Makine Haber

Bosch, tek seferdeki en büyük yatırımının açılışını gerçekleştirdi

Tamamen ağa bağlı, veri odaklı ve kendi kendini optimize eden dünyanın en modern yonga plakası fabrikalarından birini kuran Bosch, yaklaşık 1 milyar Euro’luk tutarı ile 130 yılı aşan tarihinde tek seferdeki en büyük yatırımına imza attı. Tamamlandığı zaman tesiste 700 kişinin çalışması planlanıyor.

Bosch, tek seferdeki en büyük yatırımının açılışını gerçekleştirdi

Bosch, Dresden’de tamamen ağa bağlı, veri odaklı, kendi kendini optimize eden dünyanın en modern yonga plakası fabrikalarından birini kurdu. Yapay zeka yöntemleriyle bir araya getirilmiş yüksek seviyede otonom, tamamen ağa bağlı makineler ve entegre süreçler, Dresden tesisini bir akıllı fabrika ve Sanayi 4.0’ın öncüsü haline getirecek. Yüksek teknolojili tesisin açılışı, 7 Haziran 2021’de; Başbakan Dr. Angela Merkel, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ve Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer’in online katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Vestager: “Avrupa’nın rekabet gücünü güçlendirmeye yardımcı olacak”
Dresden’deki yeni yonga plakası fabrikasında sergilenen en son teknolojinin, Avrupa’daki kamu ve özel kuruluşların çabalarını birleştirdiklerinde neler başarabileceklerinin harika bir örneği olduğunu aktaran AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, “Yarı iletkenler, Avrupa’nın üstün olduğu ulaşım, imalat, temiz enerji ve sağlık gibi sektörlerin gelişimine katkıda bulunacak. Bu, Avrupa’nın rekabet gücünü güçlendirmeye yardımcı olacak” dedi.

Denner: “Bosch için yarı iletkenler temel bir teknoloji”
Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner ise, “Bosch için yarı iletkenler temel bir teknolojidir; bunları geliştirmemiz ve üretmemiz stratejik açıdan önemli. Dresden’de, yapay zeka yardımıyla yarı iletken üretimini bir sonraki seviyeye taşıyacağız. Bu, bizim ilk AIoT fabrikamız. En başından itibaren tamamen ağa bağlıdır, veri odaklıdır ve kendi kendini optimize etmektedir” diye konuştu.

Kretschmer: “Birçok yeni iş imkânı anlamına geliyor”
Yeni yonga plakası fabrikasının, Avrupa, Almanya ve Saksonya için iyi olacağını belirten Saksonya Eyaleti Başbakanı Michael Kretschmer de, şunları söyledi: “Doğrudan ve dolaylı olarak, yüksek büyüme oranına sahip sektörde birçok yeni iş imkânı anlamına geliyor. 1 milyar Euro’luk yatırım, ‘Silikon Saksonya’ ve tüm Avrupa yarı iletken sektörünü güçlendiriyor.”

Kroeger: “Yarı iletkenler ilerlemenin yapı taşları”
Yarı iletkenlerin ilerlemenin yapı taşları olduğunun altını çizen Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kroeger, “Dresden’den gelen çiplerle donatılan elektronik parçalar; otonom ve mümkün olduğunca çevreyi koruyan sürüş ve ayrıca araç içerisindeki kişilere mümkün olan en iyi korumayı sağlayan uygulamalarda kullanılacak. Anketler, talepteki bu artışı teyit ediyor: ZVEI’ye göre, 1998’de yeni bir otomobilde yer alan mikroelektroniklerin değeri 120 Euro idi. 2018 yılında bu değer 500 Euro’ya yükseldi; 2023’te ise 600 Euro’yu aşması bekleniyor. Bu, yarı iletkenlerin Bosch açısından da bir büyüme alanı olduğu anlamına geliyor. Araçlara yönelik çipler, yarı iletken teknolojisinde en üst noktadır. Bunun nedeni, otomobillerde küçük yapı taşlarının özellikle sağlam olması gerekliliğidir” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ