Makine Haber

Bosch Rexroth, Bursa Fabrikası’nda Tasarım Merkezi kurdu

Türkiye’deki mühendislik çalışmalarında önemli bir yatırıma daha imza atan Bosch, Bursa’daki Rexroth Fabrikasında Tasarım Merkezi kurdu. Merkezdeki 15 kişilik mühendislik ekibi; simülasyon, hammadde tasarımı, bitmiş alt parça tasarımları ve ileri seviye risk analizlerinden sorumlu olacak.

  • 11 Ocak 2022
Bosch Rexroth, Bursa Fabrikası’nda Tasarım Merkezi kurdu

Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden Bosch Grubu, Bursa’da hidrolik ürünler üretimi yapan Rexroth Fabrikası bünyesinde bir Tasarım Merkezi kurdu. Bosch’un Türkiye’de sanayi teknolojileri alanında faaliyet gösteren ve yaklaşık 1400 çalışanı bulunan Bosch Rexroth Fabrikası’ndaki Tasarım Merkezi çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan merkezde 15 kişilik bir mühendislik ekibi görev yapıyor.

Yeni makine yatırımlarına ve akademik iş birliklerine hız verildi
Bosch Rexroth Bursa’daki mühendislik ekibi, geçen 10 yıl süresince farklı ürünlerdeki tasarımları iyileştirerek, ürün kalitesi ve verimliliğe katkıda bulunan; aynı zamanda hammadde tasarımı, ileri seviye risk analizi gibi birçok yeni sorumluluk üstlendi. Bu nedenle Bosch, mühendislik ve üretim çalışmalarını geliştirmek amacıyla bu yıl itibarıyla Bursa’daki fabrikada yeni makine yatırımlarına ve akademik iş birliklerine hız verdi. Yıl sonunda mühendis sayısının 26 kişiye çıkması planlanıyor.

Hedef 5 yıl içinde Ar-Ge merkezi olmak
Fabrikada, 5 yıl içinde bir Ar-Ge Merkezi kurulması ve bu merkezin dünya genelindeki Bosch Rexroth fabrikalarına mühendislik hizmetleri sunan bir yetkinlik ve teknoloji merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor. Bosch Rexroth Fabrikası’nda, geçen yıllarda mobil hidrolik alanında kullanılan hidrolik pompa, motor ve valflerden oluşan ürün yelpazesinin sürekli gelişimiyle mühendislik ve teknoloji önemli aşamalar kaydedildi.

Korioth: “Ar-Ge çalışmalarına katkı sunmaya devam ediyoruz”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth, “Halen Bursa, Manisa ve Tekirdağ’da dört Ar-Ge Merkezimiz ve İstanbul’daki Tasarım Merkezi’nde mühendislerimiz geliştirme çalışmalarına devam ediyor. İstanbul’un ardından ikinci Tasarım Merkezimizi Bursa’da ve hidrolik sektörü özelinde hayata geçirerek, Türkiye’deki mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sunmaya devam ediyoruz. Bosch’un Türkiye’deki alanında yetkin ve işine tutkuyla bağlı mühendislerine yürekten güveniyorum” diye konuştu.

Hahn: “Başarılarımız Türk mühendislerimizin ürünü”


Bosch’un Türkiye’deki ve bölgedeki iş birliğini güçlendirmek için Tasarım Merkezi’nin kurulmasını çok önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini söyleyen Bosch Rexroth Teknik Genel Müdürü Manfred Hahn da, şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda; Ar-Ge Merkezi statüsünü alarak hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşımayı, mühendislerimizin yaratıcılığını, ekiplerinin yenilikçi ve çevreci yaklaşımlarını yeni ürün tasarımları aracılığıyla ortaya koymayı hedefliyoruz. 2005 yılından bugüne sergilediğimiz istikrarlı performans ve artarak devam eden başarılarımız Türk mühendislerimizin ürünü.”

Özkonuk: “Uzun soluklu bir yatırım”


Türkiye’de geçmişi çok eski yıllara dayanmayan hidrolik sektöründe Tasarım Merkezi kurmalarının hem Bosch Türkiye, hem de Bosch Rexroth adına uzun soluklu bir yatırım olduğunu vurgulayan Bosch Rexroth Ticari Genel Müdürü Tanju Özkonuk ise, “Hidrolik ürün imal edilen fabrikamızda kurulan Tasarım Merkezi ile sektörde faaliyet gösteren diğer kuruluşlara, yan sanayimize, yerli tasarım firmalarına ve mühendislik firmalarına iş fırsatları yaratacağız. Aynı zamanda, yerlileştirme çalışmaları sayesinde ülke ekonomisi için de önemli katma değer yaratmış olacağız” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ