Makine Haber

Türk plastik sektörü yurtdışından gelen alım heyeti ile bir araya geldi

Plast Eurasia İstanbul Fuarı kapsamında İKMİB, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile bir alım heyeti organizasyonu gerçekleştirdi. Organizasyonda, Türk plastik sektörü yurtdışından gelen alım heyeti ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

  • 06 Aralık 2019
Türk plastik sektörü yurtdışından gelen alım heyeti ile bir araya geldi

TÜYAP tarafından PAGEV işbirliği ile 29. kez düzenlenen Plast Eurasia İstanbul 2019 (Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı), 4 Aralık’ta kapılarını ziyaretçilerine açtı. Etkinlik kapsamında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile düzenlediği alım heyeti organizasyonunda, Türk plastik sektörü yurtdışından gelen alım heyeti ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Pelister: “Plast Eurasia kapsamında alım heyeti düzenledik”
Alım heyetine ilişkin bilgi veren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Geçen yıl 51 bin 864 kişi tarafından ziyaret edilen Plast Eurasia, özellikle Balkanlar, Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Asya bölgeleri ile ticaret imkânı açısından büyük bir öneme sahip. Biz de İKMİB olarak, fuar kapsamında alım heyeti düzenleyerek sektörümüzün ihracatına yönelik potansiyel ülkelerden getirdiğimiz alıcılar ile Türk plastik sektörümüzü buluşturuyoruz. Plast Eurasia 2019’da, plastik sektöründe faaliyet gösteren İKMİB üyesi 128 ihracatçı firmamız yer alıyor.”
Plastik sektörünün, kimya sektörünün 16 alt sektörü arasında en çok ihracat gerçekleştiren sektör olarak ilk sırada yer aldığını aktaran Pelister, şöyle konuştu: “Bu yıl ocak-kasım döneminde gerçekleştirilen plastikler ve mâmulleri ihracatı 5 milyar 620 milyon dolara ulaştı. 2019 yılının 11 aylık döneminde, plastikler ve mâmulleri sektöründe en çok ihracat yaptığımız ülkeler; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail, İtalya, Romanya, ABD, İran, İspanya ve Fransa oldu.”

“Plastik hammadde ihracatı yüzde 8 artarak 1,3 milyar dolar oldu”
2019’un 11 aylık döneminde plastik hammadde ihracatının ise, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artarak 1,3 milyar doları geçtiğini ifade eden Pelister, “Ülkemizin plastik hammadde sektöründe en çok ihracat yaptığı ilk beş ülke; Almanya, İran, Mısır, İtalya ve Rusya olarak öne çıkıyor. İKMİB olarak düzenlediğimiz milli fuar katılımları başta olmak üzere; alım heyetleri, ticari heyetler veya Ur-Ge proje çalışmaları gibi etkinliklerimizle alt sektörlerimizin yeni işbirliği oluşturmalarına ve ihracatlarını artırmalarına katkı sağlıyoruz. Plastik sektörümüz için önemli olan bu fuara katılan tüm firmalarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ