Makine Haber

Super-TF oynak makaralı rulmanları, kontamine olmuş ortamlarda uzun hizmet ömrü sağlıyor

NSK Super-Tough (Super-TF) rulman çeliği, yüksek yük uygulamaları için ideal olmakla kalmayıp; aynı zamanda kontamine olmuş yağlayıcıdan kaynaklanan yüzey pullanmalarını azaltma kabiliyeti kanıtlanmış özel bir malzemedir.

  • 16 Kasım 2021
Super-TF oynak makaralı rulmanları, kontamine olmuş ortamlarda uzun hizmet ömrü sağlıyor

NSK

Üretim için çok önemli olan makine ve ekipmanlardaki beklenmedik rulman arızaları, değiştirilen parçalar, iş gücü ve arıza giderme süresi bakımından son derece maliyetli olabilir ve bunların net kârlılık üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bu, çelik üretimindeki gibi kontamine olmuş ortamlarda daha büyük bir sorun haline gelir. Bu yüzden NSK’nın uzun ömürlü Super-TF oynak makaralı rulmanlarının sağladığı avantajları tercih eden çelik fabrikalarının sayısı her geçen gün daha da artıyor. Özel olarak geliştirilmiş bir malzemeden yapılan söz konusu rulmanlar, hizmet ömrünü ve çalışma süresini önemli ölçüde artırıyor.

Yüzey pullanmalarını azaltma kabiliyeti kanıtlanmış özel bir malzeme
NSK Super-Tough (Super-TF) rulman çeliği, yüksek yük uygulamaları için ideal olmakla kalmayıp; aynı zamanda kontamine olmuş yağlayıcıdan kaynaklanan yüzey pullanmalarını azaltma kabiliyeti kanıtlanmış özel bir malzemedir.
Çelik endüstrisindeki rulmanlar, sıklıkla metal parçacıkların veya kalıntıların yağlayıcıları kolaylıkla kontamine edebildiği koşullarda çalışmak zorundadır. Bu kontaminasyon maddeleri, rulmanların dönme yüzeylerinde göçükler oluşturur ve bu göçüklerin etrafında yoğunlaşan gerilim, zamanla çatlamaya ve yüzey pullanmasına yol açar.
NSK’nin araştırmasına göre, yüksek düzeyde kalıntı östenit, yüzey göçükleri etrafındaki gerilim yoğunluğunu azaltmak ve hizmet ömrünü uzatmak için çok etkili bir yöntemdir. Genel anlamda TF teknolojisi, rulman malzemelerindeki kalıntı östenit düzeyini optimize etmek için kullanılan benzersiz bir ısıl işlem sürecidir. Ancak, östenit yumuşak bir mikro yapıya sahiptir ve bu yüzden daha fazla sertlik ihtiyacını daha yüksek düzeydeki kalıntı östenitle karşılayabilmek adına NSK, standart karbürlenmiş rulmanlarda mevcut olanlara kıyasla karbür ve karbonitrür parçacıklarının çapını azaltmak için bir teknik geliştirmiştir.

Etkileyici bir hizmet ömrü sağlıyor
Bunun sonucunda ortaya çıkan Super-TF rulman çeliği, kendine özgü kimyasal bileşimi ve özel ısıl işlem süreciyle etkileyici bir hizmet ömrü sağlıyor. 2017 yılında test evi DNV GL, Super-TF malzemesi kullanıldığında makaralı rulmanlardaki temel dinamik yük değerini yüzde 23 oranında geliştirmenin mümkün olduğunu onayladı. Bu artış, standart çelikten üretilen rulmanlara kıyasla yorulma ömrünü etkili bir şekilde iki katına çıkarıyor.
Belirtilen faydaları doğrulayabilecek örneklerden biri de, 3-4 ayda bir soğuk haddehanesinde rulman arızaları (24040 oynak makaralı rulman) yaşayan bir çelik üreticisidir. NSK mühendisleri, arızalanmış rulmanları ve gres örneklerini AIP Değer Katma Programı’nın bünyesinde inceledikten sonra; beklenmedik rulman arızalarının, maliyetli planlanmamış kesintilerin ve azalmış üretim oranlarının altında yatan sebebin haddehanenin yüksek derecede kontamine olmuş çalışma koşulları olduğunu ortaya koydu.

Önemli ölçüde tasarruf sağlıyor
NSK’nın uzman ekibi, yağlayıcıdaki kalıntı kontaminasyonu ile mücadele etmek için Super-TF oynak makaralı rulmanların kullanımını önerdi. Çelik fabrikası, 4 aylık deneme sürecinden sonra rulmanları incelenmesi için NSK’nın laboratuvarlarına iade etti. Röntgen ile yapılan yorulma analizi sonucunda, Super-TF rulmanlarının üstün aşınma direnci sayesinde kalan ömrünün 29-50 ay olduğu tespit edildi.
Son birkaç senedir çelik fabrikası, haddehane rulmanlarını yalnızca senede bir kez planlı bakım sırasında değiştiriyor ve bu sayede; rulman değişimi, arıza giderme süresi ve bakım maliyeti açısından önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ