Makine Haber

Borsan’dan Togo Cumhuriyeti’ne fabrika yatırımı

Borsan, Togo Cumhuriyeti’nin başkenti Lome’de, elektrik, LED aydınlatma ve kablo sektörlerinde faaliyet göstermek üzere bir fabrika kurdu. Bu amaçla 2021 yılında faaliyete geçen BorsanTOGO şirketi, şirketin 38 yıllık Ar-Ge, üretim ve uluslararası ticaret bilgi birikiminden güç alıyor.

Borsan’dan Togo Cumhuriyeti’ne fabrika yatırımı

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu ve ihracatçısı arasında yer alan Borsan, Afrika’nın batı sahilinde yer alan ve önemli limanlarından birisine sahip olan Togo Cumhuriyeti’nin başkenti Lome’de, elektrik, LED aydınlatma ve kablo sektörlerinde faaliyet göstermek üzere bir fabrika kurdu. Bu amaçla 2021 yılında faaliyete geçen BorsanTOGO şirketi, şirketin 38 yıllık Ar-Ge, üretim ve uluslararası ticaret bilgi birikiminden güç alıyor. 3 bin 500 metrekarelik kapalı alan üzerine kurulan BorsanTOGO, gelişmiş alt yapısı ve modern üretim tesisleri ile Borsan’ın Batı Afrika satış faaliyetlerinin doğrudan yönetileceği bir yönetim organizasyona sahip olacak.

Ölmez: “Afrika kıtasında 10’dan fazla ülkede pazar lideriyiz”


26 Afrika ülkesine ihracat gerçekleştiren Borsan’ın, kaliteli ve güvenilir ürünleri ile Afrika kıtasında 10’dan fazla ülkede pazar lideri konumunda bulunduğunu söyleyen Borsan Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, “Global ölçekli stratejik yatırım hamlemiz BorsanTOGO, Türkiye’nin Afrika kıtasındaki yumuşak gücüne ve ekonomik varlığına ivme katacak; ihracat odaklı istihdam, üretim ve tedarik maliyetlerini asgariye indirerek küresel rekabet gücümüze katkı yapacak. Yurt dışı yatırımlarımızda prensip olarak, uzun yıllara dayalı ticari ilişkilere sahip yerel ortakları tercih ediyoruz. Grubumuzun; Ukrayna, Kırgızistan, İtalya ve Afrika’da Gana’da yatırımları bulunuyor. İhracatla Türkiye ekonomisine sağladığımız katkılara artıracak olan BorsanTOGO, yapısal ve sürdürülebilir bir ekonomik dönüşüm içerisinde olan Afrika’nın güvenilir ve çalışkan ülkesi Togo Cumhuriyeti’ne de önemli katkılar ve yetkinlikler kazandıracak” dedi.

“Afrika pazarı büyük bir öneme sahip”
Afrika pazarının büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Ölmez, sözlerine şöyle devam etti: “Afrika kıtasının zengin yeraltı kaynakları, geçmişten bugüne dek sömürgecilik nedeniyle gerçek sahiplerine yansıtılmamış durumda. Dünya üzerindeki konumu giderek güçlenen Türkiye, bu dev pazarı son 10 yılda keşfedebildi. Ancak, özellikle sanayi ve hizmet sektörlerimiz bu pazarın potansiyelini halen tam manasıyla algılayabilmiş değil.”
Borsan Grubun Afrika pazarındaki arayışlara 2008 yılında başladığını söyleyen Adnan Ölmez, “Önce Kuzey Afrika, daha sonra İç ve Batı Afrika ile ticaretimizi geliştirmeye başladık. Bu ülkelerde, sektörümüzle ilgili pazarın büyük oyuncuları ile diyaloglar kurduk. Defalarca ziyaretler yaptık, onları da Türkiye’ye davet ettik. Birçok tanıtım çalışmalarımız oldu. Fuarlara katıldık. Marka bilinirliğimize yatırım yaptık, kendimizi anlattık. Bugün gelinen noktada, 26 Afrika ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerin büyük bir bölümünde gerçek pazar lideriyiz. Sonuç olarak, Borsan o pazarlardaki en kaliteli ve güvenilir ürünler olarak raflarda yerini almaktadır. Afrika pazarının Türkiye için en avantajlı bölgesi olarak Batı Afrika’yı gördük. Togo, Benin, Gana, Fildişi, Kamerun Burkina Faso ve Gine gibi Batı Afrika ülkelerinde, son yıllarda, hükümetimizin kurduğu sıcak ilişkilerden de kaynaklı olarak bizi seviyorlar ve yatırımlarımıza sıcak bakıyorlar. Dolayısıyla, biz de son yıllarda enerjimizi Batı Afrika ülkelerine yöneltiyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ