Makine Haber

Şahin: “İHA’lar için iki farklı güç grubunda motor geliştirdik”

Dünyada önemli bir yere sahip olan insansız hava araçları için motor geliştirme konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, İHA’lar için iki farklı güç grubunda motor geliştirdiklerini dile getirdi.

  • 19 Eylül 2021
Şahin: “İHA’lar için iki farklı güç grubunda motor geliştirdik”

21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda kapılarını açacak Teknofest’te (İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali), Erin Motor da B14 çadır yerleşiminde yer alacak. Şirket etkinlikte, çevreye duyarlı ve enerji tasarrufu sağlayan, hat basıncıyla çalışabilen elektronik kontrollü doğalgazlı motorunun yanı sıra, iki adet İHA (insansız hava aracı) motorunu da tanıtacak. Türkiye’de ilk kez İHA motoru geliştiren özel firma olan Erin Motor, SANTEZ (Sanayi üniversite iş birliği) projesi kapsamında 11 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonucu hayata geçti. Türkiye’nin yıllık ithal ettiği 50 bin adet dizel motor ihtiyacını karşılama hedefiyle yola çıkan şirket; zirai sulama amaçlı motopomp, inşaat makineleri, kar küreme araçları ve denizcilik gibi alanlar için motor geliştiriyor. Erin Motor’un geliştirdiği doğalgazlı motor, ağırlıklı olarak jeneratörlerde kullanılıyor.

“Dizel motorlara göre yüzde 60 daha tasarruflu”
Doğalgazlı motorlarının kendi sınıfında oldukça tasarruflu olan dizel motorlarına göre yüzde 60 daha tasarruflu olduğunu aktaran Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, “Ar-Ge merkezimiz tarafından geliştirilen kontrol ünitesi ve yazılımı sayesinde, hat basıncıyla çalışabiliyor ve böylelikle kullanıldığı jeneratörlerde yakıt ikmaline ihtiyaç duymuyor” dedi.
Pek çok alanda kullanılan İHA’lara sağladıkları motorlar hakkında da açıklamalarda bulunan Şahin, şunları aktardı: “İnsansız hava araçları Türkiye’nin gururu ve yarının teknolojisi. Dünyada önemli bir yeri olan İHA’larımız için biz de, bugüne kadar edindiğimiz bütün bilgi ve birikimle motor geliştirme konusunda adım atmış bulunuyoruz. İHA’lar için iki farklı güç grubunda motor geliştirdik. Bu konuda bizi cesaretlendiren ve bize güvenen Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar’a şükran borçluyuz.”
İHA motorlarını üretmekten gurur duyduklarını ve SAHA İstanbul’un (Savunma, Havacılık Kümelenmesi) bir parçası olduklarını söyleyen Şahin, ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ilk kademede desteklenen 20 firmadan biri olduklarını da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ