Makine Haber

PAGEV’in raporu, koronavirüsün plastik sektörüne etkilerini ortaya koydu

‘Türkiye Plastik Sektörü 2020 Yılı İlk Çeyrek Değerlendirme Raporu’, koronavirüsün sektöre etkilerini ortaya koydu. Son 5 yıldır sürekli artış gösteren plastik sektörü mamul ihracatı koronavirüs etkisiyle gerilemeye başladı. Nisan ayında, plastik sektörünün ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 oranında geriledi.

  • 08 Mayıs 2020
PAGEV’in raporu, koronavirüsün plastik sektörüne etkilerini ortaya koydu

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), ‘Türkiye Plastik Sektörü 2020 Yılı İlk Çeyrek Değerlendirme Raporu’ ile koronavirüsün sektöre etkilerini ortaya koydu. Rapora göre; ocak ve şubat aylarında olumlu giden sektör, mart ayından itibaren koronavirüsten olumsuz etkilenmeye başladı. Mart ayında plastik mamul üretimi, salgının iç ve dış talepte yarattığı olumsuz etki nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 14 azalarak 749 bin tona, değer bazında ise yüzde 10’luk düşüşle 2,7 milyar dolara geriledi. İlk çeyrek üretim rakamları da, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 5’lik gerileme ile 2,4 milyon ton, değerde ise yüzde 7’lik azalışla 8,7 milyar dolar oldu.

Nisan ayında ihracat sert düştü
Son 5 yıldır sürekli artış gösteren plastik sektörü mamul ihracatı koronavirüs etkisiyle gerilemeye başladı. Mart ayında miktarda yüzde 5’lik düşüşle 187 bin ton, değerde ise yüzde 4’lük düşüşle 462 dolarlık ihracat yapıldı. Sektörün 2020’nin ilk çeyreğindeki ihracatı, ocak ve şubat aylarındaki talepler sonucunda, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 10 artarak 550 bin ton, değer bazında ise yüzde 2 azalarak 1,26 milyar dolar olarak gerçekleşti. Salgın etkisinin daha ağır hissedildiği nisan ayında, plastik sektörünün ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23 geriledi ve 412 milyon dolar oldu.

Yatırımlar durma noktasına geldi
Son 6 yılda yıllık ortalama 840 milyon dolarlık makine ve teçhizat yatırımı gerçekleştirilen plastik sektöründe, salgın sonrası yatırımlarda gerileme görülüyor. Plastik sektörünün makine yatırımı bu yılın mart ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 7 azalarak 44 milyon dolar seviyesine indi. 2020 yılının ilk çeyrek yatırım tutarı ise 145 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Koronavirüsün asıl etkisinin nisan ayı rakamları açıklandıktan sonra netleşmesi bekleniyor. Ancak, mevcut tablo bile salgın nedeniyle 2020 sonunda sektörün makine ve teçhizat yatırımlarının, 2019’a göre en iyimser tahminle yüzde 14 gerileyerek 631 milyon dolara düşeceğini ortaya koyuyor.

Eroğlu: “Salgın, mart ayından itibaren sektörümüze olumsuz yansıdı”
Türkiye plastik sektörünün 2020 yılı ilk çeyrek verilerini değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Ocak ve şubat ayına iyimser bir tablo ile başlayan plastik sektörümüz, koronavirüs salgınının tüm dünya ile birlikte ülkemize de yayılması ile birlikte negatif bir görünüme geçti. Sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getiren salgın, mart ayından itibaren sektörümüze de olumsuz yansıdı. Başta otomotiv, beyaz eşya, turizm ve inşaat gibi sektörlerin durma noktasına gelmesi; bu sektörlerimiz için üretim yapan firmalarımızı olumsuz etkiledi. Öte yandan, koronavirüs salgını başta hijyen ve medikal olmak üzere; gıdadan ambalaja kadar pek çok alanda plastiklerin hayati öneme sahip olduğu gerçeğini teyit etti” dedi.

“Birçok ülke ‘Hayati öneme sahip sektör’ olarak tanımladı”
Avrupa’nın birçok ülkesinde plastik sektörünün hükümetlerce ‘Hayati öneme sahip sektör’ olarak tanımlandığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: “Bu süreçte Türkiye’de olduğu gibi, Avrupa’da da tek kullanımlık plastikler ve gıda ambalajlarının kullanımı artış gösterdi. Firma yemekhanelerinde tek kullanımlık plastiklere geçildi. Karantina bölgeleri ve toplu yaşam alanlarının yanı sıra, insanlar evlerinde bile tek kullanımlık ürünleri tercih eder hale geldiler. Gıda, temizlik ve hijyen ürünlerine olan talepteki artış da ambalaj üretimine olumlu yansıdı. Bu noktada, ambalaj ve tek kullanımlık ürün yapan firmalarımız üretime devam edebildi. Bilindiği gibi, koronavirüsün asıl etkisi nisan ayı ve sonrası rakamlarında daha net ortaya çıkacak. Şu an nisan ayına dair elimizdeki tek veri olan ihracat, yüzde 23 gibi büyük bir gerilemeye işaret ediyor. Plastik sektörü açısından salgının etkisinin yıl geneline yayılacağı ve gerek üretim, gerekse ihracatta en iyimser tahminle bile yüzde 15’lere varan bir daralma yaşanacağı görülüyor. Tüm dünya için benzer bir tablo söz konusuyken; karamsarlığa kapılmadan temkinli adımlarla üretime devam etmenin yolları aranmalı.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ