Makine Haber

Demirdağ: “Güneş enerjisine yapılan her yatırım ekonomimizi güçlendirir”

Türkiye’de güneş enerjisi kapasitesinin son 3 yıllık dönemde yaklaşık yüzde 75 oranında artarak 6 GW’a ulaştığına dikkat çeken GENSED Başkanı Halil Demirdağ, 2019’un ilk yarısında sınırlı büyüyen sektörün yılın ikinci yarısındaki düzenlemelerle hareketlendiğini ifade etti.

  • 15 Ocak 2020
Demirdağ: “Güneş enerjisine yapılan her yatırım ekonomimizi güçlendirir”

Türkiye’de geçmişi ancak 2014 yılına kadar uzanan güneş enerjisi sektörü, 40 MW kurulu güç ile başlayan yatırımlarını artırarak büyümesini sürdürüyor.
Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, yaşanan gelişmeler, elde edilen sonuçlar ve yapılan projeksiyonlar ışığında sektörün 2020 yılına iyi bir başlangıç yaptığını söyledi. Türkiye’nin güneşte 6 bin megavatlık kapasiteye ulaştığını bildiren Demirdağ, sadece son 3 yıllık dönemde kurulu gücün yaklaşık yüzde 75 artış gösterdiğinin altını çizdi.
Sektörün 2019 yılının ilk yarısında mevcut lisanslı projelerin azalmış olması ve az sayıda lisanslı projenin hayata geçmesi nedeniyle sınırlı bir oranda büyüdüğüne işaret eden Demirdağ, “Güneş enerjisi sektörü, yılın ikinci yarısında çatı uygulamalarını kapsayan yeni lisanssız yönetmeliğinin yayınlanması, elektrik tarifelerindeki artışlar ve süresi biten lisanssız projelere ilave 3 aylık süre verilmesi ile hareketlendi. YEKA GES-3 (10 MW’lık parçalar halinde yaklaşık 40 ilde yerli malı kullanım karşılığı 1000 MW kapasite tahsisi) ihale şartnamesinin çok kısa süre içinde yayınlanması bekleniyor” dedi.

“Daha yolun çok başındayız”
Güneş enerjisi sektörünün 2014 yılında yaklaşık 40 MW’lık kurulumla hareketlenmeye başladığını hatırlatan Demirdağ, şunları aktardı: “Sektörümüz 2017 yılında yakaladığı ivmeyi sürdürüyor. 2019’da, yaklaşık 1.100 MW GES kurulum ile sene sonu toplam GES kurulu gücü 6 MW’a ulaştı. Türkiye neredeyse sıfırdan başladığı güneş enerjisi sektöründe; şirketlerin, devletin ve diğer tüm paydaşların katkılarıyla büyüyor. Biliyoruz ki; daha yolun çok başındayız. Gidecek uzun bir yolumuzun olduğunu söylemek gerekiyor.”
Türkiye’nin 100. yılında 15 GW’a ulaşmayı hedeflediğini kaydeden Demirdağ, “Güneş enerjisi sektörü, alt yapısı ve deneyimiyle buna hazır; biz bu hedefi yakalayabiliriz. Sektörümüzün beklentisi; güneş enerjisine yatırımların devam ederek, her yıl düzenli olarak 1.5-2 GW arası GES kurulumunun gerçekleşmesi ve ilerleyen yıllarda da bu kurulum kapasitesinin sürekliliğinin sağlayacak bir pazarın oluşması. Sektörün beklentileri gerçekleşirse, bu ivme hız kesmeden devam eder” ifadelerini kullandı.

“GES yatırımlarının desteklenmesi gerekiyor”
“Güneşin Türkiye’deki toplam elektrik üretimi içindeki payının artmasına yönelik her hamle, ülkemizin refahı açısından gerekli” diyen Halil Demirdağ, şunları söyledi: “Yerli ve milli enerji kaynağımız olan güneşe yapılan her yatırım ekonomimizi güçlendirecektir. Bunun için de, yeni kapasiteler açılarak GES yatırımlarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mevcut kurulu güç sayesinde Türkiye, ithal doğalgaza harcayacağı 600 milyon dolarlık bütçeyi ekonomisine kattı. Güneş sistemlerinin yaklaşık 30 yıl ömrü olduğu düşünülürse; bu da 18 milyar dolarlık tasarruf edilmesi ve böyle bir meblağın Türkiye bütçesine kazandırılması demek.”

Türkiye’nin güneş enerjisi kurulu gücü:
Yıl           Kurulu güç (MW)
2014        40
2015        249
2016       832
2017       3.420
2018       5.003
2019       5.995
Kaynak: TEİAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ