Makine Haber

Otomotiv endüstrisinin önde gelen isimleri sektörün geleceğini tartıştı

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business sponsorluğunda gerçekleştirilen CEO Club, otomotiv dünyasının liderlerini buluşturdu. Otomotivin Geleceği Buluşması’nda, sektöre yön veren kuruluşların temsilcileri, yeni trendleri ve sektörü nasıl bir geleceğin beklediğini ele aldılar.

  • 06 Mart 2020
Otomotiv endüstrisinin önde gelen isimleri sektörün geleceğini tartıştı

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business ana sponsorluğunda düzenlenen CEO Club Otomotivin Geleceği Buluşması’nda, otomotiv dünyasının önde gelen isimleri; sektörün bugününü, ekonomiye katkılarını ve teknolojik gelişmeler ışığında dönüşümünü değerlendirdiler. Etkinlikte, performansları ile öne çıkan otomotiv şirketleri de ödüllendirildi.
Capital Yayın Yönetmeni Sedef Seçkin Büyük ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in açılış konuşmalarıyla başlayan buluşmada, Koç Sistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca da, ‘Otomotivde Dijital Dönüşüm’ başlıklı bir sunum yaptı.
CEO oturumunda düzenlenen ve Doğan Holding Otomotiv Grubu Genel Müdürü Kağan Dağtekin’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Yeni Trendler & Gelecek Vizyonu’ başlıklı panelde; Yazaki Türkiye’nin Ülke Başkanı Ali Rıza Alptekin, Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Mercedes Benz Türk Başkanı ve CEO’su Süer Sülün ve Koçfinans CEO’su Yeşim Pınar Kitapçı, teknolojik gelişmelerin sektöre yansımasını ve geleceğe ilişkin öngörülerini paylaştı.
Başkanlar Oturumu’nda ise, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in moderatörlüğünü yaptığı ‘A’dan Z’ye Dönüşüm & Sonuçları’ başlıklı bir panel düzenlendi. Panelde; Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Bozkurt, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün ile Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, sektörde teknolojinin kullanımı, yüksek katma değerleri üretim ve global rekabet gücünün artırılması için izlenmesi gereken stratejileri değerlendirdi.

Şahin: “Otomotiv, dönüşümün en hızlı yaşandığı sektörlerin başında”
Dijitalleşme yarışında hızlı ve doğru adımları atamayan şirketlerin geleceğin dünyasında rekabetin gerisinde kalacağını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, “Her şeyin akıllandığı ve birbiriyle bağlantı kurduğu günümüz dünyasında, otomobillerin bu teknolojiden uzak olması düşünülemez. Otomotiv, dönüşümün en hızlı yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Forbes’un araştırmalarına göre; 2030 yılında 700 milyon bağlantılı araç, 90 milyon otonom araç ve 250 milyon da elektrikli ve hibrid otomobil yollarda olacak. 5G ile birbirine bağlanan otomobil sayısı hâlihazırda yüzde 15 seviyesindeyken, Gartner bu oranın 2023’te yüzde 74’e yükseleceğini öngörüyor. Biz de Vodafone olarak, teknoloji üreten ve teknolojide inovasyon yapan bir kurum olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz terzi usulü çözümlerin beraberinde, kendilerini özel hissettiren farklı çözümler sunarak memnuniyeti daima ilk sırada tutuyoruz. Gelecek heyecan verici diyoruz; ve o heyecanın en fazla yaşandığı sektörlerden otomotiv ile de önemli projeler geliştiriyoruz. En güzel örneklerden biri Bağlantılı Araç Çözümlerimiz. Söz konusu çözümlerimizle otomobillerdeki tüm veriler anlık olarak raporlanıyor. Araç içerisindeki konum, hız, motor devri, fren pozisyonu ve yakıt seviyesi gibi tüm bilgileri topluyor. Alınan veriler gerçek zamanlı işlenerek, sürücünün aracı kullanım performansı da ortaya çıkmış ve trafikte de daha güvenli bir seyir sağlanmış oluyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ