Makine Haber

Ambalaj makineleri için redüktörler

Ambalaj ve etiketleme sistemlerine gerek duyulan her yerde bilgisini ve ürettiği teknolojiyi sunmaya daima hazır olan Neugart, optimize edilmiş üniteler halinde sunduğu ürün portföyü ile kendine yöneltilen talepleri her zaman karşılayabilme imkânına sahip.

  • 22 Nisan 2020
Ambalaj makineleri için redüktörler

Neugart

Ambalajlama göründüğü kadar kolay değildir. Yalnızca tüketim malları sanayiinin sistem bileşenlerini göz önüne alsak dâhi; bu branşın taleplerinin ne kadar büyük farklılıklar gösterdiğini görebiliriz. Bu farklılığın sebeplerinden biri, tüketim mallarının sürekli yeni ambalaj formlarıyla piyasaya sürülmesidir. Bunlara hazırlıklı olan Neugart, uzun yıllara dayanan tecrübesi ve bilgi birikimi ile, makine imalat ve endüstriyel mühendislik şirketlerinin her zaman güvendiği bir ortak olmuştur.
Neugart redüktörleri, diğer branşların yanı sıra; gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerinin ambalajını üstlenen sektörün yüksek taleplerine cevap vermek üzere hazırlanmıştır. Öte yandan, çeşitli tedarikçilerin yükselen taleplerine esnek bileşen çözümleri geliştirerek cevap vermek söz konusu olduğunda da, firma beklentileri yerine getirmektedir.
Ambalaj ve etiketleme sistemlerine gerek duyulan her yerde bilgisini ve ürettiği teknolojiyi sunmaya daima hazır olan şirket, optimize edilmiş üniteler halinde sunduğu ürün portföyü ile kendine yöneltilen talepleri her zaman karşılayabiliyor. Ambalaj sanayisine sunduğu son derece dinamik ve dayanıklı redüktörler ile firma, kusursuz ve sorunsuz bir üretim imkânı sağlıyor.

Avantajlar:
⦁ Ekonomik redüktör çözümleri: Neugart’ın planet redüktörleri, modüler tasarım prensibine göre çok farklı varyasyonlarda mevcuttur. Bu prensip; kaliteden ödün vermeden yatırım maliyetini ekonomik hale getiriyor.
⦁ Ürün seçimini kolaylaştıran akıllı yazılım: Farklı uygulamalar için doğru redüktörü seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Uygulamaların yapıları karmaşıktır; çok farklı faktörler çok önemli roller oynayabilir. Neugart’ın kullanımı kolay akıllı yazılımı bu konuya ışık tutuyor.
⦁ Dinamik ve dayanıklı redüktörler: Neugart redüktörleri hem dinamik, hem de uzun ömürlüdür. Müşterilerine kusursuz işleyen güvenilir teknolojiler sunan firmanın akıllı tasarımlanmış planet redüktörleri, müşterilerinin isteklerine daima cevap veriyor.
⦁ Tahrik konusunda tecrübeli: Neugart’ın uzmanlık alanı 10 yıllardır tahrik teknolojileridir. Yerine getirmesi gereken görev ne kadar spesifik ve karmaşık olursa olsun, ne kadar çaba gerektirirse gerektirsin, hiçbir zorluk Neugart’ın redüktörlerini yıldıramıyor.

Zerbe: “En önemli şey; olabilecek en yüksek kaliteye ulaşmak”


Geliştirdikleri ambalaj sistemleri için en önemli şeyin; olabilecek en yüksek kaliteye ulaşmak olduğunu ifade eden Econo-Pak Pazarlama Müdürü Markus Zerbe, “Makinelerimizin sunduğu yüksek işletim güvenliğini ve kalitesinin temeli; birlikte çalışacağımız ortaklar olarak, yalnızca seçkin ve küresel düzeyde tanınmış komponent üreticilerini seçmemizdir” diye konuşuyor.
20 yılı aşkın bir süredir şirkette görev yapan Zerbe, en yüksek teknolojilerle ürettikleri ambalaj makinelerinde üstün kaliteye nasıl ulaştıklarını ise, “İşimizi tutkuyla yapıyoruz” diyerek açıklıyor.

SP-I-24, yalnızca bir ambalaj makinesi değil
Şirketin ürettiği çoklu paketleyici SP-I-24, yalnızca bir ambalaj makinesi değil, yüksek karmaşıklıkta tam otomatik bir ambalajlama merkezidir. İsteğe göre kesilen kartonaj, makineye dış ambalaj trayi veya wrap around olarak girmektedir. Buna paralel olarak, makinenin küme birimi paketlenmiş ürünleri alarak, dış ambalaj dâhilinde öngörülmüş yerlere konumlandırabilmektedir. Sonra bunlar; birkaç proses adımıyla katlanmakta, tutkallanmakta ve en son kapatma biriminde paketlenmektedir.
Yerine getirilmesi gereken tüm hareketler, servo motor ve planet redüktörü tarafından yerine getirilir. Her bir ambalaj makinesinin bileşen yerleşiminin veya göstermesi istenen performansın farklı olmasından dolayı, Econo-Pak ambalaj makinelerinin yapısı son derece esnek olmalıdır. Bunun için de, bileşen tedarikçilerinin çok özel müşteri beklentilerine cevap verecek kapasitede olması beklenmektedir. Econo-Pak’ın daha önceki tedarikçisi tarafından bu esneklik sağlanamaz hale geldiğinde yeni bir iş ortağı arayışına girişilmişti. Yeni tedarikçiden; ürünlerinin hem gerekli işletim güvenliğini yerine getirmesi, hem de esneklikte gerekli modifikasyonları sunması bekleniyordu.

Çözüm:
Şirket, kendi ambalaj makinelerinde yaptığı dayanım testleriyle beklentilerin yerine getirildiğini doğruladıktan sonra, Neugart’ın redüktörleri alan testleri için makinelere monte edildi ve bu makinelerde de test edildi. Neugart planet redüktörleri bu testleri de başarıyla geçerek, seri olarak onay kazandı. Neugart ayrıca, tedarikçi olarak teknolojik gücüyle de kalifikasyonunu kanıtladı. Econo-Pak’ın yaptığı bildirime göre, Neugart’ın toplam değerlendirmede redüktör tedarikçisi olarak seçilmesindeki neden; tutarlı bir tecrübe ve danışma paketi sunması oldu. Econo-Pak’ın deneyimli montörleri, Neugart redüktörlerini ‘mükemmel’ olarak değerlendiriyor ve her şeyi sıkıca gözden geçirdikten sonra şunu ekliyorlar: “Neugart redüktörlerini kullanmaya başladığımızdan bu yana, teslimatını yaptığımız makinelerde tek bir Neugart redüktörünü dâhi yenilemek zorunda kalmadık.”
Econo-Pak’ın makine tesisatlarında sadece gıda mâmullerinde kullanıma uygun yağlamalı bileşenler kullanılmaktadır. Bu şekilde, makinede söz konusu olabilecek herhangi bir arıza veya kaza durumunda dâhi, ambalajı yapılacak ürün kesinlikle herhangi bir zararlı madde ile temas etmez. Makinelerde kullanılan redüktörlerin yüzde 30’u, piyasada yaygın olarak kullanılan redüktörlerden farklıdır ve müşterilerin özel gereksinimlerine uyarlanır. Neugart; hem müşterilerinin kendisine yönelttiği bu teknolojik modifikasyon isteklerine cevap verebilecek şekilde yapılandırılmış bir kuruluş olduğunu sürekli kanıtlamaktadır, hem de bu cevabı olabilecek en kısa reaksiyon süreleri içinde vermektedir.

Bileşenlerin temizlenebilirliği gün geçtikçe önem kazanıyor
Econo-Pak geleceğe baktığında, ambalaj makineleri alanında hijyenik koşulların daha da sıkılaşacağını görmektedir. Günümüzde, makine şasilerinin tamamı paslanmaz çelikten imal edilmektedir. Bileşenlerin temizlenebilirliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bunun detayına inildiğinde, kenarların veya tortu birikimleri görülen yerlerin tamamen ortadan kaldırılma gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bundan başka, bileşenlerin cilalanarak korunması veya yüzeylerin paslanmaz çelikten olması gerekmektedir. Bileşenler, geniş alanlara yayılan temizlik prosesleri nedeniyle gittikçe daha fazla akışkanla temas etmektedir. Bu da, gerekli koruma sınıfının daha da yükselmesine neden olmaktadır. Econo-Pak ve Neugart, sürdürdükleri yakın çalışmalarda, branştaki yükselen bu trendleri gözlemlemekte ve bunlara hızla cevap verebilmek için beklenen değişimlere sıkı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Çoklu paketleyici makinenin tahrik teknolojileri
Makinenin küme birimi tek tek paketleri bir itici ile dış ambalaj alanına iterek üst üste yığar. Bu hareket, bir servo motor ve bir Neugart PLE planet redüktörü ile tahrik edilen bir dişli kayış aksıyla gerçekleştirilir. Tesisatın tutkallama istasyonunda bulunan tutkallama kafasının pozisyonlandırılması, bir mil ve dişli kayış aksı (X-Z sistem) üzerinden yapılır. Dişli kayış biriminin tahriki bir planet redüktör ile sağlanır. Aynı şekilde, çok küçük olan kapatma biriminin tahriki de yine bir Neugart redüktörü ile sağlanmaktadır. Bu iş için konik planet redüktörü WPLE kullanılmaktadır. Bu proseste, tutkallanmış kartonaj kapak parçaları katlanır ve pres edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ