Makine Haber

Trafo seçiminin püf noktaları nelerdir?

Uluslararası standartlara uygunluğu ve yüksek verimli olması yatırım maliyetini yükseltmesine rağmen, uzun vadede trafonun kendini amorti etmesini sağlıyor. Trafoda hatalı gerilim seçildiği takdirde, bağlandığı cihaz çalışmayabilir; hatalı güç seçimi durumunda da trafo yanabilir.

Trafo seçiminin püf noktaları nelerdir?

Ender KASIM
Elektra Elektronik Ar-Ge Transformatör Müdürü

İki elektrik devresini elektromanyetik endüksiyon ile birbirine bağlayan ‘elektrik makinesi’ anlamına gelen transformatörler; ağırlıklı olarak bir elektrik devresindeki akım ve gerilimi yükseltme ve düşürmenin yanı sıra, elektrik enerjisinin aktarımı ve dağıtımı için kullanılıyor.
Genellikle enerji iletiminde ve dağıtımında kullanılan transformatörler kısa ismiyle trafolar, Türkiye’de galvanik izolasyondan dolayı insan güvenliği gerektiren bütün sektörlerde kullanılıyor. Türkiye, sanayide yaşanan büyüme ve artan elektrik enerjisi talebi ile dünya transformatör sektörü açısından önemli bir büyüme potansiyeline sahip ülkeler arasında yer alıyor. Kontrol ve izolasyon trafoları hem dünyada, hem de ülkemizde sıklıkla tercih ediliyor. Türkiye’deki güçlü pano sektörü ve ihtiyacın bu yönde oluşması, trafoların pano sektöründe kullanımını yoğunlaştırıyor. Son yıllarda denizcilik sektöründeki gelişmeler de marin tipi trafoların üretimini artırmış durumda.

Yüksek verimli trafolar kendini hızla amorti ediyor
Yeni nesil nüve malzemelerinin etkisiyle trafo sektörünün gelişimi hızlandı. Bir trafonun uluslararası standartlara uygunluğu ve yüksek verimli olması yatırım maliyetini yükseltmesine rağmen, uzun vadede kendini amorti etmesini sağlıyor. Trafoda hatalı gerilim seçildiği takdirde, bağlandığı cihaz çalışmayabiliyor ya da hatalı güç seçimi durumunda trafo yanabiliyor. Bu nedenle, trafo satın alacak şirketlerin üretici firmanın tecrübesi, uluslararası standartlara uygunluğu, laboratuvar test kabiliyetleri, kalite yönetim sistemleri ve doğru üretim süreçlerine bağlı kalınmasına dikkat etmeleri büyük bir önem taşıyor. Firmalar satın alımda yatırım maliyetini düşük tutmak için verimden feragat etmemeliler.

Pandemi döneminde Türkiye trafo üretimi ile öne çıktı
Trafo üretimi işçilik ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Ülkemizde üretilen trafolarda diğer ülkelere kıyasla fiyat avantajı oluşturabiliyoruz. Pandemi döneminde üretime devam etmek büyük bir önem taşıyor. Şirketimiz ve sektörümüz için transformatör üretimi, pandemi döneminde Avrupa’da üretimin yavaşlamasıyla daha da hız kazandı. Covid-19 salgını ile birlikte, özellikle Avrupa’da alternatif üretici arayışında Türkiye öne çıkan ülkelerin başında geldi. Gelişmekte olan ülkeler yatırım süreçlerini devam ettirince, trafo ve alt yapı yatırımı da beraberinde geliyor. Ülkemizde ve dünyada pandemi döneminde inşası gerçekleştirilen hastaneler de bu ürüne olan ihtiyacı artırdı. Dolayısıyla biz de, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik üretimimize ağırlık verdik.

Transformatörlerimizi 6 kıtada 60 ülkeye ihraç ediyoruz
Üretim kapasitesi ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ile reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik; dünya çapında aydınlatma, elektrik, otomasyon, demir-çelik, makine, robotik, tersane, asansör, vinç sanayii, raylı sistemler ve medikal gibi elektrik enerjisinin kullanıldığı pek çok farklı sektörde transformatörleri ile yer alıyor. Kontrol, izolasyon, medikal, oto ve motor yol verme oto transformatörleri ile farklı sektörlere ihtiyaca yönelik çözümler sunuyoruz. Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve ülkemizde üretilen dünya standartlarına uygun transformatörlerimizin yüzde 50’sini 6 kıtada 60 ülkeye ihraç ediyoruz. Yüksek manyetik geçirgenlikli demir nüve, isteğe göre bakır veya alüminyum sarım, düşük kayıp, yüksek verim, sessiz çalışma ve neme karşı koruma için vakumda vernikleme gibi özellikleriyle ön plana çıkan transformatörlerimiz, CE işaretli ve Avrupa standartlarına uygun olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi altında üretiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ