Makine Haber

Yeni hafif kolaboratif robot CRX ile sezgisel programlama devri

Fanuc, Aralık 2019’da Tokyo’da düzenlenen robot fuarı IREX’te lansmanını yaptığı CRX-10iA’yı Türkiye pazarına sundu. İnsan-makine iş birliğini basitleştiren, sezgisel kullanıma olanak veren cobot, çok az programlama deneyimi olan kullanıcılar için yeni arayüzüyle ideal bir seçenek olarak sunuluyor.

  • 11 Mart 2020
Yeni hafif kolaboratif robot CRX ile sezgisel programlama devri

Fanuc

Üretimde ilk kez robot kullanmak isteyen kullanıcılar için ideal bir seçenek olan yeni CRX-10iA cobotu IREX Fuarı’nda görücüye çıkaran Fanuc, etkinliğe katılan sektör profesyonellerinden tam not alan yeni ürününü Avrupa pazarında kullanıcısıyla buluşturdu. Özel bir yeni kullanıcı arayüzü sayesinde kullanım kolaylığını artıran bir tablet bilgisayar ile değiştirilebilen CRX-10iA’nın el kumandası (teach pendant), ayrıca sezgisel kullanımla çok az programlama deneyimi olan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor. Yalnızca 39 kilo ağırlığında olan; pürüzsüz, parlak ve beyaz tasarımlı cobot, fonksiyonel hareket kabiliyetiyle ön plana çıkıyor. Değişen üretim ortamlarına çok çabuk adapte olabilen CRX-10iA, kullanıcılar tarafından taşınabiliyor ve kolayca yeniden programlanabiliyor.

Çok çeşitli uygulamalara kolayca monte edilebiliyor
ISO 10218-1 güvenlik standardına tamamen uygun olarak tasarlanan yapısı ile cobot, otomatik yönlendirmeli araçlar (AGV) gibi çok çeşitli uygulamalara kolayca monte edilebiliyor. Öte yandan CRX-10iA, IP54 endüstriyel koruma derecesiyle endüstriyel ortamlarda sıklıkla karşılaşılan toz ve yağ akıntılarına karşı üst düzey bir koruma sağlıyor.
10 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi olan CRX-10iA, uzun ve kısa kollu olmak üzere iki versiyon halinde üretiliyor. Robotun bir versiyonu 1,2 metreye uzanabilen kısa kola sahipken; diğer versiyonun kolu 1,4 metreye uzanabiliyor. CRX-10iA, kendisinden daha önce üretilmiş Fanuc CR serisindeki altı öncü modelle aynı emniyet özelliklerini barındırıyor. Ürünün hassas sensörleri, insan vücuduna dokunması anında acil olarak duruyor.
Robotun güvenlik boyutu ile ilgili açıklama yapan Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, şunları söylüyor: “Robotlar ile iş birliği, çalışanlarımız açısından mümkün olan en yüksek güvenliği sağlamalıdır. Ancak bu şekilde, üretim otomasyonunda uzun soluklu bir başarı sağlayabiliriz.”

Ergonomik tasarımıyla dikkat çekiyor
Ergonomik tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken CRX-10iA, kullanıcısı için oldukça basit parametreleriyle öne çıkıyor. Yeşil CR serisindeki diğer robotlar gibi konteynerlerin veya raf sistemlerinin otonom yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlayan bir görüş sistemi ile donatılan cobot, metal blokları bir Robodrill tezgahına yükleyebiliyor ve bunu tasarımındaki 3D kamera sensörünü kullanarak yapıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ