Makine Haber

Bahçıvan: “Nitelikli büyüme için kapsamlı bir atılıma ihtiyacımız var”

Türkiye’nin güçlü bir sanayi ülkesi olma yolunda üretimde niteliği artırma zorunluluğuyla karşı karşıya olduğunu belirten İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, arzu ettikleri nitelikli büyümenin; yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli sanayi ürünlerinin üretim ve ihracat içindeki payının arttığı büyüme olduğunu söyledi.

Bahçıvan: “Nitelikli büyüme için kapsamlı bir atılıma ihtiyacımız var”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin bu yılın ilk aylık olağan toplantısı, ‘Sürdürülebilir Büyüme İçin Nitelikli Üretim Ekonomisine Geçişte Eğitim, Kalite ve Ar-Ge’nin Önemi’ ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuk olarak katılarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, bilim ve teknoloji başta olmak üzere birçok alanda yaşanan değişimle dünyanın tekrar şekillendiğini ve yeni nesil sanayiciliğin de yeniden değer kazandığını vurguladı. Bahçıvan, “Böyle bir süreçte, ülkemizin yeni ve çok daha geniş ufuklu bir anlayışa yönelmesi gerekiyor. Çünkü, dünya toplumları daha fazla refah, adalet ve öngörülebilir bir gelecek istiyor. Bunun için de, nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması gerekiyor. Değişim çağında, geleceğe ilişkin endişeleri azaltmak ve kaygıların yerine umutları yeşertmek için üretim odaklı bir ekonomi anlayışı hâkim kılınmalı. Ekonominin; refah üreten, istihdam yaratan ve verimlilik artışı sağlayan asli unsuru da üretim, dolayısıyla sanayi sektörüdür. Arzu ettiğimiz de nitelikli büyümedir. Nitelikli büyüme; yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli sanayi ürünlerinin, üretim ve ihracat içindeki payının arttığı büyümedir. Ancak, bugünkü üretim yapımızın henüz arzu ettiğimiz noktada olduğunu söylemek zor. Nitelikli büyümeyi sağlamak için, mevcut çabaların ötesinde kapsamlı bir atılıma ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Niteliksel dönüşümü destekleyen bir vizyona sahibiz”
İSO’nun niteliksel dönüşümü destekleyen bir vizyona sahip olduğunu dile getiren Bahçıvan, şöyle konuştu: “Üreterek büyümek, istihdam oluşturmak, ihracatı artırmak, rekabetçiliğe önem vermek, refahı büyütmek ve refahın adil paylaşımını sağlamak temel önceliğimiz. Türkiye’de sanayinin yüksek katma değerli ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere dönüşüm ihtiyacının devam ettiğini inkar edemeyiz. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmamızın sonuçlarına baktığımızda da, bu gerçekle net bir şekilde karşılaşıyoruz. Nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin yolu yüksek teknolojiden geçiyor. Araştırmanın önemli sonuçlarından biri de, sanayimizin teknoloji yoğunluğuna ilişkin verilerdir. Bu alanda son yıllarda bizleri sevindiren ve geleceğe dair umutlandıran bir hareketlenmenin olduğuna da tanık oluyoruz. Bu hareketlenmeye kalıcı ve sürdürülebilir bir ivme kazandırmalıyız. Başkalarının ürettiği teknolojiyi tüketen olmaktan hızla çıkıp, kendi yüksek milli teknolojimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

“Sanayimizin gelişmesi için önemli adımlar attık”
Büyük hedeflere sahip, genç nüfusu olan bir Türkiye için çok şikayetçi oldukları orta gelir tuzağını ve niteliksiz büyümeyi artık kabul edilemez gördüklerinin de altını çizen Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin güçlü sanayi ülkesi olma yolunda üretimde niteliği artırma zorunluluğuyla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Bahçıvan, “Bilim ve teknoloji kaldıracını üretime taşıyarak, düşük büyümenin panzehirleri olarak önerilen; beşeri sermayenin eğitim yoluyla güçlendirilmesi, Ar-Ge, tüm üretim ve hizmet süreçlerinde teknoloji içeriğinin yükseltilmesi, en fazla odaklanmamız gereken konular olmalıdır. Böyle bir odaklanma nitelikli üretime kapı aralayacak. Yüksek katma değerli ürünlerin payının arttığı nitelikli ihracat olmazsa olmazımızdır. İSO olarak, işte tüm bu alanlarda sanayimizin gelişmesi için önemli adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz” dedi.
Bahçıvan, Gebze-Bilişim Vadisi’ndeki lansmanına tanıklık ettikleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da büyük çaba ve katkı sağladığı yerli otomobilin ‘yerli, milli ama evrensel’ bir anlayışla milli teknoloji hamlesine katkı yapacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ