sıra şirket, yarı mamul stok takibi ve boyahane üretim planlama sistemi üzerinde de önemli çalışmalara imza atıyor. Bu sayede projenin sağladığı katma değer sürekli olarak geliştirilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ