Makine Haber

Universal Robots’un cobotları üretimde yüzde 500’e varan verimlilik artışına imkân tanıyor

En zorlu ve art arda süre gelen sıkıcı işlerde insanların hayatını kolaylaştıran Universal Robots’un cobotları, üretimde yüzde 500’e varan verimlilik artışına imkân tanıyor. İş güvenliği ve kârlılığa da katkı sağlayan cobotlar, paketleme maliyetlerini yüzde 40’a varan oranda düşürüyor.

Universal Robots’un cobotları üretimde yüzde 500’e varan verimlilik artışına imkân tanıyor

Universal Robots’un geliştirdiği cobot’lar birçok farklı sektörün üretim süreçlerinde sorunsuz ve kesintisiz bir hizmet sunuyor. Otomotiv, lojistik, sağlık ve gıda gibi kritik sektörlerde farklı boy ve kapasitelerde yer alarak; kârlılık ve verimlilik artışı sağlayan cobotlar, paketleme ve ambalaj bölümlerinde görev alarak işletmelere yüzde 500’e varan verimlilik artışı sunuyor.
Cobotların paketleme ve ambalajlama bölümlerinde yüzde 100’e varan sipariş doğruluğuna da imza attığını ifade eden yetkililer, “En zorlu ve art arda devam eden sıkıcı işlerde görev alabilen cobotlar, iş güvenliğine de ciddi oranda katkı sağlıyorlar. İnsanlarla iş birliği içinde çalışan cobotlar, çalışanların işlerini de kolaylaştırıyor. İşletme içinde kolayca taşınıp kolayca kurulabilen ve yeniden programlaması son derece kolay olan cobotlar, farklı süreçlere hızla adapte edilebiliyorlar” dediler.

“Üretimde esnekliği ve devamlılığı sağlıyor”
İşletmelerin üretim birimlerine çok hızlı adapte olabilen ve kolayca programlanabilen cobotların, üretimde esnekliği ve devamlılığı sağladığını aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Hızlı üretim ve verimlilik artışı, pazarda fiyat ve rekabet avantajını getiriyor. Cobotlar paketleme ve ambalajlama birimlerinde optimize edilmiş verimlilik sağlayarak, her zaman doğru ve güvenilir bir şekilde paketleme işlemi gerçekleştiriyorlar. Paketleme ve ambalajlama departmanında kesinti olmuyor ve bu durum üretim sürekliliğini garanti ediyor. Ürünlerin en doğru şekilde paketlenmesini de garanti eden cobotlar, ürünlerin nakliye sırasında zarar görmesinin ve maddi kayıpların önüne geçiyor.”

“En önemli avantajlarından biri de maliyetleri azaltması”
Cobotların paketleme ve ambalaj birimine sağladığı en önemli avantajlardan birinin de maliyetleri azaltması olduğunu vurgulayan yetkililer, “Cobotların kullanımı ambalaj maliyetlerini büyük ölçüde düşürmektedir. Danışmanlık şirketi Roland Berger’in yaptığı bir araştırma, ürünlerin işlenmesi alanında cobot kullanımı ile maliyetlerin yüzde 40’a varan oranlarda azaltılabileceğini gösteriyor. Cobotlar, paketleme maliyetlerinin yanı sıra, daha az malzemenin kullanılmasını sağlayarak çevreyi de koruyorlar” ifadelerini kullandılar.

“Akıllı telefon kullanabilen birisi tarafından kolayca programlanabiliyor”
Cobotların sağladığı tüm avantajları ile küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelere üretim gücü kazandırdığını dile getiren yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “3 kilogramdan 16 kilograma kadar farklı taşıma kapasiteleri sunan cobotlar, ayrıca uç elemanları değiştirilerek; montajdan boyamaya, vidalamadan etiketlemeye, paketlemeden cilalamaya, enjeksiyon kalıplamadan kaynağa kadar tüm işlere entegre edilebiliyor. Yeni bir yatırımına gerek bırakmadan tüm üretim süreçlerine adapte olan cobotlar, akıllı telefon kullanabilen birisi tarafından kolayca programlanabiliyor. Böylece, işletmenin yeni bir yazılımcı ya da yeni bir yazılım yatırımı yapmasına da gerek kalmıyor. İnsanların yaptığı işleri çok daha hızlı sürede gerçekleştirebilen cobotlar, insan kaynakları anlamında da tasarruf sağlıyor. Böylece, işletmeler yeni pazarlara ve yeni üretim modellerine odaklanabiliyor. Cobot’ar ayrıca, daha önce üretim alanında çalışan bir işçinin cobot uzmanı ya da cobot bakım teknisyeni gibi kalifiye alanlara geçişinin de önünü açıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ