Makine Haber

Tezmaksan Akademi ile OSTİM Teknik Üniversitesi güçlerini birleştirdi

Tezmaksan Akademi, OSTİM Teknik Üniversitesi ile önemli bir işbirliğine imza attı. İki kurum arasında imzalanan protokol kapsamında; OSTİM Teknik Üniversitesi Hayat Boyu Eğitim Merkezi’nde, öğrencilere yeni teknolojilerin kullanımı ve CNC eğitimleri Tezmaksan Akademi eğitmenleri tarafından verilecek.

  • 14 Kasım 2019
Tezmaksan Akademi ile OSTİM Teknik Üniversitesi güçlerini birleştirdi

Sanayinin nitelikli eleman ihtiyacına çözüm olmak için bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurulan Tezmaksan Akademi, OSTİM Teknik Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladı. 2015’ten beri 40 bin teknik lise öğrencisine seminer veren, okullara 50 bin ücretsiz kitap dağıtımı gerçekleştiren ve 62 ildeki meslek lisesi ve üniversitelerle işbirlikleri geliştiren Tezmaksan Akademi, 2019-2020 eğitim döneminde de OSTİM Teknik Üniversitesi Hayat Boyu Eğitim Merkezi ile birlikte çalışacak.
İmzalanan protokol kapsamında, sanayinin ihtiyacı olan ancak okullarda bulunmayan eğitimler Tezmaksan Akademi tarafından öğrencilere detaylarıyla anlatılacak. Akademinin eğitmenleri, makine mühendisliği bölümü ve makine programı öğrencilerine yeni teknolojilerin kullanımı ve CNC eğitimleri verecek. Ayrıca işbirliği kapsamında iki kurum; uygulamalı eğitim, işbaşında eğitim, staj uygulamaları, kariyer ve rehberlik merkezi ve istihdam çalışmaları alanlarında ortak projeler gerçekleştirecek. Üniversitede gerçekleştirilecek söz konusu eğitimlerin yanı sıra, sanayi çalışanları da Hayat Boyu Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilecek uygulamalı eğitimlerden yararlanma imkânına sahip olacaklar.

Yülek: “Yaptığımız işbirliği bizim için çok değerli”
2019 yılının Eylül ayında eğitim faaliyetlerine başlayan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, gerçekleştirdikleri işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Her şeyden önce Tezmaksan’a bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. OSTİM Teknik Üniversitesi olarak, arkamıza 50 yılı aşkın üretim tecrübesi ve sanayi deneyimini de alarak; farklı bir model ile üretim süreçlerini bilen ve üretimin içinden gelen mezunlar vermeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, sanayi ile işbirliğinin tam ortasında yer alan bir üniversite olarak; teorik eğitimin yanı sıra, ağırlıklı uygulamalı eğitim, işyeri deneyimi, işyeri uygulaması ve işyerinde eğitim imkânları ile öğrencilerimize yeni ufuklar açmak istiyoruz. Dolayısıyla, sanayicilerimizle yaptığımız işbirlikleri ve ortak çalışmalar bizim için çok kıymetli. Bu sayede, bir taraftan kaliteli mezunlar verirken; diğer taraftan da hem bu mezunlarımız, hem de hocalarımızla sanayinin gelişimine de önemli katkılar sunacağımıza inanıyoruz.”

“Üreten üniversite olmak amacıyla yola çıktık”
Üreten üniversite olmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Yülek, “Çıktığımız bu yolda, gerek okul içinde, gerekse kampüsümüz olarak nitelendirdiğimiz Ankara’nın sanayi havzasında oluşturduğumuz imkânlarla öğrencilere ve diğer ihtiyaç sahiplerine en güncel teknolojiler doğrultusunda eğitimler gerçekleştireceğiz. Tezmaksan Akademi ile yaptığımız işbirliği ile güçlerimizi birleştirmemiz; hem gençlere bilgi ve deneyim kazandırmak, hem de sanayinin ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirerek hizmet kapasitesini artırmak açısından son derece önemli ve anlamlı” dedi.
Üniversiteleri bünyesinde Tezmaksan ile birlikte CNC atölyeleri oluşturacaklarını bildiren Murat Yülek, şunları anlattı: “Bu atölyelerde, öğrencilerimize en ileri teknolojilerle eğitim imkânı yaratacağız. Aynı zamanda, sanayicilerin bu teknolojilerden en üst seviyede faydalanabileceği bir merkez de oluşturuyoruz. Yaklaşık 120 metrekarelik bir atölyemizi bu amaç doğrultusunda kullanıma hazır hale getiriyoruz. Öğrencilerimizin ellerinin makineye değerek öğrenmeleri bizim için oldukça önemli.”

Aydoğdu: “Öğrencilerin gelişimini desteklediğimiz için mutluyuz”
2015 yılında kurulan Tezmaksan Akademi ile öğrencilerin gelişimini desteklemekten mutlu olduklarını dile getiren Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu da, bugüne kadar pek çok üniversite ve meslek lisesi ile işbirliği yaptıklarını söyledi. Genç beyinlerin donanımı ile ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arsasında doğru orantı bulunduğunun altını çizen Aydoğdu, “OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte, üniversitenin müfredatının yanı sıra, sanayinin ihtiyacı olan teknik eğitimlerin desteklenmesi için üzerimize düşen görevleri yapacağız. Hepimiz biliyoruz ki; ülkemizin en büyük problemlerinden birisi eğitim ve buna bağlı olarak nitelikli eleman eksikliği. Bu farkındalıkla, Tezmaksan Akademi olarak eğitimi öncelikli olarak görüyor ve ülkemizi emanet edeceğimiz beyinlerin gelişimine katkı sağlamak için bir dizi çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Sanayi ve eğitim sektörü arasında bir köprü oluşturuyoruz”
Firmalar adına, sanayi ve eğitim sektörü arasında bir köprü oluşturduklarını aktaran Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “Nitelikli ve eğitimli bireyleri sanayiye kazandırmak, sektörde özendirici ve öncü rol üstlenerek, sanayinin gelişimine katkıda bulunabilmek öncelikli hedeflerimiz. Çünkü, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin eğitimi önemsiyor ve onlar için yol haritası oluşturmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ