Makine Haber

Beşik: “Elektromanyetik kaldıraç sistemimizle ithalatı düşüreceğiz”

Exaltans ile 200 bin dolarlık bir yatırıma imza atan Four Teknoloji, söz konusu ürün ile Türkiye’de ve dünyada büyük bir sektör haline gelen hidrolik ve pnömatik özellikteki kaldıraçları, işlevsel bir teknoloji ve yüzde 87 yerlilik oranıyla üretmeyi hedefliyor.

Beşik: “Elektromanyetik kaldıraç sistemimizle ithalatı düşüreceğiz”

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Four Teknoloji, yerli teknoloji kullanarak geliştirdiği elektromanyetik kaldıraç sistemi Exaltans ile 200 bin dolarlık bir yatırıma imza attı. Şirket, söz konusu ürün ile Türkiye’de ve dünyada büyük bir sektör haline gelen hidrolik ve pnömatik özellikteki kaldıraçları, işlevsel bir teknoloji ve yüzde 87 yerlilik oranıyla üretmeyi hedefliyor.

“Maliyeti daha düşük olan bir sistem olarak öne çıkıyor”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Four Teknoloji Proje Lider Furkan Beşik, Türkiye’nin daha önce Çin ve ABD’den ithal ettiği söz konusu sistemlerde ithalat oranını düşürmeyi amaçladıklarını ifade etti. Kaldıraç sistemlerinin özellikle havacılık, robotik, denizcilik, endüstri ve iş makineleri gibi alanlarda kullanıldığını belirten Beşik, şöyle konuştu: “Ağırlıklı olarak Çin ve ABD’de üretilen, hidrolik ve pnömatik özellik taşıyan bu sistemlerde; kullanılan hidroliklerde işletme ve ürün maliyetlerinin yüksek olması, tepki sürelerinde gecikmelerin yaşanması, arıza ihtimallerinin yüksekliği, hacim alanının büyüklüğü ve ağırlıklarının fazla olması gibi dezavantajlar yaşanabiliyor. Bu sorunları baz alarak geliştirdiğimiz Exaltans; bu dezavantajların tümünün ortadan kaldırıldığı, hidroliklerin bulunduğu karmaşık sistemlerden arındırılmış, daha hafif, bakım ihtiyacı az olan, hidrolik pnömatik sistemlere göre daha verimli çalışan ve maliyeti daha düşük olan bir sistem olarak öne çıkıyor.”

“Havacılık, robotik ve denizcilik alanlarında birçok avantaj sağlıyor”
Exaltans’ın; havacılık, robotik ve denizcilik alanlarında birçok avantaj sağladığının altını çizen Furkan Beşik, “Havacılık alanında; uçakların bakım maliyetlerinin düşmesini, uçakların ağırlıklarının azalmasını ve daha az yakıt tüketmesini, CO2 salınımının azaltılmasını ve uçuş maliyetlerinin düşmesini sağlıyor. Robotik alanında ise; yük organlarının geliştirilmesinde, seri üretim robotlarının daha işlevsel hale getirilmesinde, robotların tepki sürelerinin kısalmasında ve robotik teknolojisinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Deniz taşıtlarında da oldukça büyük avantajlar sunun Exaltans, arıza ihtimalini düşürüyor ve bakım kolaylığı sağlıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ