Makine Haber

Aydoğdu: “2023’te iç piyasada yüzde 45, ihracatta ise yüzde 100 büyüdük”

İç piyasadaki lider marka olmanın sorumluluğuyla her zaman daha iyisine ulaşmak için çabaladıklarını ifade eden Tezmaksan A.Ş. Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, bunun sonuçlarına da 2023 yılında yüzde 45 iç piyasa büyümesi ve yüzde 100 ihracat artışıyla ulaştıklarını aktardı.

  • 20 Şubat 2024
Aydoğdu: “2023’te iç piyasada yüzde 45, ihracatta ise yüzde 100 büyüdük”

Geçen yıl iç piyasada yüzde 45, ihracatta ise yüzde 100 büyüme gerçekleştiren Tezmaksan, robotlu otomasyon sistemi CubeBOX ile ihracatta 36 ülkeye ulaşmayı başardı. 2024 yılında Avrupa bayi ağını güçlendirip satış ve satış sonrası hizmetleri optimize etmek amacıyla Hollanda’da yeni bir ofis açmayı planlayan şirket, yılsonunda dolar bazlı yüzde 2,5, iç piyasada yüzde 25, ihracatta ise yüzde 100 büyüme hedefliyor.

“İmalat sanayimiz, kalkınmamızın lokomotifi olmayı sürdürüyor”
Sanayinin Türkiye ekonomisine dair önemine değinen Tezmaksan A.Ş. Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Pandemiden bu yana üç yılda dünya ekonomisi yüzde 7 büyürken ekonomimiz yüzde 20 büyüme kaydetti. Yıllık 254 milyar dolara erişen ihracatın 240 milyar doları ise sanayi ürünlerinden oluşuyor. İmalat sanayimiz, kalkınmamızın lokomotifi olmayı sürdürüyor. Son beş yılda imalat sanayinde yüksek teknoloji üretimi ise yüzde 58 büyüdü. 2024 yılında da bu büyüme trendinin devam edeceğini ve Türkiye ekonomisinin yıl sonunda yüzde 3,1 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz” dedi.

“Tezmaksan açısından olumlu bir yıl oldu”
2023 yılının yurt içindeki piyasanın canlılığı ve Avrupa’dan Türkiye’ye kayan üretimin etkisiyle Tezmaksan açısından olumlu geçtiğini belirten Aydoğdu, şunları söyledi: “İç piyasadaki lider marka olmanın sorumluluğuyla her zaman daha iyisine ulaşmak için çabalıyoruz. Bunun sonuçlarına da 2023 yılında yüzde 45 iç piyasa büyümesi ve yüzde 100 ihracat artışıyla ulaştık. Müşterilerimizin her türlü talebine cevap verebilecek nitelikte olan robotlu otomasyon sistemimiz CubeBOX’ın ihracatını gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 2023 yılında ihracatta toplam 36 ülkeye ulaştık ve yıl içinde 5 farklı ürünün toplam 7 çeşidini piyasaya sürdük. Böylelikle toplam ürün yelpazemiz ve çeşitliliğimiz, CubeBOX sistemimizin esnekliğinin de bir göstergesi olarak 35 farklı ürün konfigürasyonuna ulaştı. 2024 yılına baktığımızda ise özellikle ilk yarının yüksek faiz oranları, parasal sıkılaştırma ve seçimlerin etkisiyle yavaş bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz. Haziran ayı sonrasında ise toparlanarak yılın son çeyreğinde güçlü bir piyasa olacaktır. Bu dönemde döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki değişimler dikkatle takip edilmeli. Enflasyonun yarattığı sonuçlar bütün şirketler için en önemli gider kalemi olmaya devam edecek. Bu nedenle, mali planlamaların enflasyon riskini göz önünde bulundurarak yapılması büyük önem taşıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ