Makine Haber

Seçkin: “Nitelikli CNC operatörü talebine çözüm üretmeyi hedefliyoruz”

Henüz eğitim alırken robot kullanmasını öğrenen, yazılım geliştirebilen, yeni otomasyon sistemleri yaratabilen ve programlama yapabilen gençlerin yetişmesinin çok önemli olduğunu aktaran GNC Makina Genel Müdürü Emre Seçkin, nitelikli CNC operatörü talebine çözüm üretmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Seçkin: “Nitelikli CNC operatörü talebine çözüm üretmeyi hedefliyoruz”

Dijital dönüşümün tedarik zincirinin tüm aşamalarına entegre edilmesinin zorunlu olduğunu söyleyen GNC Makina Genel Müdürü Emre Seçkin, “Üreticilerin yeni yatırım amaçları kaliteli üretim yapmak; bu hedefe ulaşmak için de en iyi çözüm üretimde otomasyon” dedi.
Robot kullanımının kaliteli üretimin yanı sıra, iş güvenliğini de artırdığını belirten Seçkin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Otomasyon deyince herkesin aklına dev otomobil fabrikaları, el değmeden üretilen ürünler ve uzay çağı gibi kavramlar geliyor muhtemelen. Ama işin gerçeği öyle değil. Başlangıç seviyelerinde otomasyon, çok daha basit ve kolaydır. Maliyeti de ulaşılabilir boyuttadır.”

“Meslek liseleri ile iş birliği yapıyoruz”
Dünyada teknoloji gelişirken çağa ayak uydurmanın da gerektiğini kaydeden Seçkin, “Ülkemizde ise, yüksek nitelikte üretim yapan yeni nesil makineleri kullanacak donanıma ve yeterliliğe sahip eleman yetişmemesi oldukça önemli bir sorun. Gelecek nesillerin de bilinçli ve donanımlı şekilde yetişmeleri için sektöre hizmet veren tüm firmaların bu konuyu sahiplenmesi gerekiyor. GNC Makina, meslek liseleri ile iş birliğine giderek üzerine düşeni yapıyor. Henüz eğitim alırken robot kullanmasını öğrenen, yazılım geliştirebilen, yeni otomasyon sistemleri yaratabilen ve programlama yapabilen gençlerin yetişmesi çok önemli. GNC Makina’nın amacı, müşterilerinin nitelikli CNC operatörü talebine çözüm üretmek” diye konuştu.

“Robotlu otomasyon yatırımı kısa sürede kendisini ödüyor”
Robotlu otomasyon yatırımının kısa sürede kendisini ödediğini de belirten Seçkin, sözlerini şöyle noktaladı: “Robot için yapılan başlangıç yatırımı, kısa bir sürede kendini öder ve işletmenin çok daha fazla kâr elde etmesini sağlar. Dolayısıyla, bu yatırımdan korkmamak ilk adım olmalı. Türkiye’de bu değişim rüzgârları eserken, işletmelerin itidalli bir şekilde büyümeyi hedeflemeleri gerekiyor. Öncelik, daha fazla tezgah almadan önce bu alandaki yenilikleri tanımak olmalı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ