Makine Haber

Şirketler BT güvenliğine yeterli bütçeyi ayırmıyor

KOBİ’ler BT güvenliğine yıllık ortalama 205 bin dolar, kurumsal şirketler ise 8 milyon dolar harcıyor. KOBİ’lerin yüzde 45’i, kurumsal şirketlerin de yüzde 50’si ortalamanın altında harcama yaparken; 2019’da siber güvenlik harcamaları yaklaşık yüzde 9 arttı.

  • 30 Aralık 2019
Şirketler BT güvenliğine yeterli bütçeyi ayırmıyor

Kaspersky IT Security Calculator’dan alınan istatistiklere göre, KOBİ’ler BT güvenliğine yıllık ortalama 205 bin dolar, kurumsal şirketler ise 8 milyon dolar harcıyor. Yapılan analizlere göre, KOBİ’lerin yüzde 45’i, kurumsal şirketlerin de yüzde 50’si ortalamanın altında harcama yapıyor. Gartner raporuna göre de, 2019’da siber güvenlik harcamaları yıllık yaklaşık yüzde 9 artmış durumda.
Sektör genelinde BT güvenliğine ne kadar para harcandığını görmek; şirketlerin piyasadaki konumunu anlamasını, bütçelerini rakipleriyle kıyaslamasını ve daha iyi planlama yapmasını sağlıyor. Kaspersky IT Security Calculator, şirketlerin söz konusu bilgilere erişmesine yardımcı oluyor. Ücretsiz bir araç olan Kaspersky IT Security Calculator; BT güvenliği yöneticilerine kendi bölgelerindeki ve sektörlerindeki ortalama siber güvenlik harcamalarını görme ve bunları kendi bütçeleriyle karşılaştırma olanağı sunuyor.

BT güvenliği bütçeleri artmaya devam ediyor
Bazı analist raporlarında da belirtildiği gibi, tüm dünyada BT güvenliği bütçeleri yıllık olarak artmayı sürdürüyor. Kaspersky’nin dünya genelinde yaklaşık 5 bin kurumla gerçekleştirdiği ankette de, katılımcıların yüzde 70’i gelecek üç yıl içinde BT güvenliği bütçelerini artırmayı planladığını belirtti. Ancak Kaspersky IT Security Calculator’dan Ekim 2018-2019 dönemi arasında toplanan istatistiklere göre, bazı şirketler söz konusu eğilime ayak uydurmaktan uzaklar. Bu şirketlerin BT güvenliği harcaması ortalamanın altında kalıyor. KOBİ’lerde söz konusu oran yüzde 45 seviyesindeyken; kurumsal şirketlerde ise yüzde 50’ye ulaşıyor.
Bu dönemde genel olarak, KOBİ’lerin (yüzde 46) bütçelerini, kurumsal şirketler (yüzde 38) ve çok küçük şirketlere (yüzde 16) göre daha fazla incelediği de ortaya çıktı. KOBİ’ler için bütçe konusu çok daha karmaşık bir yapıya sahip. Bu tip şirketlerde sorun yalnızca para konusunda değil, aynı zamanda bütçe planlama sürecinde de yaşanıyor. İlgili siber güvenlik riskleri ve farklı hizmetler için koruma yöntemleri hakkında uzman insan kaynağı ihtiyacı nedeniyle plan yapmak zorlaşıyor.

Martsynkan: “Bütçe planlaması şirketler için çok önemli bir süreç”
Bütçe planlamasının şirketler için çok önemli bir süreç olduğunu dile getiren Kaspersky B2B Ürün Pazarlama Müdürü Sergey Martsynkan, “Düzgün yatırımlarla, şirketin mevcut siber güvenlik sorunlarına ve tehditlerine hazır olması sağlanmalı. Ancak bu çok zor bir iş; çünkü siber güvenlik ihtiyaçlarının tam olarak anlaşılması, bunların nasıl karşılanacağının belirlenmesi ve maliyetinin ne olacağının hesaplanması gerekiyor” dedi.
Kurumlara söz konusu süreçte yardımcı olacak analizler sunduklarını aktaran Martsynkan, şöyle konuştu: “Yıllık BT güvenliği ekonomisi raporunu sunmamızın yanı sıra; IT Security Calculator aracıyla da, ortalama siber güvenlik harcamaları hakkında fikir veriyor, belirli tehditler ve koruma önlemleri hakkında tavsiyeler paylaşıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ