Makine Haber

TİM, İnovasyon Haftası ile ilgili akademisyenlerin görüşlerini aldı

İnovasyon Haftası etkinliğine yeni bir bakış açısı kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Türkiye İhracatçılar Meclisi, inovasyonu ve geleceği konuşmak için Türkiye’nin önde gelen 28 üniversitesinin rektörü ve 25 teknoparkın genel müdürüyle bir araya geldi.

  • 08 Ocak 2020
TİM, İnovasyon Haftası ile ilgili akademisyenlerin görüşlerini aldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’de inovasyon ekosisteminin en büyük buluşması olan Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğine yeni bir bakış açısı kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor. Nisan ayında düzenlenecek etkinlik öncesinde TİM; Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin’in de aralarında olduğu 28 üniversitenin rektörü ve rektör yardımcıları ile 21 teknoparkın genel müdürüyle bir araya geldi.

“İnovasyon Haftası’nın kapsamını genişleteceğiz”


Toplantının açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, kapsamını daha da genişletecekleri İnovasyon Haftası’nı nisan ayında İstanbul’da gerçekleştireceklerini aktardı. Etkinliği oluştururken akademik camianın fikirlerine de başvurduklarını dile getiren İsmail Gülle, şöyle konuştu: “İnovasyon Haftası’nı planlarken; akademisyenlerimizin fikirlerini almaya, işin mutfağında olan teknoparklarımızın ve teknokentlerimizin tecrübelerinden yararlanmaya özellikle önem veriyoruz ve onları doğal paydaşlarımız olarak görüyoruz. Etkinliğimizin başarıya ulaşması için sunacakları katkılar bizim için büyük bir önem taşıyor.”
İhracat hacmini katma değer ve teknolojik yoğunluk bakımından artırarak daha nitelikli hale getirmeyi hedeflediklerini belirten Gülle, “İhracatımızın hacim artışı kadar, katma değer ve kalite olarak da artması; kilogram değerini yükseltirken, fiyat rekabetinin de ötesine geçmemize olanak sunuyor. Artık geleneksel hale getirdiğimiz ve ülkemizin en kapsamlı uluslararası etkinliği haline gelen İnovasyon Haftası, bu yüzden bizler için büyük bir önem taşıyor” diye konuştu.

“Uluslararası bir ekosistem oluşturmayı başardık”
2012 yılından beri İnovasyon Haftası etkinliği kapsamında; firmalardan öğrencilere, üniversitelerden girişimcilere kadar her kesimi aynı çatı altında toplayan bir organizasyonu hayata geçirdiklerini aktaran İsmail Gülle, şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de fark yaratan uluslararası profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve üniversite öğrencilerini İstanbul’da bir araya getirerek, uluslararası bir ekosistem oluşturmayı başardık. Küresel ölçekte, alanında uzman çok sayıda konuşmacı ve Türkiye’de inovasyon adına faaliyet gösteren tüm firmalar artık Türkiye İnovasyon Haftası çatısı altında bir araya gelmeye başladılar. 7 yılda; 140’ı yabancı, 570’ü ise yerli olmak üzere toplam 710 konuşmacıyı misafir ettik. Farklı yıllarda; İrlanda, Hollanda, İsviçre, Finlandiya ve Fransa ile stratejik ortaklık yaparak, ekosistemleri tek bir platformda buluşturduk ve olası iş fırsatlarına zemin hazırladık. Her sene 140 üniversitemizden sayıları 3 bine ulaşan İnovaTİM öğrencilerimiz, etkinlikte gönüllü olarak aktif bir şekilde görev aldı. Sadece geçen yılki etkinliğimizde, 45’ten fazla panel ve konferansta 101 yerli ve yabancı konuşmacıya yer verdik. 40 bin ziyaretçiyi ağırladığımız geçen yılki organizasyonumuz, 30’dan fazla Teknopark, Teknokent ve üniversitenin katılımıyla gerçekleştirildi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ