Makine Haber

Sanayide tasarrufta ısıtma sistemleri büyük öneme sahip

Sanayide tasarruf tedbirleri kapsamında ele alınan konulardan ilki ısıtma sistemleri oluyor. Çünkü endüstriyel tesislerdeki ısıtma sistemleri, küresel enerjinin yüzde 40’ından, sera gazı emisyonlarının ise yüzde 20’sinden sorumlu tutuluyor.

  • 24 Şubat 2024
Sanayide tasarrufta ısıtma sistemleri büyük öneme sahip

Osman Ünlü
Çukurova Isı Pazarlama Müdürü

Türkiye’deki toplam enerji tüketiminden yüzde 36, elektrik tüketiminden ise yüzde 55 pay alan sanayi sektörü, enerjinin verimsiz kullanıldığı sektörler arasında yer alıyor. Enerji tasarruf potansiyeli yüksek olan sanayi sektörü, tüm tasarruf tedbirlerine rağmen halen 6.5 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu potansiyeline sahip bulunuyor. Bu durum, endüstriyel tesislerin çevre için ne kadar büyük bir risk potansiyeli oluşturduğunu gösteriyor. Ancak, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yapılan açıklamaya göre, endüstriyel tesislerdeki enerji verimliliği önlemleri ile 2040 yılına kadar küresel CO2 emisyonlarını yılda 5 gigatona kadar azaltmak mümkün.

Küresel enerjinin yüzde 50’sini ısıtma sistemleri tüketiyor
Teknolojik gelişmeler, endüstriyel tesislere tasarruf tedbirleri kapsamında önemli çözümler sunuyor. Isıtma sistemleri de bu kapsamda ele alınan konuların başında geliyor.
Küresel enerjinin yüzde 50’sini ısıtma sistemleri tüketiyor. Endüstriyel tesisler ise bu enerjinin yüzde 40’ından, sera gazı emisyonlarının ise yüzde 20’sinden sorumlu tutuluyor. Bir tesisin tüm enerji kullanımının yüzde 50’sinden sorumlu olan eski ve verimsiz ısıtma sistemleri, enerji kaynaklarını ve ekolojik hayatı tehdit ediyor. Bu nedenle işletmeler ve endüstriyel tesisler, eski ve verimsiz ısıtma sistemlerini yenileyerek hem enerji tüketim bedellerini hem de çevresel etkilerini düşürebiliyor. Bu noktada işletmelerin tercihi yüksek verimli radyant ısıtma sistemleri oluyor.

Yüksek tasarruf ve düşük emisyon değerleri sunuyoruz
Çukurova Isı olarak, Avrupa Komisyonu’nun Ecodesign Direktifi’ne (ErP) uygun olarak geliştirdiğimiz Goldsun CPH seramik plakalı radyant ısıtıcı ürünümüz ile müşterilerimize, yüksek tasarruf ve düşük emisyon değerleri sunuyoruz. Goldsun CPH’nin lokal (bölgesel) ve spot (noktasal) ısıtma özelliği ısıtmanın güç olduğu tesislerde yalnızca ısıtmaya ihtiyaç duyulan bölge veya bölgeleri ısıtıyor. Goldsun CPH, çalışma prensibi ve sahip olduğu donanımsal özellikler sayesinde ısıtmada yüzde 70 tasarruf sağlıyor.
Yüksekliği 6 m ve üzeri olan tesislerde ise Blackheat borulu radyant ısıtma sistemlerimiz ile çok kısa sürede ve konforlu bir ısıtma sağlayarak, işletmelerin operasyonel maliyetlerini ve çevresel etkilerini düşürüyoruz. Bu sistemde de hava hareketlerinden etkilenmeden doğrudan insanlara ve makinelere yönelen ışınlar, enerji kayıplarını önlüyor.
Çukurova Isı olarak, enerjisini GES’den sağlayan sanayicilere de Goldsun Vega serisi elektrikli ısıtıcılarımızla, sürdürülebilir çözümler sunuyoruz. Temiz enerji kullanılarak sağlanan ısıtma ile fabrikaların ‘karbon nötr’ hedeflerini destekliyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ