Makine Haber

Özden: “ProManage’ın görüntü işleme teknolojisi ile sanayicileri geleceğe hazırlıyoruz”

Günden güne gelişen görüntü işlemenin, zorlu algılama ortamlarında standart çözümlere göre maliyet avantajı sunduğunu ifade eden Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, akıllı üretim yönetim sistemi ProManage’ın görüntü işleme teknolojisiyle sanayicileri geleceğe hazırladıklarını söyledi.

  • 12 Eylül 2020
Özden: “ProManage’ın görüntü işleme teknolojisi ile sanayicileri geleceğe hazırlıyoruz”

Temel olarak bir insanın görsel olarak yapabileceği görevlerin veya işlevlerin bilgisayar ortamında yapılması olarak adlandırılan ‘görüntü işleme’ veya ‘bilgisayarla görü’ teknolojisi; dijital görsellerden veya video görüntüleri üzerinden bir insanın karar verme mekanizmasına benzer şekilde işlemler yapıp çıkan sonuca göre karar veriyor. Söz konusu teknolojide; görüntü üzerinde sayısal veya sembolik olarak bilgi üretmek için sayısal görüntüyü oluşturma, işleme, analiz etme ve anlamlı hale getirme yöntemlerine başvuruluyor. Teknoloji şirketi Doruk; IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra, görüntü işleme teknolojisiyle geliştirdiği ProManage ürünleriyle sanayiye dijital mentorluk yapıyor.

“Görüntü işleme teknolojisi pek çok farklı alanda kullanılıyor”
Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden; istatistiksel yöntemler, makine öğrenmesi ve derin öğrenme ile yapay zekanın alt kollarından biri olarak gelişmeye devam eden görüntü işleme teknolojisi hakkında şu bilgileri verdi: “Görüntü işleme; bilgisayarların insanların görme duyusuyla algıladığı ve tanımladığı şeyleri bir eğitim sonrası algılayıp, tanımlamasını sağlayan bir yapay zeka dalıdır. Bilgisayarın eğitim sürecinde; temin edilmiş görüntülerin kalitesi, çözünürlüğü, farklı açılarda görsellerin yer alması, görüntü işlerken de donanım konfigürasyonu ve ekran kartları önem taşıyor. Görüntü işleme, bilgisayarların ve kameraların bu teknoloji için günümüzde yüksek performansa sahip seçeneklerde olması sayesinde hayatımızda pek çok uygulama ile yer almaya başladı. Görüntü işleme teknolojisi veya bilgisayarla görü teknolojisi; güvenlik sistemleri, sağlık sektörü, robotik teknolojisi, otonom araçlar ve savunma sanayii başta olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılıyor.”

“Vazgeçilmez bir bileşen olarak öne çıkıyor”
Görüntü işleme teknolojisinin birbirinden farklı endüstrilerde ve uygulamalarda kullanılabildiğini söyleyen Özden, “Günümüzde günden güne gelişen görüntü işleme teknolojisi, zorlu algılama ortamlarında standart çözümlere kıyasla büyük maliyet avantajı sunuyor. Endüstriyel kameralar etrafında inşa edilen görüntü işleme sistemleri, akıllı ve otomatik üretimde vazgeçilmez bir bileşen olarak öne çıkıyor. Fabrika ortamında bir operatörün görsel bilgi kullanıp karar verebildiği herhangi bir operasyon, görüntü işleme teknolojisi kullanılarak kolayca yapılabiliyor. Örneğin; üretilen bir üründe kusur tespiti yapılabiliyor, ürün tanıma, kimliklendirme ve geri izleme uygulamalarında kullanılabiliyor” dedi.

“Pek çok farklı sektöre yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz”
Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirmiş bir teknoloji şirketi olduklarını vurgulayan Aylin Tülay Özden, şunları anlattı: “22 yıldır otomotiv, beyaz eşya, plastik, ilaç, kimya, gıda ve ambalaj başta olmak üzere pek çok farklı sektöre yüksek teknoloji çözümler sunuyoruz. Sanayicilerin güncel ihtiyaç ve talepleri, teknolojik gelişmeler ve uluslararası trendler ışığında sistemlerimizi sürekli olarak yeniliyoruz. Endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için akıllı ve dijital üretim yönetimi sistemleri geliştirip kuruyoruz. Fabrikaların gerçek durumundan otomatik geri bildirimler alarak yeni kararlar verebilen bu sistemler, işletmeleri Endüstri 4.0 evresinde ‘akıllı fabrika’ ve ‘dijital fabrika’ olarak da adlandırılan yapıya dönüştürüyor. Uluslararası standartlarda tasarlanmış Türkiye orijinli bir akıllı üretim yönetimi sistemi olan ProManage, işletmelerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesini sağlıyor; işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini ve gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor.”

“ProManage ürünlerinde birçok farklı uygulamada kullanılıyor”
IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojilerinin yanı sıra görüntü işleme teknolojisiyle geliştirilen ProManage ile fark yarattıklarını ve sanayicileri geleceğe hazırladıklarını belirten Özden, “Görüntü işleme teknolojisi, ProManage ürünlerinde birçok farklı uygulamada kullanılıyor. Örneğin bu teknoloji, veri girişinin insan tarafından girilmesi gereken durumlarda veri toplamanın otomatikleştirilmesini sağlıyor. Bir tamir işleminin görüntü işleme ile tespit edilip; hangi ürünün tamir edildiği belirlenebiliyor, tamir süreleri ve adetleri otomatik olarak sayılabiliyor. Ek olarak; bir ürün veya yarı mamulün otomatik olarak kalite tespiti, kalite hatalarının tespiti ve gösterimi yapılabiliyor. Ürün tanıma ve kimliklendirme için görüntü işleme teknolojisi kullanılabiliyor, ürün geri ve ileri izlenebilirliği yapılabiliyor. Endüstriyel görüntü işleme kullanılarak üretilen üründeki hatalar; üretim esnasında otomatik olarak tespit edilip düzeltilebiliyor ve kalite oranları ciddi oranda artırılabiliyor. Montaj hatlarında yapılan her işlem, görüntü işleme uygulamalarıyla doğrulanıyor ve yanlış yapılan işlemler düzeltilebiliyor” diye konuştu.

“ProManage KiT uygulamamızda da yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini kullandık”
Teknoloji sayesinde, sahada çalışanlar için daha güvenli bir çalışma alanı oluşturabildiklerini söyleyen Özden, “Son olarak, ‘kontrollü sosyal hayat’ evresinde işletme ve fabrikalarda çalışanların sağlığını korumak amacıyla geliştirdiğimiz ProManage KiT uygulamamızda da yapay zeka ve görüntü işleme teknolojilerini kullandık. Bu uygulamamızda, işletmeler çalışanlarının sosyal mesafe kurallarına uyup uymadığını yapay zeka ve görüntü işleme teknolojisiyle anlık olarak takip edebiliyorlar. Görüntü işleme teknolojisiyle geliştirilmiş ProManage KiT ile çalışanlar arası sosyal mesafe kontrol edilebiliyor ve kişilerin güvenli olmayan yerlere girişi engellenebiliyor. Üreticiler, pandemi gibi beklenmeyen durumlarda bile ek yatırıma ihtiyaç duymadan faaliyetlerine devam edebiliyorlar” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ