Makine Haber

Akıllı yolla kolay soğuk çekme telle kaynak

Patentli yeni Welding Package TIG DynamicWire ile birleştirilen bileşenler sayesinde artık amatörler bile kolayca mükemmel TIG kaynak dikişleri elde edebilmektedir. Çünkü dinamik tel ayarı daima doğru tel sürme hızını ayarlamaktadır. Dolayısıyla kaynakçı prosese değil, proses kaynakçıya göre ayarlanır.

  • 11 Ekim 2022
Akıllı yolla kolay soğuk çekme telle kaynak

Fronius

Fronius iWave için artık TIG soğuk tel bileşenleri mevcut. Buradaki yenilik, sistemin akıllı ayar özelliğidir. Patentli yeni Welding Package TIG DynamicWire ile birleştirilen bu bileşenler sayesinde artık amatörler bile kolayca mükemmel TIG kaynak dikişleri elde edebilmektedir. Çünkü dinamik tel ayarı daima doğru tel sürme hızını ayarlamaktadır. Dolayısıyla kaynakçı prosese değil, proses kaynakçıya göre ayarlanır.

Rumpl: “TIG kaynağı artık çok daha kolay hale geldi”
Fronius International GmbH’nın Stratejik Ürün Yönetimi Endüstriyel Kaynak Çözümleri Müdürü Manuel Rumpl, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TIG kaynağı kaynak yöntemleri arasındaki en üst sınıftır ve büyük bir beceri ve uzun yıllara dayanan tecrübe gerektirmektedir. Yoksa artık öyle değil mi? iWave soğuk tel bileşenlerine eklediğimiz tüm yenilikler ve uygun yazılım çözümü sayesinde TIG kaynağı artık çok daha kolay hale geldi. TIG DynamicWire sayesinde kaynakçı tüm dikkatini tamamen arka verebilir ve kaynak sistemi daima en uygun tel sürme hızını ayarlar.”

Anında kullanıma hazır durumda
iWave’nin 300i ilâ 500i arasındaki güç sınıflarına TIG soğuk tel sisteminin donanımları eklenebilmektedir. Welding Package TIG DynamicWire bir yazılım onayıyla anında kullanıma hazır durumdadır ve her zaman mevcut iWave sistemlerine de eklenebilmektedir.
Fronius DynamicWire’nin sahip olduğu yenilik, otomatik ayarıdır. Kaynak sistemi tel sürme hızını aktif olarak kaynak hareketine, torç pozisyonuna ve güncel duruma göre ayarlamaktadır. Hatta sistem yüzde 30’a kadar parça toleranslarını da otomatik olarak dengelemektedir. Sonuç daima mükemmel kaynak dikişleridir.

Hem ergonomik hem de esnek kullanımlı
Fronius soğuk tel sistemini geliştirirken, kaynakçıların sadece birkaç hamle ve ayarla en iyi şekilde çalışabilmesi için en ince ayrıntısına kadar özen göstermiştir. Tel sadece bir kere ayarlanmakta ve sonrasında aynı pozisyonda sabit şekilde kalmaktadır. Tutamağı son derece hafiftir; çünkü malzeme tasarruflu alüminyum 3D baskısıyla üretilmektedir. Hem ergonomik hem de esnek kullanımlıdır. Torç kolunda rahatsız edici titreşimler de söz konusu değildir: Yeni soğuk tel kaynak prosesi TIG DynamicWire’de, diğer karşılaştırılabilir çözümlerin aksine, herhangi bir mekanik ileri ve geri tel hareketi gerçekleşmemektedir.


Kaynak uzmanı Fronius, Tungsten Fast Clamp System (TFC) ile yeni bir patent çıkarmıştır. Tek bir düğmeye basarak tungsten elektrodu yaylı tutucu kovana gerilmekte ve çözülmektedir. Uçlu kurşun kaleme sistemine benzer şekilde elektrot değişimi sadece birkaç saniye içinde gerçekleşmektedir. Bu sistem artık mevcut torçlara da monte edilebilmektedir.

Daha uzun bir kullanım ömrüne sahip
Uzman sıkıntısı çekilen bu dönemde, soğuk tel besleme ve TIG DynamicWire ile birlikte iWave, TIG’e yeni başlayan tüm kaynakçılara veya acemilere kısa sürede iyi kaynak sonuçları elde etmeleri için destek olmaktadır. Kendinden ayarlanan parametre ayarları ve karakteristikler ve ayrıca dengeleyici aktif tel sürme ünitesi gerekli güvenliği ve yüksek kaliteyi sağlamaktadır.
Akıllı TIG soğuk çekme telle kaynakta tel sürekli ileri ve geri hareket etmediği için, torç, torç kapağı ve tutucu kovan da daha az aşınmaktadır ve diğer çözümlere göre daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ